Rodzaje kryptowalut – czym są?

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Czym jest blockchain?

Blockchain to cyfrowa księga wszelkiego rodzaju transakcji kryptowalutowych. Stale rośnie, ponieważ “ukończone” bloki są dodawane do niego z nowym zestawem zapisów. Każdy blok zawiera kryptograficzny hash poprzedniego bloku, znacznik czasu oraz dane transakcji. Węzły Bitcoin wykorzystują łańcuch bloków do odróżnienia legalnych transakcji Bitcoin od prób ponownego wydania monet, które zostały już wydane gdzie indziej. Więcej

⚡️ Co to jest górnictwo?

Górnictwo to sposób, w jaki tworzone są nowe Bitcoiny i inne kryptowaluty rodzaje. Górnicy są nagradzani kryptowalutami za weryfikację i zapisywanie transakcji w księdze cyfrowej blockchain. Górnicy Ethereum są wynagradzani na podstawie ich udziału w wykonanej pracy, a nie udziału w całkowitej liczbie wydobytych bloków.

⚡️ Czym jest wspierana kryptowaluta?

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od kryptowaluty. Bitcoin nie jest wspierany przez nic, a raczej przez swój własny protokół blockchain. Ethereum jest wspierane przez własny blockchain, a także Ether, który jest używany do płacenia opłat transakcyjnych i górników. Ripple różni się tym, że używa księgi konsensusu zamiast blockchaina, a także jest wspierany przez XRP, który jest używany do płacenia opłat transakcyjnych.

⚡️ Jakie są różne rodzaje kryptowalut?

Różne kryptowaluty rodzaje obejmują Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Stablecoins i EOS.IO (EOS). Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i korzyści.

⚡️ Jak produkowana jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest produkowana poprzez proces zwany górnictwem. Górnicy są wynagradzani kryptowalutą za weryfikację i commitowanie transakcji do księgi cyfrowej blockchain. Górnicy Ethereum są nagradzani na podstawie ich udziału w wykonanej pracy, a nie udziału w całkowitej liczbie wydobytych bloków.

Kryptowaluta to aktywo cyfrowe zaprojektowane do pracy jako środek wymiany, które wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia swoich transakcji, kontroli tworzenia nowych jednostek i weryfikacji transferu aktywów. Kryptowaluty są zdecentralizowane, co oznacza, że nie podlegają kontroli rządu lub instytucji finansowej. Istnieje wiele różnych typów kryptowalut, z których każdy ma swoje unikalne cechy i cele. W tym wpisie na blogu omówimy różne rodzaje kryptowalut i jak się od siebie różnią!

Wirtualna waluta jest formą waluty cyfrowej. Wszystkie waluty wirtualne są cyfrowe (istnieją tylko w Internecie), choć nie wszystkie waluty cyfrowe są wirtualne. 

Pieniądz cyfrowy, czasami znany jako cybermoney, to synonim pieniądza elektronicznego o właściwościach pieniądza tradycyjnego (fiat), który może być regulowany i niekontrolowany. Wirtualne waluty i kryptowaluty to dwa rodzaje cyfrowych.

Kryptowaluta: rodzaje i ich cechy

Czym jest Bitcoin

Czym jest kryptowaluta Bitcoin
Czym jest Bitcoin

Bitcoin to pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta. Został stworzony w 2009 roku przez anonimową osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin jest zdecentralizowaną kryptowalutą, co oznacza, że nie podlega kontroli rządu lub instytucji finansowych. Transakcje są weryfikowane przez sieć komputerów zwanych górnikami i są zapisywane w publicznie dystrybuowanej księdze zwanej blockchain. Bitcoin można kupić, sprzedać lub wymienić na towary i usługi.

Jak działa Bitcoin: Co musisz wiedzieć o cyfrowej walucie

Bitcoin jest walutą cyfrową, co oznacza, że są to pieniądze kontrolowane i tworzone przez kod. Ten kod jest napisany w otwartym języku komputerowym, który pozwala każdemu na przeglądanie i edycję kodu. Bitcoin nie jest fizycznym pieniądzem; nie istnieje w realnym świecie, jak zwykłe waluty fiat, takie jak dolary, euro, jeny i juany. Istnieje tylko w Internecie, zazwyczaj w cyfrowych portfelach. Portfel Bitcoin może mieć różne formy: aplikacja, którą uruchamiasz na swoim telefonie lub komputerze, która przechowuje Twoje Bitcoiny, lub nawet po prostu kawałek papieru z wydrukowanym adresem Bitcoin.

Gdzie mogę zdobyć bitcoiny?

Możesz kupić bitcoiny za prawdziwe pieniądze lub handlować nimi z innymi walutami cyfrowymi. Istnieją różne giełdy, które ułatwiają kupno i sprzedaż bitcoinów.Coinbase jest jedną z najbardziej popularnych giełd, gdzie można kupić, sprzedać i handlować Bitcoin.

Jak kupić bitcoina i czy można na nim zarobić?

Jak zarabiać na bitcoinach?
Jak kupić Bitcoin

Jak kupić Bitcoin? Bitcoin można kupić na różnych giełdach. Najpopularniejsze z nich to Coinbase, Kraken i binance coin. Po utworzeniu konta na giełdzie, będziesz musiał wpłacić na nie pieniądze, abyś mógł zacząć kupować Bitcoin.

Czy można zarobić na Bitcoinach? 

Tak, możesz! Można to zrobić na różne sposoby: handlując, wydobywając lub świadcząc usługi w zamian za bitcoiny.

Dlaczego warto wydobywać bitcoina? https://www.investopedia.com

Jak zmieniał się kurs bitcoina w swojej historii?

Cena Bitcoin jest zmienna; idzie w górę i w dół bardzo dużo. Wartość Bitcoina wynosiła 0,08 USD w 2009 roku, a w grudniu 2017 roku osiągnęła swój rekord wszech czasów – 19 783 USD.

Co to jest altcoin?

Co to jest altcoin?
Co to jest altcoin?

Podstawowy konkurent Bitcoina jest znany jako altcoin. Każda kryptowaluta, która nie jest Bitcoinem, jest określana jako altcoin. Altcoiny są często tworzone w celu ulepszenia funkcji Bitcoina lub realizowania innych celów i zadań. Ethereum, Litecoin, Dogecoin i XRP to niektóre dobrze znane alternatywne monety.

W 2008 roku, kod open-source i uruchomienie bitcoina zapoczątkowało tworzenie tysięcy alternatywnych monet bitcoina (altcoinów), które są czasami nazywane kopiowanymi walutami.

Większość z nich jest w pewien sposób porównywalna z bitcoinem. Na przykład Litecoin, waluta peer-to-peer i globalna sieć płatności podobna do bitcoina, została opracowana przez Charliego Lee, aby być porównywalną do bitcoina.

Istnieją jednak inne powody, dla których warto kupić bitcoina:

Powody, dla których warto kupić kryptowalutę Bitcoin
Jak działa Bitcoin?
 • Ethereum, na przykład, jest pierwszym na świecie programowalnym blockchainem i pozwala deweloperom tworzyć i wdrażać zdecentralizowane aplikacje (DApps) i inteligentne kontrakty.
 • Kryptowaluta IOTA to nowa warstwa transmisji danych i rozliczania transakcji dla Internetu rzeczy (IoT) i gospodarki machine-to-machine (M2M) – opisują jej twórcy. Wykorzystuje się w niej Tangle, własną technologię księgi rozproszonej IOTA.
 • Wszystkie kryptowaluty funkcjonują w swoich własnych sieciach, wykorzystując technologię rozproszonych ksiąg (DLT). Blockchain jest najbardziej rozpowszechnioną i popularną formą DLT. Charakterystyczne odmiany kodu bazowego każdego altcoina sprawiają, że jest on wyjątkowy.
 • Według CoinMarketCap dostępnych jest co najmniej 900 kryptowalut, z których najbardziej wartościowe to Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) i EOS.IO (EOS).

Czym jest stablecoin?

Co to jest stablecoin?
Czym jest stablecoin?

Stabilnycoin to rodzaj kryptowaluty, który został zaprojektowany w celu zminimalizowania zmienności cen. Stablecoiny są wspierane przez aktywa takie jak waluta fiat (np.

Co to jest token

Co to jest token
Jaki jest przykład tokenu?

Token to rodzaj kryptowaluty, która reprezentuje aktywa lub użyteczność. Tokeny są często emitowane przez firmy podczas Initial Coin Offering (ICO) jako sposób na pozyskanie funduszy. Tokeny mogą być używane do zakupu towarów i usług lub mogą przyznawać prawa, takie jak głosowanie lub własność.

Kto wydaje tokeny

Co to jest emisja tokenu?
Jak są wydawane tokeny?

Tokeny mogą być emitowane przez każdego, chociaż większość jest emitowana przez firmy lub projekty. Firmy często będą emitować tokeny podczas ICO, aby zebrać fundusze na swój projekt.

Istnieje kilka rodzajów tokenów:

 • Equity tokens – papiery wartościowe (akcje) firmy, service tokens – wykorzystywane przez platformy internetowe i mogą reprezentować punkty, walutę gry, reputację itp.
 • Tokeny zabezpieczone aktywami są zobowiązaniem do świadczenia usług lub towarów.

Kto wprowadza tokeny na rynek 

Tokeny mogą być wprowadzane na rynek przez każdego, ale większość jest wprowadzana przez firmy lub projekty. Firmy często wprowadzają tokeny podczas ICO, aby zebrać fundusze na swój projekt.

Co to są DeFi-tokeny

Czym są tokeny DeFi?
Jakie są najlepsze tokeny DeFi?

DeFi-tokeny to tokeny, które reprezentują aktywa w zdecentralizowanym protokole finansowym (DeFi). A DeFi

Co to jest fork kryptowaluty

Widelec w kryptowalutach to nadal istotny aspekt, który może wynikać z przypadkowych błędów lub celowych zmian w oprogramowaniu. W drugiej połowie 2023 roku oraz w 2024 roku, obserwowaliśmy wzrost liczby widełek, zarówno tych planowanych, mających na celu wprowadzenie nowych funkcji, jak i tych przypadkowych, które wynikły z dynamicznego rozwoju technologii blockchain. Warto zaznaczyć, że niektóre z tych zmian mogły być tymczasowe, podczas gdy inne miały charakter trwały. Trwałe zmiany, znane jako hard forki, tworzą nowe, niekompatybilne wersje blockchaina, podczas gdy miękkie widełki to modyfikacje zachowujące zgodność wsteczną.

Co to jest token ERC20

Czy ERC20 to to samo co ETH? rodzaje portfeli kryptowalut
Które monety są ERC20?

Tokeny ERC20 nadal pozostają powszechnym rodzajem kryptowalut, które korzystają z infrastruktury Ethereum. W 2024 roku, liczba tokenów ERC20 znacząco wzrosła, obejmując różnorodne aktywa, od tradycyjnych walut po unikatowe tokeny reprezentujące prawa własności. Wzrost ten odzwierciedla rozwój ekosystemu Ethereum i rosnące zaufanie społeczności do inteligentnych kontraktów. Portfele kryptowalut obsługujące tokeny ERC20, takie jak MetaMask czy MyEtherWallet, pozostają kluczowym elementem ekosystemu Ethereum, umożliwiając użytkownikom wygodne przechowywanie i przekazywanie swoich zasobów. Warto podkreślić, że Ethereum (ETH) nadal pozostaje odrębną kryptowalutą od tokenów ERC20, które są zdecentralizowanymi aktywami na bazie Ethereum.

Wyjaśnienie dotyczące niewymienialnych żetonów https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/nft-non-fungible-token/

Przykłady kryptowalut.

Aby lepiej zrozumieć różnorodność aktywów na rynku kryptowalut, warto przyjrzeć się konkretnym kryptowalutom, tokenom i stabelcoinom.

Bitcoin (BTC) był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą, stworzoną w 2009 r.
Co to znaczy bitcoin?

Bitcoin (BTC) był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą, stworzoną w 2009 roku.

Plusy kryptowaluty bitcoin::

 • ✅ jest to najbardziej znana i rozpoznawalna kryptowaluta;
 • ✅ ma najdłuższą historię i najwyższą kapitalizację rynkową;
 • ✅ cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców, inwestorów i użytkowników.
Ripple (XRP) to cyfrowe aktywo, które zostało stworzone, aby zapewnić szybszy i bardziej przystępny sposób przesyłania pieniędzy na całym świecie.
Czym jest Ripple (XRP)?

Ripple (XRP) to cyfrowe aktywo, które zostało stworzone, aby zapewnić szybszy i bardziej przystępny sposób przesyłania pieniędzy na całym świecie.

Plusy Ripple:

 • ✅ może z nich korzystać każdy, także banki i instytucje finansowe;
 • ✅ transakcje są szybkie (trwają około czterech sekund) i tanie (opłaty wynoszą około 0,004$);
 • ✅ mogą być wymieniane na inne aktywa, takie jak waluty fiat lub inne kryptowaluty.
Ethereum (ETH) to zdecentralizowana platforma, która uruchamia inteligentne kontrakty: aplikacje, które działają dokładnie tak, jak zostały zaprogramowane. 
Co to znaczy eter?

Ethereum (ETH) to zdecentralizowana platforma, która uruchamia inteligentne kontrakty: aplikacje, które działają dokładnie tak, jak zostały zaprogramowane. 

Ta zdecentralizowana platforma obliczeniowa została stworzona w oparciu o własny blockchain. Opiera się ona na realizacji inteligentnych kontraktów.  Kontrakty te są napisane w specjalnym języku programowania Solidity.

Plusy kryptowaluty ethereum:

 • ✅ możliwość tworzenia na jego podstawie zdecentralizowanych aplikacji;
 • ✅ duża szybkość transakcji (około 15 sekund);
 • ✅ stosunkowo niskie opłaty za transakcje.

Сrypto Ripple (XRP) to system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych.

Bitcoin Cash (BCH) to kryptowaluta stworzona w sierpniu 2017 roku, rozwidlona z Bitcoina.

Litecoin (LTC) to kryptowaluta peer-to-peer i projekt oprogramowania open source wydany na licencji MIT/X11.
Przegląd Litecoin (LTC).

Litecoin (LTC) to kryptowaluta peer-to-peer i projekt oprogramowania open source wydany na licencji MIT/X11.

Do plusów Litecoina należą: następujące:

 • ✅ szybszy czas potwierdzenia transakcji (około dwóch i pół minuty);
 • ✅ wyższa maksymalna liczba monet, które można wydobyć (84 mln).

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut, które mają za zadanie zminimalizować zmienność ceny.  Najpopularniejszym stablecoinem jest Tether (USDT), który jest powiązany z dolarem amerykańskim.

Główną zaletą stablecoinów jest ich stabilność, dzięki czemu można je wykorzystać w różnych sytuacjach, np:

 • płatności online;
 • handel;
 • przechowywanie wartości.
EOS.IO (EOS) to protokół blockchain zasilany rodzimą walutą EOS.
Cechy i korzyści wynikające z korzystania z EOS.IO

EOS.IO (EOS) to protokół blockchain zasilany rodzimą walutą EOS.

Tether (USDT) to stablecoin, który twierdzi, że jest wspierany przez USD w stosunku jeden do jednego.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject