Tajna inwestycja premiera Czarnogóry w Terraform Labs Do Kwona

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Prawie tydzień po tym, jak Terraform Labs zawarło ugodę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), nowe szczegóły z kwietniowego dokumentu sądowego ponownie wywołały kolejne kontrowersje wokół nieudanego projektu kryptograficznego.

SEC ujawnia premiera Czarnogóry jako wczesnego inwestora Terra

Raport czarnogórskich mediów Vijesti ujawnił, że premier Milojko Spajic, który objął urząd w październiku 2023 r., zainwestował 75 000 USD w Terraform Labs z siedzibą w Singapurze w kwietniu 2018 roku. Inwestycja ta została wykorzystana do zakupu 750 000 tokenów Terra (LUNA).

Premier Czarnogóry Milojko Spajic inwestuje 75 000 USD w Terraform Labs

Według raportu, Spajic był jednym z pierwszych inwestorów, dokonując inwestycji na kilka dni przed oficjalną rejestracją Terraform Labs w Singapurze 23 kwietnia 2018 roku.

Ujawnienie pochodzi z dokumentu sądowego złożonego przez SEC. Przed ujawnieniem tych dokumentów premier Czarnogóry utrzymywał, że nigdy osobiście nie zainwestował w Terraform Labs.

Zamiast tego twierdził, że Das Capital SG, singapurska firma, dla której pracował w latach 2017-2020, dokonała inwestycji. Jednak dokumenty sądowe SEC wymieniają Spajica jako jednego z pierwszych inwestorów, pokazując umowę z 17 kwietnia 2018 r., opatrzoną jego nazwiskiem.

Spajic jest jednym z pierwotnych inwestorów w Terraform Labs

Terraform Labs’ 40 miliardów dolarów krachu

Terraform Labs stworzył tokeny kryptograficzne LUNA i TerraUSD (UST), które kiedyś osiągnęły kapitalizację rynkową w wysokości 2 miliardów dolarów. Jednak upadek tokenów w maju 2022 r. wymazał z rynku kryptowalut prawie 40 miliardów dolarów. Upadek ten nie tylko zdewastował ekosystem kryptowalut, ale także doprowadził do upadku kilku kryptowalutowych funduszy hedgingowych, które wykorzystały te tokeny jako zabezpieczenie.

W kwietniu 2024 r. ława przysięgłych uznała Terraform Labs i jej współzałożyciela, Do Kwona, za winnych oszukania inwestorów w sprawie cywilnej wniesionej przez SEC. Kwon został aresztowany w marcu 2023 r. przez międzynarodowe organy ścigania po tym, jak przez kilka miesięcy unikał schwytania.

Pojawienie się nowych dokumentów ustanawiających bezpośrednią umowę inwestycyjną między Spajicem a Terraform Labs może stanowić poważny problem dla premiera. Wcześniej nie ujawnił on swojego osobistego zaangażowania finansowego w projekt, co rodzi pytania o jego przejrzystość i potencjalne konflikty interesów.

Ustalenia te prawdopodobnie wygenerują dalszą kontrolę i debatę, zarówno w Czarnogórze, jak i w szerszej społeczności kryptowalutowej. W miarę jak coraz więcej informacji wychodzi na jaw, konsekwencje dla kariery politycznej Spajica i trwających dochodzeń w sprawie Terraform Labs mogą stać się głębsze.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject