Bitcoinowe fundusze ETF odciągają uwagę od złota

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Bitcoin Exchange-Traded Funds (ETF) przyciągają coraz większą uwagę inwestorów, którzy zwracają się w stronę BTC zamiast tradycyjnych aktywów, takich jak złoto, pomimo tego, że oba osiągnęły ostatnio nowe rekordy wszech czasów (ATH).

We wtorek Bitcoin przekroczył poziom 69 000 USD, chwilowo ustanawiając nowy rekord, po czym przeszedł znaczące cofnięcie. Wzrost ten podkreśla rosnące zainteresowanie BTC, szczególnie jako środkiem przechowywania wartości.

Bitcoin bije złoto pod względem napływu funduszy ETF

Bitcoin i złoto, tradycyjnie uważane za zabezpieczenia przed inflacją i aktywa przechowujące wartość, doświadczyły w tym roku znacznej rozbieżności w nastrojach inwestorów. Jednak złote fundusze ETF odnotowały spadek atrakcyjności, naznaczony wypłatami o łącznej wartości około 4,6 miliarda dolarów.

W niedawnym oświadczeniu na X, entuzjasta Bitcoina Munger zauważył, że Bitcoin wyprzedza złoto i srebro w przepływach ETF, sygnalizując wyraźną zmianę preferencji inwestorów. Według Mungera, fundusze ETF Bitcoin odnotowały wpływy w łącznej wysokości 717 milionów dolarów, podczas gdy złote fundusze ETF odnotowały wpływy w wysokości 32 milionów dolarów, a srebrne fundusze ETF odnotowały odpływy w wysokości 19 milionów dolarów.

Porównanie Bitcoina z aktywami materialnymi, takimi jak złoto, stało się centralnym punktem wśród inwestorów, szczególnie w środowisku niskich stóp procentowych wywołanych pandemią COVID-19.

Ostatnie trendy rynkowe sugerują, że oczekiwania dotyczące zmian w polityce pieniężnej, globalna niepewność polityczna i obawy o potencjalne spadki na rynkach akcji wywierają znaczący wpływ na ruchy cen złota.

Pomimo utrzymywania się w pobliżu rekordowej ceny 2141 USD, złoto doświadczyło jedynie niewielkiego wzrostu od początku roku w porównaniu z niezwykłym 60% wzrostem ceny Bitcoina w tym samym okresie.

Bitcoinowe fundusze ETF napędzające wzrost cen BTC

W ubiegłym miesiącu analitycy, w tym ekspert ETF Bloomberga Eric Balchunas, spekulowali na temat możliwości prześcignięcia przez fundusze ETF Bitcoina funduszy złota pod względem zarządzanych aktywów (AUM) w ciągu najbliższych dwóch lat.

Ponadto Jeff Kirdeikis podkreślił w niedawnym poście na X z 4 marca, że Bitcoin “wyprzedził” złoto, a fundusze ETF BTC osiągnęły już 50% wartości złotych funduszy ETF w ciągu zaledwie miesiąca. Zmiana ta stanowi znaczący punkt zwrotny, biorąc pod uwagę historyczną dominację złota.

Jad Comair, założyciel inwestora aktywów cyfrowych Melanion Capital, podkreślił, że podekscytowanie i szum wokół ETF-ów przekroczyły wszelkie oczekiwania, wskazując na rosnącą akceptację Bitcoina w kręgach inwestycyjnych głównego nurtu.

Napływ kapitału do ETF-ów Bitcoina napędził cenę BTC, umożliwiając jej przekroczenie poprzedniego rekordu ustanowionego w listopadzie 2021 roku. Według danych CoinShares, kapitał o wartości ponad 7,5 miliarda dolarów napłynął do nowo zatwierdzonych funduszy ETF Bitcoin od ich uruchomienia 11 stycznia, podkreślając rosnące zainteresowanie instytucjonalne kryptowalutami.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject