Teoria Dow w analizie technicznej

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Czym jest teoria Dow Jonesa?

Co to jest teoria Dow? Teoria Dow jest teorią rynkową, która mówi, że rynek jest na fali wznoszącej, jeśli jedna z jego średnich (takich jak przemysłowa lub transportowa) wznosi się ponad poprzedni główny poziom i następuje po niej podobny wzrost innej średniej.

⚡️ Jak rozpoznać fałszywe wybicie?

Wybicie ma miejsce, gdy cena osiąga poziom zbyt wysoki, aby akcje można było uznać za okazję. Jeśli cena wzrasta powyżej 100 dolarów, jest to uważane za wybicie. Fałszywe wybicie ma miejsce, gdy cena spada poniżej 100 dolarów, ale nadal spada. Moment wybicia wyhamował, a ceny się odwróciły. Nie było wystarczająco dużo kupujących

⚡️ Ile zasad zawiera teoria Dow?

Teoria Dow składa się z sześciu zasad, które razem dają pełny obraz rynków.

⚡️ Jak dokładna jest teoria Dow?

Dla tych, którzy nie wierzą, że Dow Theory jest dokładna, Bley wskazał, że średnia roczna poprawa wskaźnika od 1953 roku wyniosłaby 11,22% w porównaniu z 10,8% przy podejściu “kup i trzymaj” po ponad 100 latach praktyki.

Teoria dow wyjaśniona

Teoria dow w analizie technicznej oparta na pismach Charlesa Henry’ego Dowa dotyczących teorii rynku. The Wall Street Journal był założony i redagowany przez Dowa, a także współzałożyciela największego na świecie indeksu giełdowego, Dow Jones & Company.

Chociaż zaczęło się jako hipoteza, teoria Dow nie została pomyślana jako taka; raczej inni autorzy skompilowali jego myśli i wyostrzyli jego poglądy w Dow Theory po jego śmierci. Teraz jedną z najbardziej podstawowych idei analizy technicznej, która jest wykorzystywana na rynkach finansowych, w szczególności na rynku kryptowalut, jest teoria Dow.

Ten esej analizuje teorię Dow i różne fazy rynku oparte na badaniach Dow’a. Ponadto omówimy kilka praktycznych metod czytania wykresów inspirowanych teorią Dow, które mogą pomóc inwestorom w handlu dowolnym aktywem kryptowalutowym.

Czym dokładnie jest teoria Dow?

Teoria Dowa
Co to jest teoria Dow Jonesa?

Najbardziej popularną i podstawową formą analizy technicznej do handlu dowolnymi aktywami finansowymi i towarami na otwartym rynku jest Teoria Dow. Charles Dow rozwinął swoje pomysły w serii artykułów dla The Wall Street Journal, który założył w 1889 roku.

Dow Jones & Company, założona przez trzech wybitnych dziennikarzy finansowych w 1882 roku – Dow, Edwarda Jonesa i Charlesa Bergstressera – istnieje do dziś jako wiodąca finansowa publikacja informacyjna. Głównym celem gazety było dostarczanie bezstronnych analiz rynkowych. Ponadto Dow i jego koledzy dziennikarze chcieli ustalić średnią handlową dla niektórych akcji transportowych, i tak powstała Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Czy teoria Dow jest nadal aktualna?
Jak handlować na Dow Theory?

Z kolei Dow Jones Transportation Index został uruchomiony dopiero w 1884 roku. Oba indeksy są nadal używane jako benchmarki rynkowe i są często badane pod kątem ich wzajemnych powiązań i zdolności do przewidywania faz rynku.

Dow stworzył pierwszą średnią akcji przemysłowych w 1896 roku, znaną jako Dow Jones Industrial Average (DJIA). Indeks Dow Jones jest zaufanym wskaźnikiem warunków rynkowych w Stanach Zjednoczonych. Później, w 1889 roku, trzech dziennikarzy uruchomiło “popołudniowe pismo dla klientów”, które stało się The Wall Street Journal i spopularyzowało rynek akcji.

Czy rynek kryptowalut jest powiązany z rynkiem akcji?
Zastosowanie teorii Dow do handlu kryptowalutami

Teoria Dow przewiduje kierunek trendu poprzez analizę ruchów indeksów DJIA i DJTA. Trend jest określany jako byczy, jeśli oba indeksy poruszają się w tym samym kierunku, ustanawiając serię wyższych niskich szczytów, po których następują nowe szczyty.

I odwrotnie, teoria Dow mówi, że rynek jest w trendzie spadkowym, jeśli jedna z jego średnich przebija się poniżej poprzedniego ważnego niżu, po czym następuje podobny spadek innych średnich.

Co to jest Dow Theory?
Zrozumienie sygnałów handlowych Crypto

Ogólnie rzecz biorąc, teoria Dow, którą widzimy w użyciu dzisiaj, została zbudowana przez wielu traderów w ciągu swojej długiej, prawie 100-letniej historii. Ta idea jest nadal wykorzystywana do handlu kryptowalutami i ich pochodnymi w dzisiejszym świecie.

Co to jest Dow Theory i jak to działa? Sześć podstawowych postulatów

Teoria Dow: strategia sześciu zasad
Dlaczego teoria Dow jest ważna?

Teoria Dow to zestaw wytycznych dla inwestorów, które instruują ich, jak konstruować rynek. Te sześć podstawowych zasad Dow Jones Industrial Average może pomóc inwestorom w podejmowaniu dokładniejszych decyzji handlowych zarówno na rynkach byka, jak i niedźwiedzia.

Kto wymyślił teorię Dow?
Kto wymyślił teorię Dow?

Trendy na rynku zmieniają się na trzy sposoby.

W oparciu o czas ich trwania Dow dzieli trendy rynkowe na trzy kategorie.

  • Początek trendu, który może trwać jeden, dwa lub więcej lat, jest znany jako trend pierwotny.
  • Trend wtórny: Część trendu głównego, ale poruszająca się w przeciwnym kierunku. Trend ten może trwać od trzech tygodni do trzech miesięcy.
  • Short swing to ruch cenowy trwający krócej niż trzy tygodnie.
Kto wymyślił teorię Dow?
Czy analiza techniczna jest lepsza od analizy fundamentalnej?

Dzienny wykres BTC/USDT ujawnia byczy trend, jak widać na powyższej grafice. Niedźwiedzia korekta jest odnotowana jako trend wtórny w ramach głównego trendu.

Do trendów terminowych zalicza się trzy fazy.

Poniżej przedstawiono podstawowe fazy trendu:

Ile zasad zawiera Dow Theory?
Czy teoria Dow działa?
  • Akumulacja: gdy niedźwiedzi sentyment jest obecny, wartość aktywów ma tendencję do spadku w fazie akumulacji. Inteligentne inwestorzy stopniowo inwestować swoje pieniądze w celu nabycia aktywów w tym okresie. W konsekwencji, ceny zaczynają rosnąć stopniowo.
  • Po ustaleniu się trendu, społeczeństwo angażuje się i zaczyna podążać za trendem. Nie będą oni jednak w stanie zarobić tyle samo, co nowi uczestnicy.
  • Faza dystrybucji to moment, w którym inwestor po raz pierwszy rozumie, że trend słabnie i że nadszedł czas na sprzedaż. W związku z tym, po zakończeniu pozycji, rynek nieuchronnie się odwróci.
Czy teoria Dow jest nadal aktualna?
Jakie są ograniczenia teorii Dow Theory?

Pierwsze trzy fazy nazywane są trendami.

Zgodnie z hipotezą efektywnego rynku (EMH), która mówi, że obecna cena aktywów odzwierciedla wszystkie publiczne informacje, obecna cena aktywów jest prawidłowa. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie bada danych rynkowych, aktywa będą podążać za trendem w oparciu o ostatnie wiadomości. W rezultacie, przyszły potencjał lub porażka powinny być oceniane w oparciu o zarówno reaktywne i proaktywne teorii Dow.

Istnieją dwa rodzaje teorii Dow: klasyczna i nowoczesna.

W jaki sposób teoria Dow określa kierunek rozwoju rynku akcji?
Jakie są hipotezy teorii Dow?

Na sprawnym rynku cena kryptowaluty będzie natychmiast reagować na istotne wiadomości, wykazując wpływ tych wiadomości na nastroje rynkowe.

Rynek akcji osiągnął dno w połowie października i zatonął.

Indeksy powinny potwierdzić trendy

Zasada korespondencji mówi, że średnie indeksy Dow dla przemysłu i transportu powinny być zsynchronizowane.

Czy teoria Dow naprawdę działa?
Teoria Dow staje się niedźwiedzia.

Idea ta opiera się na przekonaniu, że indeksy pochodzące z produkcji i sprzedaży produktów są ze sobą powiązane. Transport, aby zrealizować swój cel, musi na przykład przewieźć wyprodukowane towary z magazynów. W rezultacie, jeśli zapasy w transporcie zmniejszą się, to w konsekwencji zmniejszą się również zapasy w przemyśle.

W idealnej sytuacji indeksy przemysłu i transportu powinny poruszać się w tandemie, aby pokazać, że optymizm rynku jest stały. Dywergencja występuje, kiedy jeden z indeksów wzrasta, podczas gdy drugi spada, wskazując na możliwy prekursor odwrócenia obecnego trendu rynkowego.

Z kolei koleje nie są w ostatnich latach wykorzystywane przez firmy do transportu produktów. Zamiast tego wykorzystują one transport lotniczy, morski i inne metody. Nawet firmy technologiczne, takie jak Microsoft, Apple czy Google, mogą nie wymagać takich dostaw. Inwestorzy mogą wykorzystać alternatywne indeksy, takie jak S&P 500 lub FTSE 100, aby przewidzieć teorię Dow rynku.

W jaki sposób handluje się na teorii Dow?
W jaki sposób teoria Dow określa trendy rynkowe?

DJIA i S&P 500 są pozytywnie powiązane na powyższym obrazku. Postępują one w tandemie, co sugeruje, że są pozytywnie skorelowane.

Tom powinien odzwierciedlać aktualne wydarzenia.

Kiedy cena jest w trendzie wzrostowym, ilość wolumenu handlowego powinna być duża od początku i zmniejszać się w przypadku odwrócenia. Wyższy wolumen wskazuje, że więcej osób kupuje w trendzie, co czyni go bardziej odpornym.

Z drugiej strony, niski wolumen wbrew głównemu trendowi wskazuje na mniejszy udział rynku i mniejszą szansę na transakcje.

Jakie są podstawowe założenia teorii Dow?
Jak dokładna jest teoria Dow?

Wolumen obrotu jest istotnym aspektem handlu kryptowalutami

Hipoteza Dow’a zakłada, że trend bazowy będzie trwał do momentu wystąpienia ważnego wydarzenia, które odwróci sentyment rynkowy w drugą stronę. Niemniej jednak, zawsze należy ufać głównemu trendowi podczas potencjalnych krótkoterminowych odwróceń.

Nawet jeśli dojdzie do 30-50 procentowej wyprzedaży, cena na wykresie dziennym BTC/USDT rośnie w solidnym trendzie wzrostowym, co widać na powyższym obrazku.

Jakie są podstawowe zasady teorii Dow?
Jaki jest cel teorii Dow?

Stanowi to kolejny dowód na to, że warto brać długie transakcje w głównym trendzie i lekceważyć wszelkie możliwości zajęcia pozycji przeciwko niemu.

Trendy pierwotne i wtórne na rynkach kryptowalut: Jak zastosować teorię Dow

Teoria Dow jest oparta na stuletnich ideach. W związku z tym wielu inwestorów jest ostrożnych co do jej skuteczności na dzisiejszych rynkach finansowych, szczególnie w przypadku kryptowalut.

Dzisiejsze rynki finansowe są zdominowane przez algorytmy handlu o wysokiej częstotliwości, ale ludzki umysł nadal zachowuje logiczne podstawy do tworzenia rynku. W rezultacie, myślenie Dow’a może być nadal wykorzystywane na rynkach kryptowalut; jednak inwestorzy powinni przyjąć je inaczej.

Teoria Dow: Strategia składająca się z sześciu zasad
Wprowadzenie do teorii Dow

Na dzisiejszym rynku, gdzie akcje technologiczne wyparły DJTA z NASDAQ 100, koncepcja odczytywania większego trendu nie ma już zastosowania. Nie możemy więc wykorzystywać DJTA razem z DJIA, ale pojęcie interpretacji większego trendu rynkowego pozostaje aktualne.

Zastosujmy teorię Dow do rynku kryptowalut, aby odkryć lukratywny trend cenowy.

Podstawowe zasady teorii Dow
Fundamentalna część analizy technicznej

Pierwszym krokiem jest znalezienie przez inwestorów istotnego trendu. Znalezienie istotnego trendu na rynku kryptowalut nie jest trudne. Wynika to z faktu, że rynek kryptowalut, w porównaniu z tradycyjnym rynkiem Forex, jest dość młody, a większość dużych kryptowalut ma tendencję do optymistycznych początków.

Ogólny rynek pierwotny, jak ujawnia poniższy wykres BTC/USDT, jest nadal optymistyczny, generując swing highs od samego początku.

Czym jest teoria Dow?
Teoria Dow zawiera zbiór zasad

Powyższy obraz przedstawia wykres dzienny BTC/USDT pokazujący byczy trend główny i negatywny trend wtórny.

Zgodnie z logiką Dow’a, powinniśmy handlować tylko w kierunku trendu pierwotnego. W tym przykładzie, inwestorzy powinni poczekać na zakończenie trendu wtórnego. Jak tylko cena wzrośnie powyżej swing high, niedźwiedzi trend wtórny zakończy się (jak pokazano na ilustracji poniżej).

Jak działa teoria Dow: sześć podstawowych postulatów
Jak zastosować Dow Theory do rynków kryptowalut: trendy pierwotne i wtórne

W drugiej fali, cena spada w drugiej połowie, po czym szybko odzyskuje siły po wybiciu powyżej ostatniej fali wzrostowej. W rezultacie cena wzrasta z impulsywnym byczym impetem.

Jak zastosować Dow Theory do kryptowalutowych trendów: Akumulacja i Dystrybucja

Inwestorzy powinni brać pod uwagę fazy akumulacji i dystrybucji ruchu cen akcji, korzystając z pomocy danych o wolumenie, aby uzyskać dokładniejsze wejście na rynek.

Jak zastosować teorię Dow do rynków kryptowalut: akumulacja i dystrybucja
Słabe strony teorii Dow – i jak je pokonać

Na wykresie 1-dniowym BTC/USDT wejście na buy zaznaczają następujące potwierdzenia:

  • Przez większość czasu trend cenowy jest wzrostowy.
  • Zakończyła się faza dystrybucji, a rozpoczął się okres akumulacji.
  • W obszarze akumulacji, trend wtórny jest niedźwiedzi i niedawno osiągnął nowy swing high.
  • Cena została wsparta przez kupujących.
Istota teorii Dow
Dow Theory to system analizy technicznej

Słabe strony teorii Dow i jak je pokonać

Aby prognozować ruch cen, Teoria Dow potrzebuje co najmniej dwóch lat danych. Zazwyczaj trudno jest zdobyć wiarygodne dane z ponad dwuletnią historią na rynkach kryptowalut. Ponadto, nawet jeśli odkryjemy takie dane, ich wiarygodność jest dyskusyjna, ponieważ rynki kryptowalutowe mają wysoki stopień zmienności.

dow teoria jest jedną z głównych koncepcji analizy technicznej
Różne fazy rynku na podstawie pracy Dow’a

Inną kwestią jest to, że określenie długoterminowej niezawodności obecnego trendu rynkowego jest trudne. Hipoteza Dow’a twierdzi, że wzrost może być kontynuowany pomimo zbliżania się do swing low. Podobnie, spadek jest uważany za aktywny, jeśli cena znajduje się na maksimum swingu w krótkim okresie czasu. Z czasem można zastosować się do teorii Downa, jeśli tylko wyższe

Poziomy wsparcia i oporu są powszechnie uważane przez inwestorów za kluczowe: byki rozpoczynają zlecenia kupna od wsparcia, a niedźwiedzie od oporu. Kiedy jednak poziom wsparcia lub oporu zostaje przełamany, pozycja ulega odwróceniu: wsparcie staje się oporem i odwrotnie w teorii Dow. Kiedy krótkoterminowy poziom swingu zostaje przełamany w teorii Dow, poziomy wsparcia/oporu zmieniają swoje położenie.

Teoria Dow zawiera zestaw zasad
Indeksy Dow teoria

Z tego powodu inwestorzy muszą uzupełniać swoje wykresy o inne komponenty, aby zwiększyć szanse na zawarcie transakcji. Jeśli używasz narzędzi takich jak średnia ruchoma, MACD, oscylator stochastyczny lub nawet VWAP dla bardziej efektywnego handlu, teoria Dow nadal ma zastosowanie i jest skuteczna. Jeśli różne wskaźniki wskazują ten sam trend, cena prawdopodobnie będzie poruszać się w tym kierunku.

Istota teorii Dow

Jak stosować teorię dow teoria
Wiarygodny plan handlowy

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci zrozumieć, czym jest Dow Theory i jak odnosi się do rynku kryptowalut. Podczas stosowania Dow Theory do swing tradingu lub handlu intraday na rynkach kryptowalut, głównym ryzykiem są skorelowane indeksy. Rynek kryptowalut jest wciąż stosunkowo młody i wykorzystuje technologię blockchain do śledzenia czystego popytu i podaży.

Poziomy wsparcia i oporu dow teoria
Poziomy wsparcia i oporu dow teoria

Inwestorzy mogą nadal bezpośrednio wysyłać swoje środki na adres portfela, eliminując konieczność udziału osób trzecich. Ta nowa praktyka stwarza wyzwania w porównywaniu różnych indeksów, utrudniając pełną analizę rynkową. Jednocześnie, inwestorzy coraz częściej wykorzystują analizę porównawczą cen podobnych aktywów, takich jak Bitcoin i Ethereum, aby lepiej zrozumieć aktualne trendy na rynku.

Nawiasem mówiąc, nawet jeśli traderzy kryptowalut mają zrozumienie zastosować Dow Theory, konieczne jest posiadanie solidnej strategii handlowej. Rynek kryptowalut nadal charakteryzuje się dużą niestabilnością i boryka się z trudnościami w dostosowywaniu się do standardów regulacyjnych. W rezultacie inwestorzy powinni zachować szczególną ostrożność, nawet w przypadku stosowania sprawdzonych technik zarządzania kapitałem. Aktualne wyzwania regulacyjne dodają warunki do podejmowania decyzji inwestycyjnych, co podkreśla znaczenie elastyczności i ciągłego dostosowywania strategii do zmieniającego się otoczenia rynkowego, zwłaszcza w drugiej połowie roku 2023 i w roku 2024.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject