Top 7 zdecentralizowanych giełd (DEX)

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Czy XRP jest zdecentralizowany?

Mówiąc najprościej, XRP Ledger opiera się na z natury zdecentralizowanym, demokratycznym mechanizmie konsensusu, którego żaden pojedynczy podmiot nie może zdominować.

⚡️ Która giełda kryptowalut jest najbezpieczniejsza?

To nie jest tylko na pokaz: Coinbase Pro, zaufana giełda wyprodukowana przez Coinbase, jest jedną z najbardziej bezpiecznych i solidnych platform dostępnych. (W rzeczywistości Coinbase Pro był jednym z głównych kandydatów do tytułu najlepszej giełdy kryptowalutowej ogółem).

⚡️ Czy można się wzbogacić na kryptowalucie?

Możesz zarobić dużo pieniędzy inwestując w kryptowaluty, ale możesz też wszystko stracić. Nawet jeśli nie zainwestowałeś dużo i jeśli posiadasz aktywa tylko przez krótki czas, możesz stać się bogaty, jeśli zainwestujesz w kryptowalutę.

⚡️ Która kryptowaluta eksploduje?

✅ Ethereum
Bitcoin stanowi ponad 90% rynku kryptowalut, według CoinMarketCap. Ethereum jest najprawdopodobniej najbardziej eksplodującą kryptowalutą na tej liście. Jeśli Ethereum będzie miało kolejną ogromną eksplozję w 2024 roku, będzie to niewątpliwie duże wydarzenie.

Definicja giełdy zdecentralizowanej: giełda zdecentralizowana wymiana to platforma handlowa kryptowalut, która jest prowadzona przez samych użytkowników. Jest to metoda dla inwestorów, aby handlować bezpośrednio ze sobą bez konieczności udawania się do regularnego centrum handlowego. W ten sposób różni się od giełdy scentralizowanej, w której firma obsługuje transakcje centralnie.

Kryptowaluta jest używana w zdecentralizowanych giełdach, które są również znane jako giełdy kryptowalutowe lub zdecentralizowane rynki. Forex, nieruchomości i rynki akcji to tylko kilka przykładów zdecentralizowanych rynków. W rzeczywistości kupujący bezpośrednio wchodzą w interakcje ze sprzedającymi w tych branżach.

giełda zdecentralizowana kryptowalut, lub DEX, to rodzaj platformy handlowej kryptowalut, która łączy kupujących i sprzedających za pośrednictwem różnych technologii cyfrowych. Gadżety te są również wykorzystywane do wyświetlania cen zakupu i sprzedaży w czasie rzeczywistym.

Czy istnieją zdecentralizowane giełdy?
Jaka jest najlepsza zdecentralizowana giełda?

Dzięki temu dwie osoby kupujące i sprzedające nie muszą znajdować się w tym samym miejscu, aby zrealizować sprzedaż.

DEX wykorzystuje technologię blockchain, aby zapewnić przejrzystość, poufność i autonomię między stronami. Dodatkowo, ze względu na brak pośredników w tych branżach, koszty są znacznie niższe.

Krótka historia zdecentralizowanych giełd

Czym jest DEX?  giełda zdecentralizowana
Najlepsze zdecentralizowane giełdy DEX

Pierwsze zdecentralizowane giełdy były toporne i powolne, a aplikacje takie jak Bisq pozwalały jednostkom lokalizować się w trybie offline i budować sieci peer-to-peer. transakcje. W 2016 roku EtherDelta zaczęła rozwijać w swojej głowie bardziej futurystyczny DEX.

W normalnej strukturze księgi zamówień platforma wykorzystywała inteligentne kontrakty do obsługi portfeli kupieckich. Ten model nie był jednak tak przyjazny dla użytkownika jak Ethereum i brakowało mu płynności.

5 najlepszych zdecentralizowanych giełd lub DEX
Jak działają zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe

W 2018 r. pojawiła się nowa fala zdecentralizowanych giełd. Zatrudniają one zautomatyzowanych animatorów rynku, a ceny aktywów są regulowane przez nielegalne algorytmy i pule płynności, a nie kupujących i sprzedających. Szybko do przodu do 2024 roku, kiedy zdecentralizowane giełdy stały się dość popularne.

Przedstawione tutaj 7 najlepszych zdecentralizowanych giełd zostało w większości wybranych ze względu na ich wysoki wolumen rynku, co jest w dużej mierze obiektywnym kryterium. Bisq został wybrany ze względu na wartość, jaką zapewnia decentralizacji. Te giełdy są wymienione od najwyższego do najniższego wolumenu rynku w czasie pisania, z wyjątkiem Bisq. To powinno dać ci wyobrażenie o tym, jak wyglądają nowoczesne zdecentralizowane giełdy.

Najlepsze giełdy DEX według wolumenu obrotów
Zdecentralizowane giełdy: co musisz wiedzieć

Poniżej przedstawiamy 7 najlepszych giełd zdecentralizowanych

Uniswap

Uniswap był rewolucyjny, gdy zadebiutował w 2018 roku. Możliwość konwersji tokenów ERC20 na blockchain Ethereum bez książki handlowej była sporym osiągnięciem. Zamiast korzystać z ksiąg zamówień, Uniswap wykorzystał inteligentne kontrakty, aby umożliwić użytkownikom handel bezpośrednio ze sobą, czyniąc go zdecentralizowanym i peer-to-peer.

Uniswap i rozwój zdecentralizowanej giełdy
Uniswap to unikalna wymiana

USI-Tech stworzył aktywa potrzebne do przeprowadzenia swapów poprzez wykorzystanie innowacyjnych puli płynności. Użytkownicy, tacy jak Ty, mogą dodawać pary monet ETH/DAI do puli. W zamian użytkownicy otrzymują niewielką opłatę, gdy wykorzystują zasoby z tej puli. Cena jest ustalana w zależności od tego, ile aktywów pozostaje w puli płynności.

Interfejs użytkownika Uniswap to kolejna z mocnych stron platformy. Możesz szybko połączyć Uniswap ze swoją MetaMask i rozpocząć handel tokenami. Jest to proste, szybkie i – co ważniejsze dla niektórych entuzjastów kryptowalut – zdecentralizowane. Uniswap nadal znajduje się w czołówce zdecentralizowanych finansów.

Czy Uniswap jest wiarygodną giełdą?
Zdecentralizowana giełda kryptowalut

Głównym celem Uniswap jest to, aby klienci tacy jak Ty zarządzali giełdą. Użytkownicy będą pomagać w przyszłości giełdy poprzez głosowanie, jeśli posiadają jakiekolwiek tokeny Uniswap, pomagając w ten sposób budować jej reputację. DEX, który wprowadził zdecentralizowane giełdy do czołówki, nie może być pobity, jeśli chodzi o zdecentralizowane giełdy. Ponieważ nie wymaga księgi zamówień, jest to świetny wybór dla tych, którzy chcą korzystać ze zdecentralizowanej wymiany.

Niedawno wprowadzono również Uniswap V3, jeszcze bardziej zwiększając wydajność kapitałową, realizację i infrastrukturę Uniswap. Protokół Uniswap wciąż się rozwija, więc pomimo tego, że pojawiły się inne protokoły z porównywalnym interfejsem, które rzuciły wyzwanie Uniswap, zespół pozostał na czele krzywej, kontynuując dostosowywanie swojej platformy.

Czy Uniswap jest scentralizowany czy zdecentralizowany?
Czy Uniswap jest aplikacją zdecentralizowaną?

Crypto Mdex

Chociaż opłata za gaz Ethereum blockchain ma się zmniejszyć, MDEX był w stanie wyprzedzić Uniswap pod względem kapitalizacji rynkowej w porównaniu z kapitalizacją rynkową zarówno MDEX, jak i MDEX (BSC). MDEX nie czuje się już zagrożony o swoją pozycję jako “największy ekosystem DeFi”.

Ponieważ MDEX działa dopiero od stycznia 2021 roku, a startuje dopiero w kwietniu 2021 roku, całkiem możliwe, że stanie się być może największą na świecie giełda zdecentralizowana. Obie ich blockchainy mają kapitalizację rynkową przekraczającą 1 miliard dolarów.

Przegląd i opis Mdex
Czym jest giełda Mdex?

UNISWAP był jedną z pierwszych giełd opartych na Ethereum i mógł być na pierwszym miejscu na tej liście, ponieważ jego szybki wzrost był niesamowity, ale nagroda idzie do Uniswap za to, że jest tak potężny i wciąż istotny. Użytkownicy mogą być zaniepokojeni, że MDEX jest prowadzony przez Huobi, scentralizowaną firmę, podczas gdy Uniswap jest całkowicie zdecentralizowany.

Podobnie wygląda strona główna MDEX, która wydaje się być scentralizowaną giełdą z wykresami i danymi. Nie ma w tym nic złego, ponieważ pozwala to na dynamiczne zaangażowanie. Jeśli jednak nie chcesz w milczeniu wpatrywać się w interfejs Uniswap, to być może liczby pokazywane Ci w tej chwili poprawią Ci humor. Funkcja swap jest tak samo łatwa w użyciu jak zawsze, a ponadto można jej użyć do kupna lub sprzedaży bezpośrednio z arkusza zleceń.

Czym jest Uniswap?
Czy Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą?

Ogólnie rzecz biorąc, MDEX powinien być na twoim radarze jako potencjalne źródło zdecentralizowanych wymian. Jego prostota i to, co zapewnia klientom, spowodowało szybki wzrost dla każdej zdecentralizowanej wymiany.

Sushiswap to zdecentralizowany protokół on-chain do wymiany tokenów

SushiSwap to pierwsza zdecentralizowana wymiana z kulinarnym akcentem na liście. Jeśli wolisz sushi od jednorożców, to może być bardziej twoja prędkość. SushiSwap, podobnie jak Uniswap, jest widelcem Uniswap, więc ma z nim wiele wspólnego.

Czym jest SushiSwap?
Czy SushiSwap to dobra inwestycja?

Może to była jednorazowa sprawa. W końcu nie okazało się, że to piękny widelec do sushi. SushiSwap rozpoczął “atak wampirów” na Uniswap, odbierając mu płynność, oferując tym, którzy migrowali, duże bonusy i zachęty do konwersji. Ponad 1 miliard dolarów w kryptowalucie został usunięty w ciągu zaledwie dwóch dni.

Pomimo tego SushiSwap jest nadal jedną z najbardziej efektywnych zdecentralizowanych giełd. Proporcja, jaką interesariusze zarabiają, wspierając pulę płynności, jest regulowana, aby ci z mniejszymi aktywami byli odpowiednio nagradzani, a nie tylko ci z ogromnymi stawkami. Dostępne są również zabawne bonusy o tematyce sushi.

Jak używać SushiSwap?
Jak mogę zarobić pieniądze z SushiSwap?

Platforma wymiany wydaje się być znacznie bardziej nowoczesna niż Uniswap i jest równie łatwa w użyciu. Na górze znajdziesz wszystkie swoje alternatywy, od puli, przez plony, po analizy danych, jak replika Uniswap V2. Jeśli nie zależy ci na debatach i jesteś skupiony na zdobywaniu nagród, SushiSwap jest świetnym miejscem, aby to zrobić.

Co to jest BurgerSwap?

Czy SushiSwap ma przyszłość?
Co jest dobrego w SushiSwap?

BurgerSwap, podobnie jak Uniswap i jego spożywczy odpowiednik SushiSwap, wytwarza odsetki od puli płynności i dochody z wymiany. Opłata za zarządzanie jest tym, co czyni BurgerSwamp wyjątkowym. Oznacza to, że jeśli weźmiesz udział w głosowaniu za tym, aby w przyszłości protokół był kontynuowany, zostaniesz nagrodzony BURGERAMI (nie rzeczywistymi hamburgerami)

Najbardziej znaczącą korzyścią jest fakt, że jest on dostępny dla wszystkich. Ponadto, ponieważ działa na Binance Smart Chain (BSC), a nie na blockchainie Ethereum, BurgerSwap zaakceptuje bitcoiny, ETH , BCH i XRP jako tokeny BEP-20.

Czym jest BurgerSwap?
BurgerSwap Przewodnik

SushiSwap jest całkiem przyjemny dla oka, ale Burgerswap jest równie atrakcyjny. Naturalnie działa w trybie ciemnym, a parametry od swapu przez płynność po zarządzanie są czytelnie pokazane po lewej stronie. Wygodnie podany jest też link do mediów społecznościowych. Jeśli szukasz DEX z opcjami kryptowalutowymi poza Ethereum, BurgerSwap jest fantastyczną opcją.

The Pancake Swap 

Wreszcie, PancakeSwap jest najbardziej rozrywkową z wszystkich giełd na tej liście. Na stronie głównej znajdziesz takie opcje jak rolnictwo, zakłady i loterie na tle blasku i naleśników.

Co to jest naleśnikowa zamiana?
Czego mogę użyć zamiast naleśników?

Ich logo przypomina żywego naleśnika z uszami i jest charakterystyczne w wyglądzie. Ich projekt jest uroczy i nietypowy, a ich logo przypomina żywego naleśnika z uszami. Wiele stron wykorzystuje patelnię, która przerzuca siedem naleśników na talerz dla Ciebie, być może oferując Ci obraz idealnego handlu. Jego wygląd zdecydowanie stawia cię na baczność.

Podczas gdy DEX o wartości 10 milionów dolarów dostarczony przez Binance w celu uruchomienia może spodobać się entuzjastom decentralizacji, deweloperzy PancakeSwap są anonimowi, co może wzbudzić podejrzenia lub przywołać wspomnienia o Satoshi. Został on zweryfikowany przez Certik, więc protokół został skontrolowany przez stronę trzecią. PancakeSwap wykorzystuje również ten sam projekt co Uniswap, dzięki czemu jest łatwy w użyciu, jeśli jesteś zaznajomiony z tą platformą.

Jak mogę zamówić wymianę naleśników?
Czy PancakeSwap to dobra inwestycja?

Ze względu na sukces, jaki przewidzieli twórcy, PancakeSwap V2 powinien nadal przyciągać osoby szukające świetnej wymiany w tle.

JustSwap Zdecentralizowana giełda 

Od jednorożców i naleśników przechodzimy do rzeczy poważnych. Dla innych, którzy są mniej podatni na mistyczne istoty lub posiłki, może to być “tylko” preferencja. JustSwap jest zasilany przez TRON blockchain i wykorzystuje tokeny TRC-20 do wymiany DeFi. Ponadto możesz handlować TRC-20, TRC-100 i innymi tokenami opartymi na TRON na stronie.

Jak działa Just token? zdecentralizowana wymiana
Jak zamienić się na JustSwap?

JustSwap jest podobny do swojego odpowiednika jednorożca i odpowiedników ciasteczek w tym, że sprawia, że wymiana tokenów jest prosta. JustSwap, w przeciwieństwie do innych aplikacji, nie jest tak bogaty w funkcje. Ponieważ protokół jest młody, brakuje mu możliwości obstawiania i nagród, które mają niektóre inne zdecentralizowane aplikacje. JustSwap pozostaje jednak najpopularniejszym miejscem wymiany TRC-20 i innych tokenów opartych na TRON.

Jeśli masz dużo tokenów TRC-20 lub po prostu chcesz wypróbować handel na platformie innej niż Ethereum, JustSwap może być w stanie pomóc.

Wymiana BISQ

Czy giełda BISQ ma przyszłość? giełda zdecentralizowana
Dlaczego giełda BISQ jest tak popularna?

Bisq jest zdecentralizowaną organizacją autonomiczną (DAO). Zdecentralizowana organizacja autonomiczna jest rządzona przez skomputeryzowane zasady. Ponieważ nawet organizacje non-profit są scentralizowanymi organizacjami, te normy nie są kontrolowane przez zarząd lub grupę non-profit. Bisq to tylko oprogramowanie, a przepisy są zdefiniowane w kodzie.

CBDC to giełda kryptowalut peer-to-peer, która umożliwia handel bitcoinem (BTC), bitcoinem (LTC), eterem (ETH) z różnymi walutami fiat, takimi jak dolar australijski (AUD), dolar amerykański (USD), euro(EU) i wiele innych. Bisq nie jest tak dobrze finansowany jak inne zdecentralizowane giełdy na tej liście, więc deweloperzy musieli przyjąć podejście “zrób to sam”.

zdecentralizowana giełda kryptowalut
Co się dzieje z kryptowalutami z giełdy BISQ?

Jest prosty w obsłudze, ale może wymagać przyzwyczajenia. Aby rozpocząć, musisz pobrać oprogramowanie. Kiedy wyszukujesz go w Google, nie pojawia się on po prostu w przeglądarce. Jednak po tym, ustawienie nie jest trudne. Jeśli utkniesz, Bisq ma wiele filmów instruktażowych dostępnych do nauki.

Gdyby to była lista decentralizacji, prywatności i niezawodności w zakresie zgodności, Bisq byłby na szczycie. Jest to doskonały pomysł do zbadania, jeśli chcesz handlować bitcoinami, pamiętając o zasadzie decentralizacji.

zdecentralizowana giełda kryptowalut
Czym jest zdecentralizowana giełda?

Końcowe przemyślenia.

Chociaż te platformy powinny wystarczyć, abyś mógł zacząć, zdecentralizowana branża wymiany jest wciąż w początkowej fazie. Dostępnych jest wiele różnych zdecentralizowanych giełd. W drugiej połowie roku 2023 i w 2024 roku zaobserwowaliśmy dynamiczny rozwój tego sektora, z kilkoma nowymi graczami wchodzącymi na rynek oraz istniejącymi platformami wprowadzającymi innowacje. Ponieważ wiele z tych giełd jest open source, co pozwala użytkownikom zaufać protokołom peer-to-peer, kreatywne umysły mogą je nadal oceniać i modyfikować, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju ekosystemu. Przy takim tempie wzrostu projektów i rosnącej liczbie entuzjastów decentralizacji, możemy oczekiwać, że bardziej wszechstronne platformy stają się dostępne w nadchodzących miesiącach i latach.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject