Upadek twórcy Bitcoin Fog

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Roman Sterlingov, inicjator Bitcoin Fog, znaczącej platformy do mieszania kryptowalut, został skazany za pranie brudnych pieniędzy przez sąd okręgowy w Stanach Zjednoczonych. Wyrok, wydany we wtorek, uznał Sterlingova, w wieku 35 lat, winnym kilku zarzutów. Zarzuty te obejmowały pranie pieniędzy, spisek w celu popełnienia prania pieniędzy, prowadzenie nielicencjonowanego przedsięwzięcia polegającego na przekazywaniu pieniędzy oraz naruszenia ustawy o przekazach pieniężnych w Waszyngtonie.

Sterlingov prowadził Bitcoin Fog do 2021 roku

Przez cały czas trwania procesu Sterlingov utrzymywał, że był jedynie uczestnikiem korzystania z usługi, a nie jej faktycznym operatorem. Jednak Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w komunikacie prasowym ujawnił, że dowody procesowe ostatecznie udowodniły zaangażowanie Sterlingova w prowadzenie Bitcoin Fog od października 2011 roku do kwietnia 2021 roku. Jego operacja służyła przede wszystkim jako kanał dla przestępców, którzy chcieli ukryć pochodzenie swoich nielegalnych zysków przed wścibskimi oczami organów ścigania.

W ciągu tych dziesięciu lat Bitcoin Fog odegrał kluczową rolę w praniu ponad 1,2 miliona bitcoinów, które w momencie transakcji wyceniono na około 400 milionów dolarów. Znaczna część tych wypranych funduszy została prześledzona z powrotem do rynków darknet, znanych z handlu narkotykami, oszustw komputerowych, kradzieży tożsamości i rozpowszechniania materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.

Jim Lee, szef jednostki dochodzeniowej Internal Revenue Service (IRS), podczas procesu podkreślił, że oskarżony odegrał kluczową rolę w praniu setek milionów dolarów nielegalnych funduszy z ciemnej sieci za pośrednictwem Bitcoin Fog, mając na celu zamaskowanie prawdziwego źródła tych funduszy.

Po stronie obrony, prawnik Sterlingova, Tok Ekeland, zasygnalizował zamiar zakwestionowania decyzji ławy przysięgłych w drodze apelacji. Po skazaniu, ława przysięgłych nakazała konfiskatę aktywów powiązanych z Bitcoin Fog, w tym 1 354 BTC zawartych w portfelu Bitcoin Fog i prawie 350 000 USD w różnych kryptowalutach przechowywanych na skonfiskowanym koncie Kraken.

Najpoważniejsze zarzuty przeciwko Sterlingovowi, a mianowicie spisek prania pieniędzy i sam akt prania pieniędzy, mogą skutkować maksymalnym okresem pozbawienia wolności wynoszącym 20 lat, podczas gdy pozostałe zarzuty mogą prowadzić do pięciu lat więzienia. Wyrok w sprawie Sterlingova ma zapaść 15 lipca.

Zbliża się proces współzałożyciela Tornado Cash

Roman Storm, współtwórca kontrowersyjnego miksera kryptowalutowego Tornado Cash, oczekuje na swój proces we wrześniu pod zarzutami obejmującymi spisek w celu popełnienia prania pieniędzy, spisek w celu prowadzenia działalności bez licencji na przesyłanie pieniędzy oraz spisek w celu naruszenia Międzynarodowej Ustawy o Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczych. Storm zadeklarował swoją niewinność w odniesieniu do wszystkich zarzutów.

Storm, który został formalnie oskarżony w sierpniu 2023 r. i jest obecnie zwolniony za kaucją w wysokości 2 milionów dolarów, podkreślił znaczące reperkusje tej sprawy dla programistów Web3 i osób zainteresowanych oprogramowaniem i prawami do prywatności. Pomimo tego, że zwolennicy Tornado Cash argumentują, że usługa ta jedynie ułatwia oprogramowanie do zdecentralizowanych transakcji finansowych bez bezpośredniej obsługi transmisji pieniędzy, jej prześladowanie jest postrzegane jako zbliżające się zagrożenie dla programistów skoncentrowanych na aplikacjach zorientowanych na prywatność.

Od tego czasu Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych umieścił Tornado Cash na liście specjalnie wyznaczonych obywateli, skutecznie zakazując Amerykanom interakcji z tym mikserem. Departament oskarża Tornado Cash o wypranie ponad 7 miliardów dolarów w wirtualnej walucie od momentu jej powstania w 2019 roku.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject