W środę Biuro Statystyki Pracy opublikuje wstępne szacunki benchmarkowej rewizji poziomu miesięcznych etatów pozarolniczych od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r..
Oczekuje się, że raport BLS ujawni, że wzrost zatrudnienia w roku kończącym się w marcu 2024 r. był znacznie słabszy niż początkowo przewidywano, według firm kryptowalutowych SignalPlus i Morgan Stanley.
Według Goldman Sachs dane mogą wyolbrzymiać spowolnienie.
Środa może być gorączkowa dla rynków finansowych, szczególnie dla kryptowalut, ponieważ oczekuje się, że mniej monitorowane dane z USA nakreślą ponury obraz gospodarki kraju.
Jednak jeden z głównych banków inwestycyjnych sugeruje, że niedźwiedzie bitcoinowe (BTC) powinny postępować ostrożnie, ponieważ statystyki mogą wprowadzać w błąd i przeceniać słabość.
W środę amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikuje wstępne szacunki benchmarkowej rewizji poziomu miesięcznych miejsc pracy poza rolnictwem (raport o zatrudnieniu) od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r.. Każdego roku raport ten jest zwykle publikowany latem lub jesienią.
Spekulanci przewidują, że kolejny raport BLS pokaże, że wzrost zatrudnienia w roku zakończonym w marcu był mniejszy niż oczekiwano.
W chwili obecnej liczba miejsc pracy jest o 600 000 niższa niż prognozuje Morgan Stanley, co „sugeruje, że w ciągu 12 miesięcy do marca będą one zmniejszane o 50 tys. miesięcznie”.
Jak widać po lipcowym raporcie o zatrudnieniu, który został opublikowany na początku tego miesiąca, ucieczka w bezpieczne miejsce i odejście od ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut, może zostać zainicjowana przez przewidywaną znaczną korektę w dół danych o zatrudnieniu, co może ponownie wywołać obawy o recesję.
„Od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. wzrost płac poza rolnictwem wynosił średnio 250 tys. miesięcznie. Zespół Goldman Sachs Economics Research napisał notatkę do klientów 16 sierpnia, stwierdzając, że chociaż tempo może zostać zrewidowane w dół do 165-200 tys. miesięcznie w następnej środowej rewizji, uważają, że część tej rewizji będzie nieprawidłowa i że „prawdziwe” tempo wzrostu zatrudnienia w tym czasie było prawdopodobnie bliższe 200-240 tys. miesięcznie.
Morgan Stanley stwierdził w nocie do klientów z 18 sierpnia, że „zbada, dlaczego FOMC chciał poczekać do września, aby rozważyć złagodzenie polityki pieniężnej i czy dyskutowano o obniżce stóp o 50 pb”.