Bitcoin ETF przekracza 10 mld USD w 3 dni

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pomimo tego, że uruchomienie funduszu ETF Bitcoin nie przyniosło oczekiwanych krótkoterminowych efektów na szerszym rynku kryptowalut, wyniki produktu są godne uwagi.

W szczególności, w ciągu pierwszych trzech dni od uruchomienia, fundusze ETF zgromadziły imponujący wolumen obrotu w wysokości 9,6 mld USD, jak donosi analityk ETF Bloomberg Intelligence James Seyffart.

W podziale na liczby, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) objął prowadzenie w ciągu pierwszych trzech dni, odnotowując 5,12 miliarda dolarów, a następnie iShares Bitcoin Trust (IBIT) na poziomie 1,99 miliarda dolarów. Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) zapewnił sobie trzecią pozycję z 1,46 mld USD.

Znaczenie podwyższonego wolumenu obrotu

Aby nadać kontekst tym wynikom, starszy analityk Bloomberg ETF Eric Balchunas zwrócił uwagę, że wolumen obrotu przewyższył całą klasę funduszy ETF z 2023 roku. Należy zauważyć, że spot Bitcoin (BTC) ETF otrzymał zatwierdzenie 10 stycznia.

W poście na X z 17 stycznia Balchunas podkreślił wyzwania związane z generowaniem wolumenu dla funduszy ETF, podkreślając, że 500 funduszy ETF uruchomionych w 2023 r. łącznie osiągnęło wolumen zaledwie 450 mln USD.

Podkreślił fakt, że wolumen ETF musi naturalnie rozwijać się na rynku i nie może być sztucznie wywoływany. Ponadto zauważył, że połowa z 500 nowo uruchomionych funduszy ETF z klasy 2023 osiągnęła mniej niż milion wolumenu tego samego dnia, podkreślając trudność w uzyskaniu znaczącej aktywności handlowej.

Wpływ GBTC na wolumen obrotu funduszami ETF

Znaczną część wolumenu w produkcie Grayscale można częściowo przypisać presji sprzedaży głównie ze strony posiadaczy GBTC. W szczególności raport wskazał, że James Lavish, zreformowany zarządzający funduszem hedgingowym i partner zarządzający w Bitcoin Opportunity Fund, zasugerował, że znaczna część wolumenu wynikała ze sprzedaży przez posiadaczy GBTC w celu przejścia do spot ETF.

Podkreślił, że ta presja sprzedaży była częściowo odpowiedzialna za to, że uruchomienie ETF nie spełniło oczekiwań.

Chociaż wolumen obrotu nie miał bezpośredniego wpływu na rynek kryptowalut, podkreśla on potencjalnie rosnące zainteresowanie inwestorów uzyskaniem ekspozycji na kryptowaluty na tradycyjnym rynku finansowym.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject