Bitcoin Flip Trumpa: Zaskakujący zwrot akcji!

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Podczas niedawnego wystąpienia w programie “The Ingraham Angle” stacji Fox News w środę, były prezydent USA Donald Trump wyraził znacznie bardziej otwarte stanowisko wobec Bitcoina, sugerując potencjalne odejście od jego wcześniej krytycznego punktu widzenia. Odpowiadając na pytanie prowadzącej Laury Ingraham o jego spojrzenie na coraz bardziej popularną walutę cyfrową, Trump nie tylko potwierdził wzrostową trajektorię adopcji BTC, ale także podkreślił swoje trwałe preferencje dla dolara amerykańskiego.

Odwrócenie się Trumpa od Bitcoina

Odpowiedź Trumpa, udzielona z pewnym niuansem, uznała rosnące zainteresowanie Bitcoinem. “Cóż, wiele osób to robi. Zawsze lubiłem jedną walutę, mógłbym ją nazwać walutą. Lubiłem dolara. Ale wiele osób to robi”.

Dalej stwierdził

“I szczerze mówiąc, zaczęło to żyć własnym życiem, prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzić pewne regulacje, jak wiesz. Ale wiele osób to akceptuje. I coraz częściej widzę ludzi, którzy chcą płacić [za pomocą] Bitcoina. Widzisz coś, co jest interesujące. Więc mogę z tym żyć w ten czy inny sposób. Zawsze lubiłem jedną naprawdę potężną rzecz. I to się nazywa dolar”.

Ta zmiana retoryki stoi w wyraźnym kontraście do wcześniejszego stanowiska Trumpa w sprawie walut cyfrowych. Podczas swojej prezydentury w 2019 r. ostro krytykował BTC i inne kryptowaluty, odrzucając je jako pozbawione wewnętrznej wartości i potępiając ich zmienność jako opartą “na rozrzedzonym powietrzu”.

Co więcej, jego administracja aktywnie sprzeciwiała się zatwierdzeniu aplikacji spot Bitcoin ETF i starała się zdelegalizować samodzielnie hostowane portfele, powołując się na obawy dotyczące potencjalnego niewłaściwego wykorzystania kryptowalut do nielegalnych celów.

Podczas gdy dokładne motywacje stojące za zmianą zdania Trumpa pozostają niejasne, spekulacje sugerują, że wpływ Viveka Ramaswamy’ego mógł odegrać kluczową rolę. Działania Ramaswamy’ego, w szczególności w odniesieniu do postrzeganego ryzyka związanego z walutami cyfrowymi banku centralnego (CBDC), mogły wpłynąć na perspektywę Trumpa.

W styczniu Trump publicznie wyraził swój sprzeciw wobec rozwoju CBDC, powtarzając obawy Ramaswamy’ego dotyczące ingerencji rządu i jej konsekwencji dla wolności osobistych i prywatności.

Odpowiedzi społeczności Bitcoin

Społeczność Bitcoin na X zareagowała na uwagi Trumpa mieszanką sceptycyzmu i optymizmu. Perianne Boring, założycielka i dyrektor generalna Izby Handlu Cyfrowego, wezwała do wyraźniejszego i bardziej zdecydowanego wyrażenia poparcia, krytykując odpowiedź Trumpa jako wymijającą:

“To okrężna odpowiedź bez odpowiedzi. Nie zapominajmy, że administracja Trumpa zablokowała aplikacje spot Bitcoin ETF ORAZ próbowała zdelegalizować samodzielnie hostowane portfele!!! Trump musi przedstawić WYRAŹNE oświadczenie o poparciu”.

Tymczasem Robert J Salvador, dyrektor generalny DigiBuild, zauważył ograniczone zrozumienie Bitcoina przez Trumpa, podkreślając jednocześnie znaczenie jego zaangażowania w ten temat. “Trump nie rozumie Bitcoina, nigdy nie rozumiał. Ale to dobrze, że republikański kandydat o tym mówi” – zauważył Salvador.

Tony Edward z Thinking Crypto Podcast i Joe Consorti, analityk The Bitcoin Layer, zauważyli znaczącą zmianę tonu Trumpa, interpretując ją jako uznanie rosnącego wpływu BTC i akceptacji głównego nurtu.

“To zupełnie inny ton, jest łagodniejszy od tego, co Donald Trump tweetował o Bitcoinie, gdy był prezydentem. Bitcoin przełamuje bariery psychologiczne, przenikając do społeczeństwa, popkultury i nie tylko. Nie można go dłużej ignorować i wyśmiewać” – zauważył Edward.

Consorti podkreślił uznanie przez Trumpa Bitcoina za legalną walutę, stwierdzając: “Trump nie postrzega Bitcoina i dolara jako przeciwstawnych sobie, jest raczej obojętny na ten temat. Ma rację.”

W momencie ostatniej aktualizacji Bitcoin był notowany na poziomie 50 967 USD.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject