Niespotykany wzrost wartości kryptowalut: napływ 2,7 mld USD

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

W najnowszym raporcie CoinShares, fundusze kryptowalutowe zarządzane przez wiodące firmy zarządzające aktywami, w tym BlackRock, Bitwise, Fidelity, Grayscale, ProShares i 21Shares, były świadkami bezprecedensowych napływów w wysokości 2,7 miliarda dolarów w skali globalnej w ostatnim tygodniu. Ten niezwykły napływ przekroczył poprzedni najwyższy rekord w wysokości 2,45 mld USD w lutym, napędzany przede wszystkim wzrostem zainteresowania amerykańskimi spotowymi funduszami ETF.

Ten historyczny tydzień podniósł łączne wpływy od początku roku do 10,3 miliarda dolarów, nieznacznie tracąc łączne wpływy w wysokości 10,6 miliarda dolarów odnotowane w 2021 roku, jak podkreślił James Butterfill, szef działu badań CoinShares.

Co więcej, w ubiegłym tygodniu tygodniowy wolumen obrotu osiągnął nowy zenit w wysokości 43 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o prawie 50% w porównaniu z poprzednim rekordowym poziomem 30 miliardów dolarów odnotowanym zaledwie tydzień wcześniej.

Ten wzrost aktywności, w połączeniu z niedawnymi wzrostami na rynku kryptowalut, spowodował, że łączna wartość zarządzanych aktywów (AUM) osiągnęła rekordowy poziom 94,4 mld USD. Stanowi to 14% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia i imponujący 88% wzrost od początku roku, zgodnie z analizą CoinShares.

Pod względem geograficznym dominacja funduszy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych została jeszcze bardziej ugruntowana po zatwierdzeniu spotowych bitcoinowych funduszy ETF, a tylko w ostatnim tygodniu napływy osiągnęły 2,8 mld USD. Kolejne były szwajcarskie produkty inwestycyjne, które przyniosły 21 milionów dolarów, podczas gdy brazylijskie fundusze zajęły trzecie miejsce z napływem 18 milionów dolarów. Z kolei niemieckie, szwedzkie i kanadyjskie fundusze kryptowalutowe doświadczyły odpływów, które wyniosły odpowiednio 77 mln USD, 39 mln USD i 35 mln USD.

Produkty inwestycyjne skoncentrowane na bitcoinach nadal przyciągały większość uwagi, gromadząc w zeszłym tygodniu 2,6 miliarda dolarów wpływów. Co ciekawe, nawet pomimo wahań cen, fundusze obstawiające przeciwko bitcoinowi (short-bitcoin) nadal przyciągnęły 11 milionów dolarów wpływów.

Znaczące kamienie milowe zostały osiągnięte przez fundusze BlackRock IBIT i Fidelity FBTC spot bitcoin ETF, które odnotowały bezprecedensowe dzienne wpływy w wysokości odpowiednio 788 mln USD i 73 mln USD w tym samym okresie. Co ciekawe, do końca tygodnia IBIT zgromadził ponad 10 miliardów dolarów wpływów w ciągu zaledwie dwóch miesięcy handlu. Tymczasem łączne wpływy do dziewięciu nowo uruchomionych bitcoinowych funduszy ETF, z wyłączeniem przekształconego funduszu Grayscale GBTC, przekroczyły obecnie 20 miliardów dolarów, a wpływy netto przekroczyły 9,5 miliarda dolarów.

W dziedzinie inwestycji w altcoiny, fundusze skoncentrowane na Solanie odwróciły trend trzech tygodni odpływów, rejestrując 24 miliony dolarów wpływów w tym tygodniu. Zmiana ta została zgłoszona w związku z wiadomością, że Pantera Capital aktywnie pozyskuje fundusze na nabycie aktywów Solana z masy upadłościowej FTX. Z drugiej strony, produkty inwestycyjne oparte na Ether doświadczyły trudnego tygodnia z odpływem 2,1 miliona dolarów, podczas gdy fundusze oparte na Polkadot, Fantom, Chainlink i Uniswap odnotowały skromne wpływy.

Podsumowując niezwykły tydzień, cena bitcoina poszybowała na nowe wyżyny, przekraczając barierę 72 000 USD po raz pierwszy w historii.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject