Założyciel Tornado Cash oskarżony o pranie 1,2 miliarda dolarów

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Zaplanowany na 26 marca w holenderskim mieście Hertogenbosch proces Alexeya Pertseva, wiodącego dewelopera związanego z Tornado Cash, stawia go prosto w oku sądowej burzy, gdy stawia czoła zarzutom prania pieniędzy.

Zarzuty, wyszczególnione w trzystronicowym akcie oskarżenia, do którego dostęp uzyskało DL News, zarzucają Pertsevowi ułatwienie prania ponad 1,2 miliarda dolarów nielegalnych funduszy.

Holenderskie organy prawne twierdzą, że od czasu aresztowania w sierpniu 2022 r. Pertsev był systematycznie zaangażowany w praktyki prania pieniędzy. Niemniej jednak jego obrońca, Keith Cheng, twierdzi, że zarzuty są niejasne i nie precyzują konkretnie działań, które rzekomo podjął Pertsev, a które stanowiłyby przestępstwo.

Afera Tornado Cash: Pertsev powiązany z praniem kryptowalut

Akt oskarżenia oferuje wgląd w strategię prokuratury, sugerując, że Pertsev współpracował z innymi w celu prania pieniędzy za pomocą Tornado Cash, usługi mieszania kryptowalut zaprojektowanej w celu ukrycia pochodzenia transakcji.

Prokuratura zwróciła uwagę na 36 konkretnych transakcji, które kierowały fundusze ze zdecentralizowanych platform finansowych do Tornado Cash, w szczególności obejmujących znaczące transakcje Ethereum (ETH). Pochodziły one od podmiotów takich jak Ronin Bridge, który został przejęty w wyniku kradzieży 625 milionów dolarów w 2022 roku, ataku przypisywanego północnokoreańskiemu cyber syndykatowi Lazarus.

Inne zdecentralizowane platformy wymienione w zarzutach, takie jak Harmony i Nomad Bridge, były podobnie zamieszane w naruszenia bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone nałożyły wcześniej sankcje na Tornado Cash, oskarżając ją o ułatwianie prania milionów dolarów skradzionych w tych incydentach. Po aresztowaniu w Holandii Pertsev był przetrzymywany w areszcie przez prawie dziewięć miesięcy i obecnie znajduje się pod nadzorem GPS z surowymi ograniczeniami w podróżowaniu.

Krytyczny proces: Sprawa Pertseva może ukształtować przyszłość twórców kryptowalut

Werdykt tego procesu może mieć daleko idące konsekwencje dla społeczności kryptowalut. Wyrok skazujący może zaszczepić wszechobecne poczucie ostrożności wśród deweloperów i społeczności oprogramowania open-source, obawiających się potencjalnej kontroli ze strony amerykańskich organów regulacyjnych za udział w projektach, które mogłyby następnie zostać uznane za podejrzane.

Walka prawna przeciwko Pertsevowi jest postrzegana przez wielu w świecie kryptowalut jako atak na samą istotę tworzenia oprogramowania.

W jego obronie zmobilizowało się szerokie spektrum zwolenników, w tym znana giełda kryptowalut Coinbase, deweloper Ethereum Preston Van Loon oraz Stowarzyszenie Blockchain z siedzibą w Waszyngtonie. Bronią oni zasady, że akt tworzenia oprogramowania nie powinien automatycznie implikować osoby w pranie pieniędzy lub powiązaną działalność przestępczą. Stanowisko to współbrzmi z krytyką obrony, że akt oskarżenia nie wyjaśnia odpowiednio dokładnego charakteru domniemanych nielegalnych działań Pertseva.

Podczas gdy holenderscy prokuratorzy uznają argument, że rozwój oprogramowania sam w sobie nie podlega odpowiedzialności karnej, zdają się sugerować, że sprawa przeciwko Pertsevowi może opierać się na wykazaniu bezpośredniego związku między jego działalnością deweloperską a nielegalnym praniem pieniędzy.

Oczekuje się, że w miarę postępu procesu nastąpi dogłębne zbadanie zniuansowanego związku między praktykami kodowania, zarzutami prania pieniędzy i odpowiedzialnością prawną w sferze kryptowalut.

Proces Alexeya Pertseva stanowi kluczowy punkt zwrotny, który może znacząco wpłynąć na trajektorię rozwoju kryptowalut i ich ramy regulacyjne w przyszłości.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject