Minął nieco ponad tydzień, odkąd eksperci Europejskiego Banku Centralnego (EBC) skrytykowali Bitcoina (BTC) i kryptowaluty, określając je jako spekulacyjne, pozbawione wartości i ułatwiające działalność przestępczą. Ich ostrzeżenia dotyczące “zagrożeń społecznych” związanych z tymi aktywami cyfrowymi odbiły się echem w całym świecie finansów. Pomimo tego, wiodące zdecentralizowane aktywa finansowe (DeFi) kontynuują swój wzrost, zbliżając się do swojego rekordowego poziomu (ATH).
Dyrektor generalny EBC ds. infrastruktury rynkowej i płatności, Ulrich Bindseil, oraz Jürgen Schaaf, doradca ds. infrastruktury rynkowej i płatności, wyrazili swój sceptycyzm w poście na blogu zatytułowanym “Zatwierdzenie ETF dla Bitcoina – nowe szaty nagiego cesarza” 22 lutego, stwierdzając, że “wartość godziwa Bitcoina nadal wynosi zero”.
Ich stanowisko pozostało niezmienne nawet po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła w styczniu fundusze giełdowe Bitcoin (ETF), ostrzegając inwestorów przed postrzeganym ryzykiem i potencjalnymi skutkami niedawnego wzrostu cen Bitcoin. Napisali oni:
“Dziś transakcje Bitcoin są nadal niewygodne, powolne i kosztowne. Poza darknetem, ukrytą częścią Internetu wykorzystywaną do działalności przestępczej, nie jest on prawie w ogóle wykorzystywany do płatności”.
Analiza ceny Bitcoina
Pomimo odniesienia się do Bitcoina jako “odbicia zdechłego kota”, Bindseil i Schaaf przyznali jego nieoczekiwaną odporność, przypisując rajd “czynnikom tymczasowym” i podejrzewając “manipulację ceną i inne rodzaje oszustw” na rynku.
Od czasu publikacji ich wpisu na blogu, wartość Bitcoina wzrosła o 29,51%, wspinając się z 51 645 USD do obecnej ceny transakcyjnej 66 886 USD. Liczby te odpowiadają dziennemu wzrostowi o 2,62% i tygodniowemu wzrostowi o 18,08%, którego kulminacją jest niezwykły miesięczny wzrost o 55,76%.
Co ciekawe, Bitcoin przekroczył już swój rekord wszech czasów w euro (EUR), osiągając 63 417,67 EUR, a obecne notowania oscylują wokół 61 828,59 EUR na dzień 5 marca. Ten ironiczny zwrot fortuny dla EBC dodatkowo podkreśla nieprzewidywalny charakter rynków kryptowalut.
Co więcej, społeczność kryptowalutowa na platformach społecznościowych szybko zwróciła uwagę na ironię w sytuacji prezes EBC Christine Lagarde, gdy okazało się, że jej własny syn zainwestował w aktywa kryptograficzne, wbrew jej publicznemu stanowisku. Lagarde wcześniej krytykowała kryptowaluty i wyraziła rozczarowanie decyzjami inwestycyjnymi swojego syna podczas kryptowalutowej zimy w listopadzie 2023 r., kiedy to ubolewała nad jego stratami w wysokości około 60% zainwestowanego kapitału.