CEO Grayscale zrzuca bombę: Przetrwają tylko 2-3 fundusze ETF typu spot Bitcoin

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Konkurencja w zakresie opłat spot Bitcoin ETF nie powstrzyma funduszy przed ostatecznym wyjściem z rynku, według CEO Grayscale.

Dyrektor generalny Grayscale Investment, Michael Sonnenshein, przewiduje, że większość funduszy ETF Bitcoin zatwierdzonych przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie przetrwa.

Podczas wywiadu przeprowadzonego 18 stycznia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, Sonnenshein przewidział potencjalną porażkę większości z 11 zatwierdzonych spotowych funduszy ETF Bitcoin.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oficjalnie zatwierdziła 11 funduszy ETF Bitcoin spot 10 stycznia, a 10 rozpoczęło handel następnego dnia. W celu zwiększenia konkurencyjności, wielu emitentów ETF aktywnie obniżyło swoje opłaty transakcyjne, przy czym większość zatwierdzonych ETF-ów ustaliła opłaty w przedziale od 0,2% do 0,4%. Kilku dostawców spot Bitcoin ETF wdrożyło również tymczasowe zwolnienia z opłat.

W przeciwieństwie do tego, Grayscale, posiadający największy portfel Bitcoin wśród emitentów spot Bitcoin ETF, nakłada opłaty w wysokości 1,5% bez żadnych zwolnień.

Sonnenshein bronił opłat Grayscale za swój spotowy produkt Bitcoin ETF, najwyższy na rynku, twierdząc, że tylko dwa lub trzy spotowe fundusze ETF Bitcoin przetrwają, a pozostałe zostaną wycofane z rynku:

“Myślę, że z naszego punktu widzenia może to czasami podważać ich długoterminowe zaangażowanie w tę klasę aktywów […] Nie sądzę, aby rynek ostatecznie miał te 11 produktów spotowych, które mamy”.

Uwagi Sonnensheina zostały wygłoszone piątego dnia handlu spot Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych. Od czasu rozpoczęcia handlu, Grayscale stał się jedynym emitentem agresywnie pozbywającym się Bitcoina, likwidując aż 37 947 BTC do 18 stycznia. Z kolei pozostałych dziewięciu emitentów wprowadziło do swoich produktów co najmniej 40 000 BTC od momentu rozpoczęcia obrotu.

Mati Greenspan, założyciel Quantum Economics, nie odrzuca możliwości, że większość emitentów ETF prawdopodobnie stanie przed wyzwaniami w dłuższej perspektywie, ponieważ wielu inwestorów może preferować przechowywanie swoich aktywów lub decydowanie się na samodzielne przechowywanie.
“Na razie posiadanie spotowych funduszy ETF jest dobrym sposobem dla niektórych zarządzających portfelami na uzyskanie ekspozycji, która w innym przypadku nie byłaby możliwa” – powiedział Greenspan, dodając:

“Ale posiadanie 11 z nich jest dość absurdalne. Będzie musiała nastąpić konsolidacja i wszyscy o tym wiedzą, dlatego opłaty są na dnie”.

Niektórzy dyrektorzy emitentów spot Bitcoin ETF uważają, że nie ma konfliktu między samodzielnym przechowywaniem a spot Bitcoin ETF. “Self-custody i ETF nie wykluczają się wzajemnie” – powiedziała Cathie Wood, dyrektor generalna ARK Invest, podczas konferencji na X w dniu 10 stycznia. Zauważyła również, że Bitcoin ETF ARK – który pobiera opłatę w wysokości 0,21% – nie ma na celu maksymalizacji zysków.

“Patrzymy na Bitcoina jako na dobro publiczne. Jednym ze sposobów na to jest ten produkt o niskiej opłacie. Mamy inne aktywnie zarządzane strategie, w których możemy zrobić więcej po stronie rentowności. Nie jest to naszym celem” – stwierdził Wood.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject