Bitcoin rośnie pomimo “bezwartościowego” stwierdzenia EBC

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Minął nieco ponad tydzień, odkąd eksperci Europejskiego Banku Centralnego (EBC) skrytykowali Bitcoina (BTC) i kryptowaluty, określając je jako spekulacyjne, pozbawione wartości i ułatwiające działalność przestępczą. Ich ostrzeżenia dotyczące “zagrożeń społecznych” związanych z tymi aktywami cyfrowymi odbiły się echem w całym świecie finansów. Pomimo tego, wiodące zdecentralizowane aktywa finansowe (DeFi) kontynuują swój wzrost, zbliżając się do swojego rekordowego poziomu (ATH).

Dyrektor generalny EBC ds. infrastruktury rynkowej i płatności, Ulrich Bindseil, oraz Jürgen Schaaf, doradca ds. infrastruktury rynkowej i płatności, wyrazili swój sceptycyzm w poście na blogu zatytułowanym “Zatwierdzenie ETF dla Bitcoina – nowe szaty nagiego cesarza” 22 lutego, stwierdzając, że “wartość godziwa Bitcoina nadal wynosi zero”.

Ich stanowisko pozostało niezmienne nawet po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła w styczniu fundusze giełdowe Bitcoin (ETF), ostrzegając inwestorów przed postrzeganym ryzykiem i potencjalnymi skutkami niedawnego wzrostu cen Bitcoin. Napisali oni:

“Dziś transakcje Bitcoin są nadal niewygodne, powolne i kosztowne. Poza darknetem, ukrytą częścią Internetu wykorzystywaną do działalności przestępczej, nie jest on prawie w ogóle wykorzystywany do płatności”.

Analiza ceny Bitcoina

Pomimo odniesienia się do Bitcoina jako “odbicia zdechłego kota”, Bindseil i Schaaf przyznali jego nieoczekiwaną odporność, przypisując rajd “czynnikom tymczasowym” i podejrzewając “manipulację ceną i inne rodzaje oszustw” na rynku.

Od czasu publikacji ich wpisu na blogu, wartość Bitcoina wzrosła o 29,51%, wspinając się z 51 645 USD do obecnej ceny transakcyjnej 66 886 USD. Liczby te odpowiadają dziennemu wzrostowi o 2,62% i tygodniowemu wzrostowi o 18,08%, którego kulminacją jest niezwykły miesięczny wzrost o 55,76%.

Co ciekawe, Bitcoin przekroczył już swój rekord wszech czasów w euro (EUR), osiągając 63 417,67 EUR, a obecne notowania oscylują wokół 61 828,59 EUR na dzień 5 marca. Ten ironiczny zwrot fortuny dla EBC dodatkowo podkreśla nieprzewidywalny charakter rynków kryptowalut.

Co więcej, społeczność kryptowalutowa na platformach społecznościowych szybko zwróciła uwagę na ironię w sytuacji prezes EBC Christine Lagarde, gdy okazało się, że jej własny syn zainwestował w aktywa kryptograficzne, wbrew jej publicznemu stanowisku. Lagarde wcześniej krytykowała kryptowaluty i wyraziła rozczarowanie decyzjami inwestycyjnymi swojego syna podczas kryptowalutowej zimy w listopadzie 2023 r., kiedy to ubolewała nad jego stratami w wysokości około 60% zainwestowanego kapitału.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject