Zmieniający grę wpływ amerykańskiego długu na kryptowaluty

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Rynek kryptowalut z niecierpliwością oczekuje na werdykt Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie wniosków o ETF dla bitcoinów spot, które mają zostać złożone w tym tygodniu. Oczekiwanie to jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że wielu uważa, że ETF skoncentrowany na samym BTC, a nie na kontraktach terminowych powiązanych z kryptowalutą, może skierować miliardy zarówno od inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na horyzoncie jest kwartalne ogłoszenie o refinansowaniu (QRA) z biura sekretarz skarbu USA Janet Yellen, zaplanowane na 29 stycznia.
W miarę jak zadłużenie i deficyty rosną w następstwie ery Covid, szczegóły dotyczące trzymiesięcznych wymogów pożyczkowych oraz wielkości i długości aukcji obligacji zyskują coraz większą uwagę.

W sierpniu Ministerstwo Skarbu wyraziło zamiar zwiększenia sprzedaży po raz pierwszy od ponad dwóch lat i przewidywało dalsze wzrosty. Jednak do 1 listopada ujawnił plan pożyczenia 776 miliardów dolarów na kwartał, co jest kwotą znacznie niższą niż wcześniejsze prognozy, przypisując tę zmianę zmniejszonej sprzedaży 10-letnich obligacji skarbowych. Ten nieoczekiwany rozwój sytuacji doprowadził do tego, że 10-letnia rentowność, czyli długoterminowe stopy procentowe, spadła z ważnego poziomu 5%, kończąc rok na poziomie 3,86%. Fundamentalną zasadą jest to, że ceny obligacji i rentowności mają odwrotną zależność.

Amerykańska obligacja 10-letnia jest powszechnie uważana za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji na świecie, a jej stopa procentowa służy jako globalny punkt odniesienia. Spadek tak zwanej stopy wolnej od ryzyka prawdopodobnie pobudził apetyt na ryzyko w sektorach finansowych, zwiększając popyt zarówno na bitcoina, jak i na akcje. (Podczas gdy spekulacje ETF napędzały wzrost, korzystne zmiany rentowności wzmocniły ten trend).

Jednak nadchodzące ogłoszenie może ujawnić wyższą prognozę pożyczki niż przewidywano, co może stanowić wyzwanie, sugeruje Quinn Thompson, szef rynków kapitałowych i wzrostu Maple Finance. Według CNN, podczas ogłoszenia z 30 października, Departament Skarbu przewidywał, że w pierwszym kwartale pożyczka wyniesie 816 miliardów dolarów, co stanowi rekord w tym okresie.

“W najbliższym czasie mamy QRA ze Skarbu Państwa, które ma zostać opublikowane 29 stycznia, co nie powinno zapewnić rynkom tak radosnych wyników, jak w poprzednim kwartale” – napisał Thompson w wydaniu swojego biuletynu z 7 stycznia. “Długoterminowe stopy procentowe są obecnie o około 100 punktów bazowych niższe, a Yellen powinna chcieć to wykorzystać, wypowiadając część długu. Powinno to być niekorzystne dla obligacji amerykańskich”.

Scenariusz wyższych pożyczek w połączeniu ze zwiększoną sprzedażą 10-letnich obligacji może wywrzeć wpływ na wzrost rentowności benchmarku, potencjalnie łagodząc wzrost aktywów zorientowanych na ryzyko.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject