Przewodnik po podatkach od kryptowalut

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Czy kryptowaluty podatek?

Tak, Twoje udziały w bitcoinach, etherium i innych kryptowalutach podlegają opodatkowaniu. Kryptowaluta jest uważana za “własność” przez IRS, więc twoja wirtualna waluta jest opodatkowana jak każda inna własność, którą posiadasz, taka jak akcje czy złoto.

⚡️ Jak działają podatki w przypadku kryptowalut?

Jeśli sprzedałeś swoją kryptowalutę po trzymaniu jej przez mniej niż rok, uzyskany zysk będzie podlegał stawce podatku od krótkoterminowych zysków kapitałowych, która wynosi 25%. Ta stawka podatkowa jest łatwa do zrozumienia: jest równa Twojej zwykłej stawce podatku dochodowego, która wynosi od 10% do 37%.

⚡️ Czym jest fiat w porównaniu z kryptowalutą?

Dolar, euro, jen i tak dalej to konwencjonalne formy pieniędzy fiat, których używamy do nabywania przedmiotów i usług. Z kolei kryptowaluty i tokeny to cyfrowe aktywa w formie kodu komputerowego. Kryptowaluta jest natywnym aktywem blockchain, natomiast tokeny są platformą, która została zbudowana na istniejącym blockchainie.

⚡️ Która kryptowaluta zastąpi bitcoina?

Litecoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, ze względu na wysoką wartość bitcoina. Jeśli więc nie stać Cię na bitcoina, rozważ przejście na litecoin. Jest on niemal identyczny jak bitcoin, ale transakcje następują szybciej, co jest jedną z jego podstawowych zalet.

Kryptowaluty podatek

W 2021 roku kryptowaluty miały świetny rok. Według niedawnej ankiety, ponad dziesięć procent Amerykanów handlowało kryptowalutami w zeszłym roku – jeśli jesteś jednym z nich, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak twoje transakcje i inna aktywność kryptowalutowa wpłynie na twoje podatki.

IRS klasyfikuje kryptowaluty jako aktywa. Rząd USA, podobnie jak inne rządy na całym świecie, uważa kryptowaluty za majątek i opodatkowuje transakcje, które generują lub otrzymują bitcoiny w podobny sposób jak akcje i obligacje. Jeśli używasz bitcoinów do transakcji biznesowej, musisz zgłosić to do IRS i organów podatkowych swojego stanu. Ten esej wyjaśni podatki od kryptowalut w Stanach Zjednoczonych i jak one działają.

Kryptowaluty podatek
Czy muszę zgłosić kryptowalutę do IRS?

Czy z kryptowalutami wiąże się jakiś obowiązek podatkowy?

Kryptowaluta jest uważana za aktywa cyfrowe w Stanach Zjednoczonych, a IRS uważa ją za podobną do akcji, obligacji i innych aktywów kapitałowych. W zależności od tego, w jaki sposób uzyskałeś swoją kryptowalutę i jak długo ją trzymałeś, pieniądze, które z niej zarabiasz, są opodatkowane kryptowalutą w różnych stawkach jako zyski kapitałowe lub wynagrodzenia.

Jak wygląda opodatkowanie crypto tradera w USA?
Jak uniknąć podatku od kryptowalut

Kluczowe jest zbadanie, w jaki sposób wykorzystałeś swoją kryptowalutę w 2021 roku, aby zdecydować, czy powinieneś zapłacić podatek, czy nie. Zdarzenia podlegające opodatkowaniu to transakcje, które powodują podatek. Zdarzenia zwolnione z podatku to te, które nie są. Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • Zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu to takie, które nie powodują powstania zysków lub strat podlegających opodatkowaniu.
 • Kupno i posiadanie kryptowalut za gotówkę nie podlega opodatkowaniu. Kiedy sprzedasz i zrealizujesz swoje zyski, zapłacisz podatek.
 • Przekazanie Bitcoin do kwalifikowanej, zwolnionej z podatku organizacji charytatywnej lub organizacji non-profit: Jeśli przekazujesz kryptowalutę bezpośrednio do 501(c)(3) organizacji charytatywnej, takiej jak GiveCrypto.org, możesz być w stanie odliczyć część swojej darowizny.
Jak uniknąć podatku od kryptowalut
Podatek od kryptowalut 2024 r.
 • Jeśli otrzymasz kryptowalutę jako prezent, prawdopodobnie nie zostaniesz opodatkowany, ponieważ nie będziesz sprzedawać ani angażować się w inne działania podlegające opodatkowaniu, takie jak stawianie zakładów.
 • Dawanie prezentu: jak miło z twojej strony! Każdy obdarowany może otrzymać do $15,000 w darowiźnie każdego roku bez płacenia podatków (i więcej dla partnerów). Jeśli twój prezent jest wart więcej niż 15 000 $ na osobę, musisz wypełnić formularz podatkowy dla prezentów (co generalnie nie powoduje żadnych dalszych zobowiązań). Nawet jeśli nie musiałeś płacić podatków od kryptowaluty, którą otrzymałeś w prezencie, odbiorca będzie musiał śledzić jej podstawę kosztową, gdy ją zbywa.
 • Wymiana kryptowalut na własny portfel: przenoszenie kryptowalut z jednego portfela lub konta na drugie jest wolne od podatku. Kiedy sprzedasz, zapłacisz podatek od zysków.
Revolut kryptowaluty podatek
Ile trzeba zapłacić podatku od kryptowalut

Opodatkowane jako zyski kapitałowe, ale nie opodatkowane w cenie sprzedaży.

Podatek od kryptowalut: wypłata zysków kapitałowych w bitcoinie i etherium

 • Sprzedaż kryptowalut za gotówkę jest możliwa. Czy sprzedałeś swoją kryptowalutę za dolary? Zostaniesz opodatkowany, jeśli sprzedasz swój majątek za więcej niż za niego zapłaciłeś. Jeśli sprzedasz ze stratą, możesz odliczyć tę kwotę od podatku dochodowego.
 • Kiedy zmieniasz jedną kryptowalutę na inną, musisz sprzedać oryginał przed nabyciem nowej. Ponieważ jest to sprzedaż, IRS uważa ją za podlegającą opodatkowaniu. Zostaniesz opodatkowany, jeśli sprzedałeś bitcoin za wyższą cenę niż to, co zapłaciłeś za niego.
 • Wydanie bitcoina na przykład na zakup pizzy może spowodować obciążenie podatkowe. IRS uważa zakup bitcoinów za to samo, co ich sprzedaż. Musisz sprzedać aktywo, zanim będzie można je wymienić na towar lub usługę; nazywa się to “przekształceniem go w gotówkę”.
Podatek od kryptowalut w 2022 r.
Kwota wolna od podatku kryptowaluty

Dochód podlegający opodatkowaniu Definicja

 • W 2021 roku ofensywny lineman NFL o imieniu Russell Okung był jedną z niewielu godnych uwagi osób, które zostały opłacone w bitcoinie – i prawie na pewno płaci od tego podatek dochodowy. Jeśli poszedłeś w ślady Okunga i zostałeś opłacony w kryptowalucie, twoja kryptowaluta zostanie opodatkowana jako wynagrodzenie w oparciu o twoją stawkę podatku dochodowego.
 • Przyjmowanie bitcoinów w zamian za towary lub usługi jest określane jako “otrzymywanie kryptowalut”. Musisz zadeklarować to jako dochód do IRS, jeśli akceptujesz kryptowalutę jako płatność za towar lub usługę.
Zrozumienie podatków od kryptowalut
Kiedy należy płacić podatki od zysków z kryptowalut?
 • Wydobycie kryptowaluty jest opodatkowane w różny sposób w zależności od rodzaju wydobycia, które wykonujesz. Jeśli wydobywasz kryptowaluty i zarabiasz pieniądze, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić podatek od swoich zarobków w oparciu o godziwą wartość rynkową (zazwyczaj cenę) monet w momencie ich dostarczenia. Kryptowaluta wydobywana w ramach działalności gospodarczej jest traktowana jako dochód z samozatrudnienia i podlega regularnym stawkom podatku dochodowego, plus podatek od samozatrudnienia.
 • Otrzymano nagrodę za tyczenie. Nagrody za stakowanie są traktowane jako dochód z wydobycia i odpowiednio opodatkowane.
 • Inne źródła dochodu: Możesz zarabiać pieniądze, utrzymując poszczególne kryptowaluty. Jest to uważane za dochód podlegający opodatkowaniu, tak jak jest. IRS uważa, że jest to inny rodzaj odsetek niż odsetki bankowe, mimo że czasami są one określane jako odsetki.
Zrozumienie stawki podatku od kryptowalut
Wskazówki podatkowe last minute dla inwestorów kryptowalutowych
 • Uzyskanie kryptowaluty w konsekwencji forka. Podatki od kryptowalut wygenerowanych w wyniku forka zależą od tego, jak wykorzystujesz aktywa, kiedy można je wyjąć z Twojej wymiany i innych kryteriów. Zobacz najnowsze wskazówki IRS dotyczące hardfork tutaj.
 • Uzyskanie zrzutu: Możesz skłonić firmę kryptowalutową do zrzutu w ramach ich działań marketingowych lub rozdawania. Kwota otrzymana jako zrzutka jest opodatkowana jako dochód i musi być zarejestrowana przez IRS. Aby uzyskać aktualne zasady IRS dotyczące zrzutów, zobacz tutaj.
 • Otrzymuj inne zachęty lub nagrody: nie jest to wyczerpująca lista i istnieje wiele innych powodów, dla których możesz otrzymać darmową kryptowalutę. Mogą to być tak proste, jak coinbase taxes Earn bonusy lub tak skomplikowane, jak otrzymanie $ 5 w bitcoinach za polecenie przyjaciela do wymiany kryptowalut. Tak czy inaczej, będzie to musiało być zarejestrowane jako dochód.
Podatek od kryptowalut
Zagadnienia podatkowe związane z kryptowalutami i blockchainem

Jaka jest stawka podatku od kryptowalut?

Wygląda więc na to, że niektóre z Twoich transakcji kryptowalutowych podlegają teraz opodatkowaniu. Co powinieneś zrobić? Możesz oszacować, ile będziesz musiał zapłacić w podatkach, biorąc pod uwagę swój dochód, zyski i straty. Oto, co to oznacza:

Obliczanie dochodów z kryptowalut.

Kompletny przewodnik po podatkach od kryptowalut
Jak zgłosić kryptowalutę w swoich podatkach?

Prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do tego, że widzisz swoje federalne i stanowe podatki dochodowe potrącane z odcinków wypłaty, jeśli jesteś amerykańskim podatnikiem. Te same podatki dochodowe, które są potrącane lub nie odejmowane od twojej regularnej pensji, są również stosowane do kryptowalut, które otrzymujesz (np. Górnictwo, złodziejstwo, wynagrodzenie).

Kiedy składasz swoje dochody, powinieneś generalnie zapłacić zgodnie ze stawką podatkową właściwą dla twojej klasyfikacji podatkowej. Słowo przestrogi: jeśli zarobiłeś dużo pieniędzy z działalności kryptowalutowej, może to wpłynąć na to, do której kategorii podatkowej się zaliczasz i spowodować, że od niektórych swoich zarobków zapłacisz większą stawkę podatku dochodowego.

Kupujący kryptowaluty: oto co musisz wiedzieć w sezonie podatkowym
Zyski kapitałowe z kryptowalut i stawki podatkowe w 2024 r.

Oblicza się zyski i straty kapitałowe.

Problem polega na tym, że niewiele portfeli zapewnia dokładny obraz tego, ile pieniędzy zarobiłeś lub straciłeś. Aby dowiedzieć się, ile pieniędzy zarobiłeś lub straciłeś, najpierw określ, ile kryptowalut zacząłeś. Jest to znane jako twoja podstawa kosztowa.

Poznanie swojej bazy kosztowej

Kiedy nabywasz kryptowalutę, twoja baza kosztowa jest ogólnie określona przez cenę, którą za nią zapłaciłeś. Z drugiej strony, o Twojej podstawie kosztowej decyduje godziwa wartość rynkowa w momencie jej otrzymania, jeśli uzyskałeś swoją kryptowalutę z wydobycia lub kradzieży. Podstawa wartości dla darowanej kryptowaluty zostanie określona w oparciu zarówno o to, co zapłaciła za nią osoba, która ją przekazała, jak i o godziwą wartość rynkową w momencie jej otrzymania.

Dowiedz się więcej o podatku od kryptowalut
Zrozumienie stawki podatkowej od kryptowalut

Kiedy sprzedajesz kryptowaluty, możesz odjąć wartość początkową od ceny sprzedaży, aby dowiedzieć się, czy osiągnąłeś zysk czy stratę. Jeśli Twoje zyski przekraczają kwotę początkową, to osiągnąłeś zysk kapitałowy. Będziesz miał stratę kapitałową, jeśli twoje zyski są mniejsze niż wartość początkowa.

Zyski z aktywów utrzymywanych krócej niż rok są traktowane inaczej.

Będziesz płacił podatki od zysków kapitałowych zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym, w zależności od Twojej sytuacji (tam gdzie ma to zastosowanie). Mogą być one długo- lub krótkoterminowe. Długość czasu, przez który trzymałeś swoją kryptowalutę, określa, ile podatku będziesz musiał zapłacić na koniec. Jeśli trzymałeś swoją kryptowalutę przez ponad rok przed jej sprzedażą, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić długoterminowe podatki od zysków kapitałowych. Są one niższe niż stawki krótkoterminowe, które dotyczą aktywów trzymanych przez rok lub mniej.

Jakie są podatki od dochodów z kryptowalut
Ile jestem winien w podatkach od kryptowalut ?
 • Zyski z inwestycji są z czasem opodatkowane według niższej stawki od zysków kapitałowych. Stawki te (0%, 15% lub 20% na poziomie federalnym) różnią się w zależności od dochodu. Podatnicy o wyższych dochodach mogą zostać opodatkowani od zysków netto z inwestycji według stawki 3,8 procent, która może obejmować zarobki lub inne dochody.
 • Z kolei zarobki krótkoterminowe są opodatkowane według wyższej stawki regularnego dochodu, która jest zazwyczaj większa i mniej korzystna.
Stawki podatku od kryptowalut
Jak zyskać na stratach w kryptowalutach?

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli sprzedasz swoją kryptowalutę za gotówkę, przekonwertujesz ją na inną walutę cyfrową lub wydasz na towar lub usługę, będziesz podlegał opodatkowaniu. Zyski nie są realizowane do momentu sprzedaży akcji bazowych.

Zrozumienie strat kapitałowych

Poniosłeś stratę kapitałową, gdy sprzedałeś aktywa za mniej niż to, co za nie zapłaciłeś. Jednakże, straty mogą działać na Twoją korzyść. Możesz wykorzystać straty kapitałowe, aby zmniejszyć kwotę dolara wszelkich innych zysków kapitałowych (w tym aktywów niebędących kryptowalutami, takich jak akcje), które osiągnąłeś w ciągu roku, potencjalnie obniżając swoje ogólne obciążenie podatkowe.

W 2024 roku istotne zmiany w regulacjach dotyczących strat kapitałowych mogą wpłynąć na sposób, w jaki są one rozliczane. W drugiej połowie roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące minimalizacji strat kapitałowych, które nakładają limity na kwoty strat, które można odliczyć w danym roku podatkowym. Maksymalna liczba strat, które można zadeklarować, aby skompensować inne dochody, może być uzależniona od nowych limitów ustalonych przez organy podatkowe.

Jeśli masz więcej strat niż dochodów lub nie masz żadnych dochodów, konieczne jest sprawdzenie aktualnych limitów i przepisów podatkowych, aby dokładnie określić, ile strat możesz zadeklarować. Wszelkie saldo przenoszone jest na kolejne lata, aż do zastosowania całej kwoty straty, jednak nowe zasady mogą wpływać na tempo odliczania strat w kolejnych okresach podatkowych.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject