W najnowszym raporcie CoinShares, fundusze kryptowalutowe zarządzane przez wiodące firmy zarządzające aktywami, w tym BlackRock, Bitwise, Fidelity, Grayscale, ProShares i 21Shares, były świadkami bezprecedensowych napływów w wysokości 2,7 miliarda dolarów w skali globalnej w ostatnim tygodniu. Ten niezwykły napływ przekroczył poprzedni najwyższy rekord w wysokości 2,45 mld USD w lutym, napędzany przede wszystkim wzrostem zainteresowania amerykańskimi spotowymi funduszami ETF.
Ten historyczny tydzień podniósł łączne wpływy od początku roku do 10,3 miliarda dolarów, nieznacznie tracąc łączne wpływy w wysokości 10,6 miliarda dolarów odnotowane w 2021 roku, jak podkreślił James Butterfill, szef działu badań CoinShares.
Co więcej, w ubiegłym tygodniu tygodniowy wolumen obrotu osiągnął nowy zenit w wysokości 43 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o prawie 50% w porównaniu z poprzednim rekordowym poziomem 30 miliardów dolarów odnotowanym zaledwie tydzień wcześniej.
Ten wzrost aktywności, w połączeniu z niedawnymi wzrostami na rynku kryptowalut, spowodował, że łączna wartość zarządzanych aktywów (AUM) osiągnęła rekordowy poziom 94,4 mld USD. Stanowi to 14% wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia i imponujący 88% wzrost od początku roku, zgodnie z analizą CoinShares.
Pod względem geograficznym dominacja funduszy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych została jeszcze bardziej ugruntowana po zatwierdzeniu spotowych bitcoinowych funduszy ETF, a tylko w ostatnim tygodniu napływy osiągnęły 2,8 mld USD. Kolejne były szwajcarskie produkty inwestycyjne, które przyniosły 21 milionów dolarów, podczas gdy brazylijskie fundusze zajęły trzecie miejsce z napływem 18 milionów dolarów. Z kolei niemieckie, szwedzkie i kanadyjskie fundusze kryptowalutowe doświadczyły odpływów, które wyniosły odpowiednio 77 mln USD, 39 mln USD i 35 mln USD.
Produkty inwestycyjne skoncentrowane na bitcoinach nadal przyciągały większość uwagi, gromadząc w zeszłym tygodniu 2,6 miliarda dolarów wpływów. Co ciekawe, nawet pomimo wahań cen, fundusze obstawiające przeciwko bitcoinowi (short-bitcoin) nadal przyciągnęły 11 milionów dolarów wpływów.
Znaczące kamienie milowe zostały osiągnięte przez fundusze BlackRock IBIT i Fidelity FBTC spot bitcoin ETF, które odnotowały bezprecedensowe dzienne wpływy w wysokości odpowiednio 788 mln USD i 73 mln USD w tym samym okresie. Co ciekawe, do końca tygodnia IBIT zgromadził ponad 10 miliardów dolarów wpływów w ciągu zaledwie dwóch miesięcy handlu. Tymczasem łączne wpływy do dziewięciu nowo uruchomionych bitcoinowych funduszy ETF, z wyłączeniem przekształconego funduszu Grayscale GBTC, przekroczyły obecnie 20 miliardów dolarów, a wpływy netto przekroczyły 9,5 miliarda dolarów.
W dziedzinie inwestycji w altcoiny, fundusze skoncentrowane na Solanie odwróciły trend trzech tygodni odpływów, rejestrując 24 miliony dolarów wpływów w tym tygodniu. Zmiana ta została zgłoszona w związku z wiadomością, że Pantera Capital aktywnie pozyskuje fundusze na nabycie aktywów Solana z masy upadłościowej FTX. Z drugiej strony, produkty inwestycyjne oparte na Ether doświadczyły trudnego tygodnia z odpływem 2,1 miliona dolarów, podczas gdy fundusze oparte na Polkadot, Fantom, Chainlink i Uniswap odnotowały skromne wpływy.
Podsumowując niezwykły tydzień, cena bitcoina poszybowała na nowe wyżyny, przekraczając barierę 72 000 USD po raz pierwszy w historii.