Jak utworzyć dobre i silne hasło

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Wszyscy mamy wiele poufnych danych przechowywanych na naszych kontach online, które chcemy chronić. Jednak większość z nich jest chroniona dość słabymi hasłami. Stworzenie naprawdę silnego hasła powinno załatwić sprawę. Ale, jak wszyscy wiemy, istnieje cienka granica między wyborem hasła, którego nikt inny nie będzie w stanie odgadnąć, a takim, które będzie łatwe do zapamiętania.

Na szczęście istnieje wiele sposobów i pomysłów na tworzenie silnych haseł, takich jak korzystanie z unikalnego narzędzia do generowania haseł. Tutaj przedstawimy nasze porady i wskazówki dotyczące wybierania i konfigurowania bezpiecznych haseł do kont online. Podzielimy się też niektórymi z naszych ulubionych metod zapewniania bezpieczeństwa haseł i sposobów na upewnienie się, że nigdy więcej nie będziesz musiał naciskać linku “Zapomniałem hasła”.

blokery reklam dla Twitcha

Jaki jest przykład silnego hasła?

Czym jest silne hasło?

Silne hasło to takie, którego nie można odgadnąć ani złamać za pomocą ataku siłowego. Hakerzy używają komputerów do wypróbowywania różnych kombinacji liter, cyfr i symboli w poszukiwaniu właściwego hasła. Nowoczesne komputery mogą złamać krótkie hasła składające się tylko z liter i cyfr w zaledwie kilka chwil.

Silne hasła składają się z kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i symboli specjalnych, takich jak znaki interpunkcyjne. Powinny one składać się z co najmniej 12 znaków, choć zalecamy stosowanie jeszcze dłuższych.

Jak utworzyć przykładowe silne hasło?

Ogólnie rzecz biorąc, oto główne cechy dobrego, bezpiecznego hasła:

 • Ma co najmniej 12 znaków. Im dłuższe hasło, tym lepiej.
 • Używa wielkich i małych liter, cyfr i symboli specjalnych. Hasła składające się z mieszanych znaków są trudniejsze do złamania.
 • Nie zawiera zapamiętanych ścieżek klawiatury.
 • Nie opiera się na danych osobowych użytkownika.
 • Hasło jest unikalne dla każdego posiadanego konta.

Podczas konfigurowania konta online często pojawiają się monity przypominające o konieczności wprowadzenia cyfr lub określonej liczby znaków. Niektóre z nich mogą nawet uniemożliwić ustawienie “słabego hasła”, które zwykle jest kombinacją jednego słowa lub liczby, którą łatwo odgadnąć.

Jak bezpiecznie torrentować

Jak zaproponować najsilniejsze hasło?

Ale nawet jeśli nie przypomina ci się o ustawieniu silnego hasła, naprawdę ważne jest, aby robić to za każdym razem, gdy konfigurujesz nowe konto online lub zmieniasz hasła do istniejącego konta.

Jak wygenerować silne hasło?

 • Używanie długich kombinacji haseł
 • Łączenie cyfr, małych i wielkich liter
 • Unikaj popularnych haseł
 • Używaj bezpiecznego menedżera haseł do tworzenia silnych haseł.

Długie hasło to dobre hasło

Jakie jest 5 wymagań, aby stworzyć silne hasło?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo haseł, ich długość naprawdę ma znaczenie. Zalecamy wybór hasła o długości co najmniej 12 znaków, a nawet dłuższego, jeśli to możliwe.

Każdy dodatkowy symbol w haśle wykładniczo zwiększa liczbę możliwych kombinacji. Sprawia to, że hasła o określonej długości są zasadniczo niemożliwe do złamania, zakładając, że nie używasz popularnych fraz.

Silne hasło nie jest oczywiste

Dobre hasło musi być czymś, co jest naprawdę trudne do odgadnięcia lub złamania przez kogoś innego, więc nie wybieraj niczego naprawdę ogólnego, jak “hasło” lub “12345”. Te dwie ostatnie opcje są nadal jednymi z najpopularniejszych haseł na świecie, ale są też jednymi z najmniej przydatnych.

Utwórz silne hasło

Dobre hasła nie mogą zawierać pamiętnych ścieżek klawiatury

Nie używaj sekwencyjnych ścieżek klawiatury, takich jak “qwerty”, ponieważ hakerzy mogą je złamać. Jeśli nie włożyłeś wysiłku w wymyślenie dobrego hasła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że hakerzy nie będą potrzebowali wiele wysiłku, aby je złamać.

Siła hasła nie jest sprawą osobistą

Bardzo ważne jest, aby nie używać niczego osobistego, takiego jak pseudonim, data urodzenia lub imię zwierzęcia. Są to informacje, które haker może bardzo łatwo znaleźć, po prostu przeglądając Twoje media społecznościowe, znajdując Twój profil pracy online lub nawet podsłuchując rozmowę, którą prowadzisz z kimś innym.

Jak utworzyć silne hasło

Dobre hasło powinno być unikalne

Po utworzeniu silnego hasła możesz ulec pokusie, aby użyć tego hasła do wszystkich swoich kont online. Jeśli jednak to zrobisz, będziesz bardziej podatny na liczne ataki.

W końcu, jeśli hakerowi uda się odkryć twoje hasło, będzie mógł zalogować się na każde konto, do którego używasz tego hasła, co może obejmować twoje e-maile, media społecznościowe i konta służbowe.

Wiele osób używa tego samego hasła do wszystkiego, ponieważ łatwiej je zapamiętać. Ale nie martw się, ponieważ mamy mnóstwo wskazówek i sztuczek, które pomogą Ci zarządzać wieloma hasłami nieco dalej.

Czym jest silne hasło?

Unikaj przeszłych haseł

Bardzo ważne jest również, aby upewnić się, że nie poddajesz recyklingowi swoich haseł, zwłaszcza jeśli zostały one wcześniej zhakowane. Może się to wydawać oczywiste, ale po użyciu hasła nie należy go ponownie używać. Nawet jeśli nie używałeś go od lat, najlepiej wymyślić nowe. Zwłaszcza jeśli w przeszłości miałeś problemy z hakowaniem hasła.

Znaki specjalne w hasłach

Długie hasło to dobre hasło

Chociaż używanie znaków specjalnych w hasłach jest naprawdę dobrym sposobem na zwiększenie ich bezpieczeństwa, nie wszystkie konta online pozwalają na użycie dowolnego symbolu. Większość z nich pozwala jednak na użycie następujących znaków:

Przykłady dobrych haseł

Oto kilka dobrych przykładów silnych haseł:

Silne hasło nie jest oczywiste
 • X5j13$#eCM1cG@Kdc
 • %j8kr^Zfpr!Kf#ZjnGb$
 • PkxgbEM%@hdBnub4T
 • vUUN7E@!2v5TtJSyZ

Wszystkie składają się z pozornie losowego i długiego (ponad 15 znaków) zbioru wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Hasła te nie są ogólne i nie zawierają żadnych pamiętnych ścieżek klawiszy ani danych osobowych, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów.

Dobre hasła nie mogą zawierać pamiętnych ścieżek klawiatury

Pomysły na stworzenie dobrego hasła

Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby utworzyć unikalne i silne hasła dla każdego konta online. Mamy gotowe narzędzie do generowania haseł, które generuje unikalne i prawie niemożliwe do złamania hasła. Możesz też skorzystać z naszych najlepszych wskazówek i pomysłów, jak skonfigurować dobre hasło:

Użyj generatora haseł

Jeśli nie masz czasu na wymyślanie własnych silnych haseł, generator haseł to naprawdę szybki i łatwy sposób na uzyskanie unikalnego i silnego hasła. Nasz własny generator bezpiecznych haseł utworzy ciąg losowych znaków. Skopiuj go i użyj jako hasła do swojego urządzenia, poczty e-mail, konta w mediach społecznościowych lub czegokolwiek innego, co wymaga prywatnego dostępu.

Siła hasła nie jest sprawą osobistą

Wybierz frazę dostępu zamiast hasła

Frazy są znacznie bezpieczniejsze niż hasła, ponieważ są zazwyczaj dłuższe, co utrudnia ich odgadnięcie lub złamanie. Zamiast wybierać słowo, wybierz frazę i weź pierwsze litery, cyfry i znaki interpunkcyjne z tej frazy, aby wygenerować pozornie losową kombinację znaków. Możesz nawet zastąpić pierwszą literę słowa cyfrą lub symbolem, aby uczynić je jeszcze bezpieczniejszym. Możesz też spróbować zamienić słowa na znaki interpunkcyjne, tak jak miało to miejsce w czasach slangu tekstowego, o ile pamiętasz tak odległe czasy.

Dobre hasło powinno być unikalne

Oto kilka przykładów tego, w jaki sposób można wykorzystać metodę hasła do tworzenia silnych haseł:

WyrażenieHasło
Pierwszy raz pojechałem do Disneylandu, gdy miałem 4 lata i sprawiło mi to radośćI1stw2DLwIw8yrs&immJ
Mój przyjaciel Matt zjadł sześć pączków w piekarni-kawiarni i kosztowało go to 10 funtów.MfMa6d@tbc&ich£10
Po raz pierwszy w historii Manchester United przegrał 5:0 z Manchesterem City4da1sttymevaMU5:02MC

Uwaga: nie używaj popularnych fraz, ponieważ są one podatne na ataki słownikowe – pożądane są losowe kombinacje.

Wybierz bezpieczniejszą wersję metody słownikowej

Unikaj przeszłych haseł

Popularną metodą wyboru hasła jest otwarcie słownika lub książki i wybranie losowego słowa. Ale choć może się to wydawać przypadkowe, pojedyncze słowo jest w rzeczywistości dość łatwe do odgadnięcia przez hakera.

Zamiast więc wybierać tylko jedno słowo ze słownika, wybierz kilka i połącz je razem z liczbami i symbolami, aby utrudnić komuś odgadnięcie.

Oto kilka przykładów dobrych haseł stworzonych tą metodą:

Słowa ze słownikaBezpieczne hasło
Układanka, zadanie, cecha, widelecJigsaw%Quest7trait/fork48
Glimpse, rzeczy, nagroda, koalaG1impse$tuff74Prize8Koala!
Puzon, ryba, szybko, w góręTr0mb0ne&Fish?Qu1ck^side

Baw się frazami i cytatami

Znaki specjalne w hasłach

Jeśli chcesz mieć hasło, które będzie trudne do odgadnięcia przez innych, ale łatwe do zapamiętania, dobrym pomysłem może być użycie wariacji na temat znaczącej frazy lub cytatu. Wystarczy wziąć frazę, którą zapamiętasz i zamienić niektóre litery na cyfry i symbole.

Oto kilka przykładów silnych haseł wygenerowanych przy użyciu tej metody:

Cytat lub wyrażenieBezpieczne hasło
“Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego”: Trzej muszkieterowie14A&A413Mu$keteers!
“Po raz pierwszy od zawsze”: Disney’s Frozen4da1stTymein4eva-Frozen
“Twinkle twinkle little star, how I wonder what you are”: rymowanka dla dzieciTW1nkle7ittle*how1??UR

Używanie emotikonów

Pomysły na stworzenie dobrego hasła

Jeśli chcesz dodać symbole do swoich haseł bez utrudniania ich zapamiętania, zawsze możesz użyć emotikonów.

Chociaż nie będziesz mógł dodawać emoji, możesz używać emotikonów, które są zakodowanymi wersjami, zwykle składającymi się z interpunkcji, liter i / lub cyfr.

Oto kilka emotikonów, których możesz użyć w swoich hasłach:

Dostosowywanie haseł do określonych kont

Po wymyśleniu silnego hasła, które można zapamiętać, nadal będziesz musiał utworzyć różne hasła dla każdego ze swoich kont online. Zamiast jednak rozpoczynać cały proces od nowa, możesz po prostu dodać inny kod do hasła dla każdego konta online.

Na przykład, jeśli twoje hasło brzmiało cHb1%pXAuFP8 i chciałeś, aby było unikalne dla twojego konta eBay, możesz dodać £bay na końcu, abyś wiedział, że różni się ono od oryginalnego hasła, ale nadal jest zapamiętywalne.

Użyj generatora haseł

Oto jak to może działać:

Konto onlineHasło z dodanym kodem
E-mailcHb1%pXAuFP8EMa1l
AmazoncHb1%pXAuFP8AZN
eBaycHb1%pXAuFP8£Bay

Wprowadź hasło do pamięci mięśniowej

Jeśli chcesz zapamiętać swoje hasło, dobrym pomysłem może być kilkakrotne przećwiczenie jego wpisywania. W końcu, jeśli wpiszesz je poprawnie wystarczająco dużo razy, rozwiniesz pamięć mięśniową, która sprawi, że znacznie łatwiej będzie ci je zapamiętać.

Wybierz frazę dostępu zamiast hasła

Jednak zapamiętanie co najmniej tuzina długich i unikalnych haseł do wszystkich kont jest sporym wyzwaniem. Ta technika ma więc zastosowanie tylko w przypadku krótkich, 4- lub 6-cyfrowych haseł, których używasz do odblokowania urządzenia lub menedżera haseł.

Jak zapewnić bezpieczeństwo haseł

Po skonfigurowaniu silnego hasła do każdego z kont online, następnym krokiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa i ochrony przed hakerami.

Oto kilka naszych najważniejszych wskazówek, jak to zrobić:

Wybierz dobry menedżer haseł

Niezależnie od tego, czy wygenerowałeś własne silne hasła, czy szukasz usługi online, która zrobi to za Ciebie, zdecydowanie zalecamy korzystanie z dobrego menedżera haseł. Bezpieczny menedżer haseł generuje, przechowuje i zarządza wszystkimi hasłami na jednym bezpiecznym koncie online. Jest to bardzo przydatne, ponieważ umożliwia korzystanie z dowolnej liczby unikalnych haseł bez konieczności ich zapamiętywania.

Wybierz bezpieczniejszą wersję metody słownikowej

Wszystko, co musisz zrobić, to zapisać wszystkie hasła do każdego konta online w menedżerze haseł, a następnie zabezpieczyć je jednym “hasłem głównym”. Oznacza to, że wystarczy zapamiętać tylko jedno silne hasło, a nie każde z osobna.

Po skonfigurowaniu menedżera haseł, za każdym razem, gdy chcesz zalogować się do jednego ze swoich kont online, po prostu wpisz swoje hasło główne w menedżerze haseł, a on automatycznie wypełni dane logowania do tego konta. Nie musisz nawet pamiętać, jakiego adresu e-mail lub nazwy użytkownika użyłeś. Bezpieczny menedżer haseł wypełni to wszystko za Ciebie. Oto niektóre z najlepszych menedżerów haseł w 2023 roku.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Baw się frazami i cytatami

Nawet jeśli komuś uda się ukraść hasło, nadal można uniemożliwić mu dostęp do konta, dodając dodatkową warstwę zabezpieczeń za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Oznacza to, że każda osoba próbująca zalogować się na konto będzie musiała wprowadzić drugą informację po poprawnym haśle. Zazwyczaj jest to jednorazowy kod, który zostanie wysłany bezpośrednio do użytkownika.

Czasami zostanie on wysłany za pośrednictwem wiadomości tekstowej, choć niekoniecznie jest to najbezpieczniejszy sposób otrzymania kodu. W końcu haker może ukraść twój numer telefonu komórkowego poprzez oszustwo związane z wymianą karty SIM i uzyskać dostęp do twojego kodu weryfikacyjnego.

Dostosowywanie haseł do określonych kont

Stwierdziliśmy, że znacznie bezpieczniej jest zamiast tego korzystać z aplikacji do uwierzytelniania dwuskładnikowego, ponieważ są one znacznie trudniejsze do przechwycenia. Nasze ulubione to:

 • Google Authenticator
 • Microsoft Authenticator
 • Authy
Wprowadź hasło do pamięci mięśniowej

Nie zapisuj swoich haseł na telefonie, tablecie lub komputerze.

Może się to wydawać oczywiste, ale należy unikać zapisywania jakichkolwiek haseł w dokumentach, wiadomościach e-mail, notatkach online lub czymkolwiek innym, co mogłoby zostać zhakowane.

Sprawdź, czy Twój adres e-mail nie wyciekł

Oczywiście bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z wszelkimi naruszeniami danych, które mogły mieć miejsce, szczególnie w przypadku konta e-mail.

Ale skąd możesz wiedzieć, czy Twój e-mail wyciekł? Cóż, mamy narzędzie do sprawdzania wycieku danych osobowych online, które poinformuje Cię, czy coś takiego stało się z Twoim kontem e-mail. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać swój adres e-mail, a my będziemy w stanie powiedzieć Ci, czy coś się z nim stało.

Nie podawaj swojego hasła

Jak zapewnić bezpieczeństwo haseł

Wreszcie, bardzo ważne jest, aby zachować prywatność haseł. Nawet jeśli całkowicie ufasz osobie, której podajesz swoje hasło, ryzykowne jest wysyłanie hasła SMS-em lub e-mailem na wypadek, gdyby ktoś je przechwycił. Nawet jeśli wszystko, co robisz, to czytanie hasła przez telefon lub przeliterowanie go osobie siedzącej obok ciebie, ktoś może podsłuchiwać i robić notatki.

Podsumowanie: jak sprawić, by wszystkie moje hasła były odporne na ataki hakerów?

Hasła są jak zamek w drzwiach mieszkania – są jedyną rzeczą, przez którą przestępcy muszą przejść, jeśli nie ma cię w domu. Posiadanie słabego hasła jest jak słaby zamek. Znacznie zwiększa liczbę osób, które mogą uzyskać dostęp do Twoich kont.

Wybierz dobry menedżer haseł

Korzystanie ze wszystkich sztuczek opisanych w tym artykule w celu tworzenia silnych, łatwych do zapamiętania haseł jest dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiększania bezpieczeństwa. Alternatywnie, pobierz silny menedżer haseł, taki jak NordPass i wygeneruj wszystkie swoje hasła automatycznie – w ten sposób nie będziesz musiał pamiętać żadnego z nich.

Niezależnie od tego, na jaki kurs się zdecydujesz, nie odkładaj tego na później! Wycieki i naruszenia danych zdarzają się każdego dnia, a następny może mieć w sobie twoje hasło.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject