Wskazówka Fed dotycząca podwyżki stóp procentowych w marcu wywołuje panikę na rynku – Investor Alert

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Amerykańska Rezerwa Federalna spotkała się 31 stycznia i postanowiła utrzymać docelowy poziom stóp procentowych w przedziale 525-550 punktów bazowych (pb), co odpowiada 5,25-5,50%. Decyzja ta była zgodna z ogólnymi oczekiwaniami i zgodna z poprzednim posiedzeniem.

Jednak znaczącym zwrotem w narracji było oświadczenie Jerome’a Powella podczas ogłoszenia marcowego posiedzenia, w którym wyraźnie stwierdził, że obniżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna. To nieoczekiwane oświadczenie spowodowało znaczny spadek wiodących wskaźników finansowych, co doprowadziło do znacznego odwrotu na różnych rynkach.

W szczególności dane TradingView za 1 lutego pokazały, że złoto, bitcoin (BTC) i całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadły w stosunku do dolara odpowiednio o 0,34%, 1,10% i 0,77%.

W tym samym czasie Dow Jones Industrial Average (US30), S&P 500 (SPX) i Nasdaq 100 (NDX) odnotowały spadki odpowiednio o 0,01%, 1,61% i 1,94%. Te trzy kluczowe wskaźniki dla amerykańskiego rynku akcji wskazywały na paniczną sprzedaż, wzmacniając wpływ niespodziewanego ogłoszenia Powella.

Oczekiwane stopy procentowe w marcu

Patrząc w przyszłość, następne posiedzenie Rezerwy Federalnej 20 marca 2024 r. nabiera szczególnego znaczenia ze względu na zmianę oczekiwań rynkowych spowodowaną ostatnimi uwagami Powella. Warto zauważyć, że na dzień 29 grudnia 2023 r. 73,4% traderów spodziewało się spadku stóp procentowych w marcu, podczas gdy 31 stycznia liczba ta spadła do 52,8%, co wymagało znacznego dostosowania rynku.

Obecnie 64,5% rynku oczekuje, że docelowe stopy procentowe pozostaną niezmienione w marcu. Jednocześnie 35,5% uważa, że Fed może ponownie rozważyć swoją decyzję i zdecydować się na obniżkę stóp w przedziale 500-525 punktów bazowych, co prowadzi do potencjalnej zmienności na wszystkich rynkach w nadchodzących tygodniach.

Warto zauważyć, że bardziej agresywna obniżka stóp o 50 pb nie jest już uwzględniana w oczekiwaniach rynkowych, co stanowi 15-procentową zmianę prawdopodobieństwa w stosunku do prognoz dokonanych miesiąc wcześniej, 29 grudnia.

Giganci finansowi przewidywali pierwszą obniżkę stóp w maju.

W szczególności dwie z największych instytucjonalnych instytucji finansowych, Goldman Sachs (NYSE: GS) i Barclays (NYSE: BCS), skorygowały swoje prognozy dotyczące pierwszej obniżki stóp procentowych i obecnie spodziewają się jej w maju. Opinią tą podzielił się Evan Gold na Platformie X 1 lutego. Ponadto Gold zwrócił uwagę na bardziej niedźwiedzie prognozy Bank of America (NYSE: BAC), który przewiduje obniżkę stóp procentowych w czerwcu. Co ciekawe, wszyscy trzej giganci finansowi początkowo spodziewali się obniżki stóp procentowych w marcu, przed ostatnim posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Scenariusz ten podkreśla nieodłączną niepewność i zmienność na rynkach, a zwłaszcza ich podatność na zmiany decyzji Rezerwy Federalnej. Inwestorom zaleca się zatem przyjęcie ostrożnej postawy, uważne monitorowanie bieżących wydarzeń i istotnych danych w celu podejmowania świadomych decyzji w przyszłości.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject