R. Kiyosaki ostrzega, że krach S&P może zdewastować miliony 401ks i IRAs
Pośród złowieszczych prognoz sygnalizujących rychły i znaczny krach na różnych rynkach, Robert Kiyosaki, znany inwestor i autor bestsellera “Bogaty ojciec, biedny ojciec”, zwrócił ostatnio swoją uwagę na rynek akcji, ze szczególnym uwzględnieniem indeksu S&P 500.
Z majątkiem netto w wysokości 100 milionów dolarów, Kiyosaki wyraża przekonanie, że zbliżający się krach może potencjalnie zdewastować plany emerytalne milionów ludzi.
W niedawnym poście opublikowanym 11 grudnia, powtarzając swoje poprzednie ostrzeżenia, autor “Bogatego ojca” ostrzegł swoich zwolenników, że kolejne ostrzeżenie dotyczy konkretnie S&P, przewidując, że “wpłynie to na miliony 401ks i IRA”. Odniesienie to jest skierowane do szeroko wykorzystywanych narzędzi oszczędności emerytalnych w Stanach Zjednoczonych, jak wyjaśniono w poście X.
S&P i konta emerytalne
Odnosząc się do kont emerytalnych, Kiyosaki podkreślił zarówno konto emerytalne oparte na pracodawcy, powszechnie znane jako 401(k), jak i indywidualne konto emerytalne (IRA). W pierwszym przypadku pracodawca potrąca część z wypłaty pracownika na inwestycje w fundusze inwestycyjne, akcje i obligacje wybrane przez pracownika, podczas gdy drugi pozwala osobom fizycznym na samodzielne inwestowanie.
Powiązanie tych kont emerytalnych z rynkiem akcji, w szczególności z indeksem S&P, prowadzi Kiyosaki do przewidywania szerokich reperkusji, jeśli zbliżający się krach S&P 500 zmaterializuje się, wpływając zarówno na zależne od pracodawcy, jak i niezależne plany emerytalne milionów osób.
Globalny kryzys bankowy
Jednocześnie Kiyosaki alarmuje o potencjalnym “globalnym kryzysie bankowym” i krytykuje integralność amerykańskiego systemu bankowego. Wzywając swoich zwolenników do podjęcia proaktywnych działań, opowiada się za inwestycjami w aktywa takie jak Bitcoin (BTC), złoto i srebro “póki jest jeszcze czas”, podkreślając swoje osiągnięcia w zakresie trafnych prognoz krachu.
Wśród tych prognoz na uwagę zasługują upadek Lehman Brothers w 2008 roku i krach Credit Suisse w 2023 roku.
Obecnie Kiyosaki spekuluje, że UBS, United Bank of Switzerland, może być kolejnym gigantem bankowym, który napotka wyzwania, zwłaszcza po przejęciu Credit Suisse w marcu, co sugeruje, że odegrało kluczową rolę w uniknięciu bankructwa w tym czasie.