Misja FBI mająca na celu odzyskanie 1,4 miliona dolarów w kryptowalucie Tether

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

12 marca w Chicago, w stanie Illinois, Biuro Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych ogłosiło publicznie konfiskatę około 1,4 miliona dolarów w kryptowalucie Tether. Ta znacząca suma została zatrzymana pod podejrzeniem, że stanowiła nielegalne zarobki z wyrafinowanej operacji oszustwa związanego z obsługą klienta.

Ta udana misja odzyskiwania została zainicjowana przez wspólne wysiłki Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) i Federalnego Biura Śledczego (FBI). Biuro prokuratora USA zauważyło, że platforma kryptowalutowa Tether odegrała kluczową rolę w ułatwieniu operacji, udzielając wsparcia władzom.

Zgodnie z komunikatem prasowym Tether:

“Jesteśmy dumni z naszej współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych w zwalczaniu oszustw finansowych w ekosystemie kryptowalut. Przejęcie Tether (USDT) o wartości 1,4 miliona dolarów stanowi znaczący kamień milowy w naszych ciągłych wysiłkach na rzecz utrzymania uczciwości w tej szybko rozwijającej się branży. Nasze zaangażowanie w ochronę użytkowników i eliminowanie nielegalnych działań pozostaje niezachwiane. Wraz z organami ścigania na całym świecie będziemy nadal przewodzić w promowaniu bezpieczniejszego i bardziej bezpiecznego środowiska”.

Schemat, jak szczegółowo opisały władze, obracał się wokół oszukiwania osób, głównie osób starszych, za pomocą oszukańczego oszustwa związanego z obsługą klienta. Modus operandi polegał na umieszczaniu wyskakujących reklam na ekranach komputerów potencjalnych ofiar, fałszywie ostrzegając ich, że ich komputery zostały naruszone i nakłaniając ich do wybrania fałszywego numeru obsługi klienta w celu uzyskania pomocy. Po nawiązaniu komunikacji ofiary były dalej wprowadzane w błąd, aby uwierzyć, że ich konta bankowe są zagrożone, co prowadziło je do innego oszusta podszywającego się pod agenta pomocy technicznej.

Ofiary te zostały następnie zmanipulowane do przeniesienia swoich środków bankowych do USDT (Tether) pod pozorem ochrony swoich aktywów. Niestety, działanie to spowodowało, że ofiary zostały pozbawione swoich tokenów, a oszuści zerwali wszystkie linie komunikacji po transakcji.

Amerykańskie biuro prokuratora podkreśliło znaczenie tego wydarzenia jako jednego z inauguracyjnych przypadków odzyskania USDT przez Stany Zjednoczone bezpośrednio z portfela waluty cyfrowej, który nie był objęty nadzorem, zaangażowanego w oszukańcze działania.

W związku z toczącym się dochodzeniem, dokładna metodologia zastosowana przy odzyskiwaniu środków pozostaje nieujawniona. Jednak oświadczenie złożone 24 stycznia zapewnia pewien wgląd, sugerując, że organy ścigania były w stanie prześledzić nielegalnie pozyskane środki do pięciu różnych portfeli cyfrowych.

W oświadczeniu podano dalej, że portfele te zawierały aktywa bezpośrednio powiązane z dochodami z oszustwa bankowego, charakteryzującego się przepływem środków w stosunkowo niewielkich kwotach przez różne adresy pośredniczące bez żadnego wyraźnego uzasadnionego celu, rzekomo w celu wyprania nielegalnie uzyskanych zysków.

Ponadto, w powiązanej sprawie, Departament Sprawiedliwości wszczął postępowanie przeciwko dwóm osobom za ich zaangażowanie w operację wydobywania kryptowalut w okręgu szkolnym, podkreślając szerszą kontrolę zużycia energii w amerykańskim sektorze kryptowalut.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject