W latach 2022-2023 raport brytyjskiego Departamentu Skarbu wskazał, że sektory najbardziej narażone na wykorzystanie do prania pieniędzy obejmowały firmy kryptowalutowe, bankowość detaliczną, bankowość hurtową i zarządzanie majątkiem.
Ocena ta jest zgodna z ustaleniami z ocen ryzyka przeprowadzonych przez Financial Conduct Authority (FCA), który zbadał 238 firm. Jako finansowy organ regulacyjny w Wielkiej Brytanii, FCA od 2020 r. nakazuje firmom kryptowalutowym rejestrację i przestrzeganie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.
W celu zaostrzenia kontroli działalności przestępczej związanej z kryptowalutami, Wielka Brytania zintensyfikowała ostatnio wysiłki. Zgodnie z oświadczeniami brytyjskiej policji z października 2022 r., rozmieściła ona doradców taktycznych ds. kryptowalut w całym kraju, aby pomóc w konfiskacie aktywów cyfrowych powiązanych z działalnością przestępczą.
W tym okresie Krajowa Rada Szefów Policji poinformowała o zajęciu setek milionów kryptowalut pochodzących z nielegalnej działalności.
Dalsze spostrzeżenia z raportu ujawniają, że w latach 2022 i 2023 FCA zatrudniała około 53 pełnoetatowych specjalistów ds. przestępstw finansowych zajmujących się nadzorem nad przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, przy czym 16 z tych specjalistów koncentrowało się w szczególności na nadzorze operacji kryptowalutowych.
Ponadto szersze zespoły nadzorcze poza tymi specjalizującymi się w przestępstwach finansowych wszczęły 95 spraw dotyczących aktywów kryptograficznych w okresie objętym raportem.