Były CEO Binance Changpeng Zhao skazany na 4 miesiące więzienia

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

W niedawnym postępowaniu sądowym, które odbyło się 30 kwietnia w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu, przewodniczący sędzia Richard Jones wydał wyrok skazujący Changpenga „CZ” Zhao, byłego dyrektora generalnego Binance, na cztery miesiące pozbawienia wolności.

Wyrok ten zapadł po tym, jak Zhao przyznał się do niedociągnięć w utrzymaniu solidnego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) w Binance. Prokuratura początkowo zalecała karę trzech lat pozbawienia wolności w oparciu o te naruszenia.

Prokuratura rekomendowała karę trzech lat pozbawienia wolności dla Changpeng Zhao.

Podczas przesłuchania prokuratura argumentowała, że styl zarządzania Zhao często polegał na szukaniu przebaczenia po naruszeniu, a nie na uprzednim szukaniu pozwolenia, podkreślając, że jedynie wyrok w zawieszeniu może stanowić precedens zachęcający innych do lekceważenia prawa na wielką skalę.

W przeciwieństwie do tego, obrona Zhao podkreśliła jego brak bezpośredniej wiedzy na temat jakichkolwiek nielegalnych działań w Binance i przedstawiła zapieczętowane dokumenty sugerujące czynniki łagodzące w celu rozważenia łagodniejszego wyroku.

Sędzia Jones, zastanawiając się nad argumentami, wspomniał, że nie było bezpośrednich dowodów łączących Zhao ze świadomym zaangażowaniem w nielegalne działania i odrzucił nacisk prokuratury na zaostrzenie wyroku. Przed wydaniem wyroku Zhao wyraził skruchę z powodu swoich błędów w zarządzaniu Binance i przyjął pełną odpowiedzialność za brak wdrożenia rygorystycznego programu AML.

Ta decyzja prawna nastąpiła po innej głośnej sprawie z udziałem Sama Bankmana-Frieda, byłego dyrektora generalnego FTX, skazanego na 25 lat po skazaniu go za kilka przestępstw. Dla porównania, proces Zhao był mniej nagłośniony, z mniejszą liczbą uczestników i mniejszym szumem medialnym niż postępowanie Bankmana-Frieda.

Oskarżenie w sprawie Zhao ostrzegało przed wyciąganiem podobieństw między tymi dwoma przypadkami, wskazując, że ich przestępstwa miały różne osobiste motywacje i skutki.

Po rezygnacji ze stanowiska dyrektora generalnego i przyznaniu się do winy, Zhao wycofał się z publicznego zaangażowania i ogłosił wycofanie się z platform mediów społecznościowych. Aby przekierować swoją uwagę, niedawno zainicjował przedsięwzięcie edukacyjne Giggle Academy, którego celem jest przekazywanie młodzieży wiedzy na temat kryptowalut i blockchain. Jego następca w Binance, Richard Teng, były szef rynków regionalnych, przejął rolę lidera.

Skutki prawne dla Zhao wiążą się również ze znacznymi reperkusjami finansowymi dla Binance, które zgodziło się na ugodę z władzami USA o wartości 4,3 miliarda dolarów, obejmującą różne cywilne działania w zakresie egzekwowania przepisów.

Ugoda ta nie rozwiązuje jednak trwającego procesu cywilnego wszczętego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko Binance, Binance.US i samemu Zhao, który nadal się rozwija.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject