Boom kryptowalutowy w 2023 r.: ujawniono wpływy w wysokości 2,2 mld USD

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

W porównaniu rok do roku, kryptowalutowe produkty inwestycyjne odnotowały zwiększone wpływy w 2023 r., a BTC przyciągnął ponad 1,9 mld USD, co stanowi 86% łącznego napływu.

CoinShares poinformował, że kryptowalutowe produkty inwestycyjne zgromadziły wpływy w wysokości 243 milionów dolarów w ostatnim tygodniu 2023 roku, osiągając roczny wpływ w wysokości 2,2 miliarda dolarów. Liczby te pochodzą z tokenów będących przedmiotem transakcji w 2023 roku.

Fundusze Bitcoin odnotowały najwyższe wpływy spośród wszystkich kryptowalut, gromadząc ponad 1,9 mld USD, co stanowi 86% całkowitych wpływów. Z kolei Solana zapewniła sobie odległe drugie miejsce z napływami w wysokości 167 mln USD. Jednak produkty giełdowe Multi-Asset i Binance (ETP) odbiegały od tego wzorca, rejestrując odpływy netto w wysokości odpowiednio 18 mln USD i 1 mln USD.

Dla porównania, w 2022 r. kryptowalutowe produkty inwestycyjne odnotowały niższe wpływy. Fundusze Bitcoin przewodziły stawce z napływami w wysokości 388 mln USD, co stanowi 47,5% całkowitych napływów w wysokości 816 mln USD. Multi-Asset pozostał w tyle z napływami w wysokości 272 mln USD, podczas gdy Binance odnotował odpływ w wysokości 24 mln USD.

Dominująca faza zwyżkowa dla produktów funduszy kryptowalutowych najwyraźniej rozpoczęła się w tygodniu rozpoczynającym się 29 września. Wcześniej fundusze te doświadczyły odpływów w ośmiu z poprzednich dziewięciu tygodni.

ETP funkcjonują jako narzędzia inwestycyjne z obligacjami lub udziałami dostosowanymi do odzwierciedlania wyników określonych aktywów. W dziedzinie kryptowalut, ETP zazwyczaj śledzą wartość kryptowalut o dominującej kapitalizacji rynkowej, takich jak Bitcoin czy Ether. Niektórzy inwestorzy decydują się na pośrednią ekspozycję na ceny kryptowalut, wykorzystując fundusze zamiast bezpośredniego posiadania aktywów. Takie podejście pozwala inwestorom na posiadanie udziałów w takich funduszach w ramach konwencjonalnych rachunków maklerskich.

W dniu 2 stycznia cena Bitcoina przekroczyła 45 000 USD po raz pierwszy od prawie dwóch lat, ponieważ rośnie oczekiwanie na przewidywane zatwierdzenie funduszu ETF (Bitcoin spot exchange-traded fund) na rynku amerykańskim.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject