PKB Salwadoru wzrośnie 10-krotnie do 2029 r. dzięki Bitcoinowi i sztucznej inteligencji: Cathie Wood

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Gospodarka Salwadoru może wzrosnąć dziesięciokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, jeśli będzie kontynuować adopcję Bitcoina i sztucznej inteligencji (AI) pod rządami prezydenta Nayiba Bukele, według Cathie Wood, CEO ARK Invest.

„Determinacja prezydenta Bukele, aby przekształcić Salwador w oazę dla społeczności Bitcoin i AI – dwóch największych rewolucji gospodarczych i technologicznych w historii – jest powodem, dla którego uważam, że jego realny PKB może wzrosnąć 10-krotnie w ciągu najbliższych pięciu lat” – powiedziała Wood w poście X z 28 maja po spotkaniu z Bukele.

Spotkanie Wooda i Bukele skupiło się na integracji Bitcoina z rynkami kapitałowymi, postępach w zakresie sztucznej inteligencji i polityce podatkowej.

Max Keiser, doradca Bukele w sprawach Bitcoina, powiedział, że Wood szczegółowo opisał, w jaki sposób Salwador może podnieść swój PKB do 300 miliardów dolarów do 2029 roku. Zwolenniczka Bitcoina Stacy Herbet, amerykański ekonomista Arthur Laffer i współpracownik badawczy ARK Invest Marc Seal również byli obecni.

Według danych Banku Światowego, PKB Salwadoru wyniósł 32,4 mld USD w 2022 r., co oznacza wzrost o ponad 30% od czasu objęcia urzędu przez Bukele w czerwcu 2019 r. Osiągnięcie 300 miliardów dolarów zrównałoby PKB Salwadoru z takimi krajami jak Rumunia, Czechy i Chile.

Od początku prezydentury Bukele, Salwador uczynił Bitcoin legalnym środkiem płatniczym, usunął podatki od innowacji technologicznych i wyeliminował podatek dochodowy od inwestycji zagranicznych i przekazów pieniężnych. W kwietniu 2024 r. Google rozszerzył swoją działalność na Salwador dzięki strategicznemu partnerstwu o wartości 500 milionów dolarów.

Salwador posiada w swoim skarbcu 5 764 Bitcoinów o wartości 396,2 mln USD, co oznacza wzrost o 58,6% w stosunku do średniej ceny zakupu. Jednak przyjęcie Bitcoina wśród mieszkańców napotkało wyzwania.

Jamie Robinson, dyrektor ds. strategii w The Bitcoin Hardware Store, powiedział, że populacja w większości nie znająca technologii, brak egzekwowania przepisów przez sprzedawców i problemy z wdrożeniem portfela Chivo w Salwadorze w 2021 r. utrudniły postęp.

W 2023 r. tylko 12% miejscowej ludności użyło Bitcoina przynajmniej raz do zakupów, w porównaniu z 2022 r., według styczniowego badania przeprowadzonego przez José Simeón Cañas Central American University.

Robinson zauważył, że rosnąca cena Bitcoina na początku 2023 r. wywołała nową falę adopcji przez handlowców, prowadzoną przez firmy takie jak Walmart, Starbucks i Domino’s.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject