Przewodniczący Fed Powell wydaje “krytyczne” ostrzeżenie, wywołując nagły spadek ceny Bitcoina do 60 000 USD i krach kryptowalutowy

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Wartość Bitcoina gwałtownie spadła, spadając o 3,1% i zbliżając się do poziomu 60 000 USD, po odwróceniu się kluczowego miliardera od kryptowaluty. W ciągu ostatniego miesiąca bitcoin spadł o prawie 15% w związku z obawami o zbliżającą się “prawdziwą korektę”.

Na spadek ten wpłynęły uwagi jednego z głównych zwolenników bitcoina, który zasugerował, że bitcoin może ostatecznie zastąpić dolara amerykańskiego. W międzyczasie przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił “krytyczny okres” dla Fed, powołując się na niezrównoważone poziomy deficytu.

Na konferencji Europejskiego Banku Centralnego w Portugalii Powell zauważył: “Poziom zadłużenia, jaki mamy, jest całkowicie zrównoważony, ale ścieżka, na której się znajdujemy, jest niezrównoważona”. Skrytykował politykę fiskalną administracji Bidena, podkreślając ryzyko związane z utrzymaniem dużego deficytu przy pełnym zatrudnieniu i ostrzegł, że takie poziomy są nie do utrzymania w czasach prosperity gospodarczej.

W maju sekretarz skarbu Janet Yellen podniosła alarm w związku z rosnącym zadłużeniem Stanów Zjednoczonych w wysokości 34 bilionów dolarów, co według niektórych może doprowadzić cenę Bitcoina do 1 miliona dolarów w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Bitcoin, kryptowaluty i inwestorzy giełdowi uważnie obserwowali Rezerwę Federalną pod kątem oznak potencjalnych obniżek stóp procentowych. Analitycy skorygowali ostatnio swoje oczekiwania z siedmiu cięć w 2024 r. do zaledwie jednego lub dwóch.

Powell wyraził swoje obawy dotyczące zrównoważenia polityki pieniężnej w tym kluczowym okresie, stwierdzając: “Zapewnienie właściwej równowagi w polityce pieniężnej w tym krytycznym okresie, to jest naprawdę to, o czym myślę we wczesnych godzinach porannych”. Jest to następstwem decyzji Fed z ubiegłego miesiąca o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i zasygnalizowaniu tylko jednej obniżki w 2024 r., z większą liczbą oczekiwanych w 2025 r. Fed stoi w obliczu presji na obniżenie stóp procentowych po agresywnych podwyżkach po wprowadzeniu środków stymulacyjnych Covid, które napędzały inflację.

Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell, skomentował: “Powell powiedział, że Stany Zjednoczone powróciły na “ścieżkę dezinflacji”, ale dodał, że potrzeba więcej danych, zanim Fed rozważy obniżkę stóp”. Mould zauważył, że chociaż uwagi Powella mogą brzmieć powtarzalnie dla rynku, jego wzmianka o dezinflacji sugeruje silniejsze argumenty przemawiające za potencjalnymi cięciami stóp w najbliższym czasie.

Uwaga skupia się teraz na zbliżającej się publikacji protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed i piątkowym raporcie o zatrudnieniu, który może wzmocnić oczekiwania na wrześniową obniżkę stóp procentowych, jeśli wskaże na spowolnienie zatrudnienia.

Michael Brown, starszy strateg ds. badań w Pepperstone, wspomniał: “Mniejszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu w piątek, gdyby się pojawił, prawdopodobnie jeszcze bardziej ugruntowałby argumenty za wspomnianym cięciem, któremu rynki przypisują około 70% szans – być może nieco zaniżone”.

BTC-pricegraphic-USD

Utrzymujące się środowisko wyższych stóp procentowych skłoniło analityków BlackRock, największego na świecie zarządzającego aktywami, do wydania ostrzeżenia o jego wpływie na rynki bitcoinów i kryptowalut. Przewidują oni, że banki centralne utrzymają wyższe stopy procentowe niż przed pandemią w celu zwalczania trwającej presji inflacyjnej. Dzieje się tak, gdy BlackRock, który w tym roku doprowadził do wzrostu cen bitcoinów poprzez inicjatywę spot bitcoin ETF na Wall Street, poinformował o “bezprecedensowym” scenariuszu, który może wpłynąć na cenę bitcoina i szerszy rynek kryptowalut.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject