Table of Contents
Tak. Podobnie jak komputery, smartfony mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Może ono przedostać się do systemu za pośrednictwem zainfekowanych aplikacji, załączników do wiadomości e-mail i podejrzanych linków.
Istnieje wiele dobrych aplikacji antywirusowych na telefony komórkowe. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą możliwą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, możesz pobrać TotalAV.
Zazwyczaj smartfony są infekowane adware, spyware, trojanami, ransomware i robakami.
Tak. Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu pozwala pozbyć się niemal wszystkich rodzajów złośliwego oprogramowania. Istnieje jednak kilka zaawansowanych rodzajów infekcji, takich jak trojan xHelper, które mogą przetrwać przywrócenie ustawień fabrycznych.
Wirusy na smartfony mogą być koszmarem, niezależnie od tego, czy kradną dane, używają telefonu do wydobywania kryptowalut, czy też wysysają pieniądze z konta bankowego. Słowo “wirus” technicznie odnosi się do określonego rodzaju złośliwego oprogramowania, które rozprzestrzenia się za pośrednictwem zainfekowanych plików. Jednak większość ludzi używa słowa “wirus” w odniesieniu do złośliwego oprogramowania w ogóle, więc będziemy tutaj używać tych terminów zamiennie.
Na szczęście wirusy można dość łatwo usunąć z telefonu za pomocą oprogramowania antywirusowego, takiego jak TotalAV. Istnieją jednak inne sposoby na pozbycie się cyberzagrożeń, w tym odinstalowanie złośliwych aplikacji lub przywrócenie ustawień fabrycznych.

W tym artykule uzyskasz pełny obraz tego, w jaki sposób złośliwe oprogramowanie trafia na Twój telefon, co robi, jak usunąć wirusa z Androida lub iPhone’a i jak uniknąć go w przyszłości.
Na początek przyjrzyjmy się, jak sprawdzić, czy telefon został zainfekowany wirusem.
Usuń wirusa z telefonu za pomocą TotalAV
Jeśli zmagasz się z wirusami na swoim telefonie, TotalAV jest najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu. Dzięki ochronie w czasie rzeczywistym telefon jest zawsze zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem reklamowym i innymi zagrożeniami.
Najlepszy program antywirusowy do usuwania wirusów z telefonu

Przygotowaliśmy krótką listę najlepszych programów antywirusowych, które pomogą ci błyskawicznie usunąć nawet najnowsze wirusy i złośliwe pliki lub aplikacje. Wszystkie zostały zatwierdzone przez niezależne laboratoria, są bogate w funkcje i oferują świetne aplikacje mobilne.
- TotalAV – najlepszy program antywirusowy z doskonałą skutecznością usuwania wirusów
- Bitdefender – zatwierdzony przez niezależne laboratorium program antywirusowy do usuwania wirusów
- Norton – mobilny program antywirusowy do usuwania złośliwego oprogramowania typu zero-day
Jak pozbyć się wirusa z telefonu

Proces usuwania wirusów jest podobny na telefonach z Androidem i iOS, ale nie jest całkowicie taki sam. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy szczegółowe wyjaśnienia, jak pozbyć się cyberzagrożeń bez względu na posiadany telefon. Możesz skorzystać z poniższych linków, aby przejść do odpowiedniego przewodnika:
- Usuwanie wirusów z Androida
- Usuwanie wirusów z iPhone’a
Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem
Istnieje wiele sposobów na usunięcie mobilnego złośliwego oprogramowania z Androida. Kroki eliminacji zależą głównie od rodzaju wirusa, który zainfekował smartfon.
Niektóre złośliwe programy przebierają się za zwykłe aplikacje, takie jak latarka, i można się ich pozbyć, po prostu odinstalowując aplikację. Bardzo ważne jest, aby natychmiast podjąć działania, ponieważ te złośliwe programy mogą zagrozić bezpieczeństwu urządzenia i przejąć kontrolę nad kontami Google i innymi.

Ponieważ nie zawsze łatwo jest znaleźć, jaki rodzaj złośliwego oprogramowania zainfekował telefon i gdzie ukrywają się jego główne składniki, zdecydowanie radzę pobrać jeden z najlepszych programów antywirusowych na Androida, aby przeskanować urządzenie pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa i wyeliminować zidentyfikowane złośliwe oprogramowanie.
Nie zawsze łatwo jest znaleźć, jaki rodzaj złośliwego oprogramowania zainfekował telefon i gdzie ukrywają się jego główne składniki, dlatego zdecydowanie zalecamy wypróbowanie TotalAV, który skanuje urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń bezpieczeństwa i eliminuje zidentyfikowane złośliwe oprogramowanie.
Pobierz TotalAV

Jeśli jednak wykonałeś skanowanie antywirusowe i nadal zauważasz objawy podobne do złośliwego oprogramowania, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak ręcznie usunąć wirusy z telefonu:
Krok 1: Usuń nierozpoznane aplikacje
Jeśli ostatnio zauważyłeś aplikację, której nie instalowałeś, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może to być złośliwe oprogramowanie. Konieczne będzie wyczyszczenie telefonu, aby upewnić się, że nie pozostały żadne nieznane i potencjalnie szkodliwe aplikacje.
Nierozpoznaną aplikację można usunąć, wykonując następujące proste czynności: Przejdź do Ustawienia > Aplikacje i powiadomienia > Zobacz wszystkie aplikacje > znajdź podejrzaną aplikację i odinstaluj ją.

Krok 2: Wypróbuj inną sieć lub metodę połączenia
Czasami mogą wystąpić objawy, które przypominają aktywność związaną ze złośliwym oprogramowaniem, jeśli łączysz się z niezabezpieczoną siecią, na przykład publiczną siecią Wi-Fi.
Możesz spróbować połączyć się z inną siecią, przechodząc do Ustawienia > Sieć i Internet > Wi-Fi lub przełączając się na dane komórkowe, aby rozwiązać ten problem.

Krok 3: Zmiana hasła do konta Google
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że hakerzy wykorzystali złośliwe oprogramowanie do przejęcia konta Google i dalszego naruszenia bezpieczeństwa.
Hasło do konta należy zmienić, przechodząc do opcji Ustawienia > Google > Zarządzaj kontem Google.
Następnie otwórz kartę Zabezpieczenia > Hasło > Zmień hasło.
Upewnij się, że używasz całkowicie unikalnego hasła. W tym celu możesz użyć generatora haseł, który zapewnia silne hasła z symbolami, dużymi literami i cyframi.

Krok 4: Dodanie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA)
Możesz także zwiększyć ochronę Androida, korzystając z 2FA, które prawie uniemożliwia hakerom uzyskanie dostępu do Twojego konta Google.
Możesz ją włączyć, otwierając aplikację Ustawienia > Google > Zarządzaj kontem Google. Kliknij kartę Zabezpieczenia i wybierz opcję Weryfikacja dwuetapowa w sekcji Logowanie do Google.

Dodatkowy krok: Wyczyść telefon z Androidem
Jeśli żadna z wyżej wymienionych metod usuwania złośliwego oprogramowania z telefonu nie pomogła, możliwe, że będziesz musiał wyczyścić Androida i zresetować go do stanu pierwotnego. W przypadku, gdy złośliwe programy wprowadziły określone zmiany w ustawieniach urządzenia, zostaną one odwrócone.
Oto przewodnik pokazujący, jak wyczyścić telefon z Androidem:

- Wykonaj kopię zapasową swoich danych na zaufanym komputerze. Nie polegaj na funkcjach tworzenia kopii zapasowych Google na wypadek, gdyby i one zostały naruszone. Podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla USB. W wyskakującym okienku wybierz Transfer plików/Android Auto i kontynuuj przesyłanie plików na komputer. Najważniejszymi plikami do przeniesienia będą zdjęcia i filmy znajdujące się w folderze DCIM, jednak pomyśl o wszystkim innym, co masz w telefonie i co chciałbyś zapisać.
- Zresetuj telefon do ustawień fabrycznych. Chociaż ustawienia te mogą znajdować się w różnych miejscach w zależności od urządzenia z Androidem, najbardziej ogólnym krokiem jest przejście do aplikacji Ustawienia > System > Opcje resetowania > Wymaż wszystkie dane (przywrócenie ustawień fabrycznych).

Jak usunąć wirusa z iPhone’a
Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie iPhone’a z wirusów jest zastosowanie niezawodnych rozwiązań antywirusowych dla systemu iOS. Pakiety bezpieczeństwa nie tylko usuwają wirusy, ale także pomagają chronić urządzenie przed przyszłymi infekcjami.
Czasami jednak rozsądnie jest podjąć pewne ręczne działania, aby mieć pewność, że telefon jest całkowicie wolny od złośliwego oprogramowania. Oto instrukcje krok po kroku pokazujące, jak usunąć wirusa z iPhone’a:
Krok 1: Ponowne uruchomienie telefonu

Proste, nieskomplikowane wirusy, znane jako nietrwałe złośliwe oprogramowanie, można usunąć po ponownym uruchomieniu komputera.
Kliknij i szybko zwolnij przycisk zwiększania głośności, kliknij i szybko zwolnij przycisk zmniejszania głośności, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż pojawi się logo Apple.
Krok 2: Połączenie z inną siecią
Niektóre rodzaje złośliwych programów mogą przedostać się do iPhone’a, jeśli jest on podłączony do niezabezpieczonej sieci.
Przejdź do Ustawienia > Wi-Fi i połącz się z inną siecią, o której wiesz, że jest bezpieczna. Możesz także spróbować użyć sieci komórkowej, aby sprawdzić, czy objawy podobne do złośliwego oprogramowania utrzymują się.

Krok 3: Zmiana hasła do Apple ID
Czasami hakerom udaje się dostać na konta użytkowników za pomocą złośliwego oprogramowania. Jeśli uważasz, że może tak być, przejdź do Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > Hasło i zabezpieczenia > Zmień hasło.
Należy pamiętać, że ważne jest, aby używać unikalnych haseł. Niektóre menedżery haseł premium oferują narzędzie do generowania haseł, które może pomóc w utworzeniu silnego hasła i uniknięciu przejęcia konta w przyszłości.

Krok 4: Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)
Ten krok dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń do Apple ID i czyni go prawie niemożliwym do zhakowania.
Przejdź do Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > Hasło i zabezpieczenia > Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i wprowadź swój numer telefonu, który będzie używany do weryfikacji Twojej tożsamości za każdym razem, gdy Ty lub ktoś inny spróbuje się zalogować.
Dodatkowy krok: Całkowite wyczyszczenie iPhone’a

Jeśli wypróbowałeś wszystkie podane metody usuwania złośliwego oprogramowania i nadal się ono utrzymuje, powinieneś rozważyć wyczyszczenie iPhone’a. Najłatwiej to zrobić, przechodząc przez Ustawienia > Ogólne > Resetuj > Wymaż całą zawartość i ustawienia.
Jednak w niektórych przypadkach to nie wystarczy, ponieważ zaawansowana infekcja złośliwym oprogramowaniem jest często bardzo odporna, a nawet zdolna do ponownej instalacji na iOS.
Dlatego należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wykonać pełne czyszczenie iPhone’a:
- Wykonaj pełną kopię zapasową ważnych danych na komputerze. Nie używaj kopii zapasowej iCloud, ponieważ późniejsze przywrócenie kopii zapasowej z iCloud może przywrócić złośliwe oprogramowanie. Zamiast tego podłącz iPhone’a do komputera za pomocą USB, kabla Lightning lub połączenia Wi-Fi. Jeśli korzystasz z systemu Windows, będziesz musiał po prostu wybrać opcję Importuj zdjęcia i filmy w wyskakującym okienku. Jeśli chodzi o użytkowników komputerów Mac, podłączonego iPhone’a można znaleźć w Finderze > Lokalizacje > Twój iPhone > Utwórz kopię zapasową teraz.
- Przełącz urządzenie w tryb odzyskiwania. W tym kroku należy postępować zgodnie z oficjalnymi instrukcjami Apple, ponieważ proces ten różni się nieco w zależności od używanej generacji iPhone’a.

- Przywróć iPhone’a do stanu początkowego. Podłącz ponownie urządzenie do komputera i otwórz iTunes. Następnie kliknij przycisk urządzenia w lewym górnym rogu okna i wybierz Podsumowanie > Przywróć. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i poczekaj, aż iPhone zakończy instalację i konfigurację systemu iOS. Alternatywnie możesz przejść do Finder > Lokalizacje > Twój iPhone > Przywróć iPhone’a.
- Przywróć dane z utworzonej kopii zapasowej. Po ponownym skonfigurowaniu iPhone’a podłącz go do komputera i przenieś wszystkie ważne pliki z utworzonej kopii zapasowej z powrotem na iPhone’a.
Czy telefony mogą przenosić wirusy?
Tak, telefony mogą łatwo zarazić się wirusami. Telefony z Androidem są bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie niż iPhone’y, ale oba mogą zostać zainfekowane. Oto kilka sposobów, w jakie złośliwe oprogramowanie i potencjalnie niechciane aplikacje/programy mogą dostać się do telefonu:

- Jailbreaking. Podczas jailbreakowania telefonu w celu zainstalowania aplikacji i poprawek, które nie zostały zatwierdzone przez Apple, można również omyłkowo zainstalować złośliwe oprogramowanie. Jailbreaking nieodłącznie wiąże się z ominięciem ograniczeń bezpieczeństwa iPhone’a.
- Rootowanie. Podobnie jak jailbreaking na iOS, rootowanie urządzenia z Androidem daje użytkownikowi większą kontrolę – kosztem funkcji bezpieczeństwa. To samo dotyczy niestandardowych ROM-ów, które dają użytkownikom jeszcze pełniejszą kontrolę.
- Złośliwe aplikacje ze Sklepu Google Play. Chociaż zarówno App Store Apple’a, jak i Play Store Google’a czasami zawierają złośliwe oprogramowanie, Play Store zawiera więcej całkowitych aplikacji i mniej ludzkiej kontroli. Google szybko usuwa wszelkie złośliwe aplikacje ze Sklepu Play, gdy tylko zostaną wykryte, ale miliony ludzi już zainstalowały złośliwe aplikacje.
- Zewnętrzne sklepy z aplikacjami. Użytkownicy czasami decydują się na pobieranie aplikacji spoza Sklepu Google Play. Może to być niebezpieczne, ponieważ te alternatywne sklepy nie podlegają kontroli złośliwego oprogramowania Google.
- Skompromitowane sieci. Chociaż ta kwestia nie jest technicznie złośliwym oprogramowaniem, ma podobne objawy. Wyskakujące okienka i nieoczekiwane reklamy w niezabezpieczonych witrynach (HTTP, a nie HTTPS) są objawami zainfekowanej sieci.

- Skradzione dane uwierzytelniające Apple ID. Ponownie, ta kwestia niekoniecznie jest złośliwym oprogramowaniem. Jeśli jednak haker ukradnie dane uwierzytelniające Apple ID, może zrobić wiele rzeczy z urządzeniami i kontami, więc jest to tak samo niebezpieczne, jak rzeczywiste złośliwe oprogramowanie.
- Obejścia zabezpieczeń spowodowane starym oprogramowaniem. Nowe wersje iOS prawie zawsze zawierają poprawki krytycznych błędów bezpieczeństwa. W przeszłości wiele urządzeń z systemem iOS zostało zaatakowanych przez znane luki w zabezpieczeniach, które zostały już załatane w nowszych aktualizacjach iOS.
- Naruszenie bezpieczeństwa konta Google, obejście zabezpieczeń z powodu starego oprogramowania i włamania na poziomie państwa narodowego działają tak samo na Androidzie, jak na iOS.

Jak sprawdzić, czy mój telefon ma wirusa?
Najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy telefon ma wirusa, jest uruchomienie pełnego skanowania systemu za pomocą silnego programu antywirusowego, takiego jak TotalAV. Jest on kompatybilny zarówno z urządzeniami z Androidem, jak i iOS i jest w stanie wykryć nawet najbardziej zaawansowane cyberzagrożenia.
Istnieją jednak inne sposoby sprawdzenia, czy telefon jest zainfekowany wirusem. Zwykle należy uważnie monitorować aktywność urządzenia i szukać podejrzanych zachowań. Oto lista objawów, które można zauważyć, jeśli telefon jest zainfekowany wirusem:
1. Przegrzanie lub rozładowanie baterii

Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania wydobywają kryptowaluty, takie jak Bitcoin, klikają reklamy lub wykonują inne nikczemne zadania w tle, które powodują nagrzewanie się telefonu. Powodem tego jest to, że złośliwe programy zwykle wykorzystują wszystkie zasoby urządzenia i stale je wykorzystują bez żadnych przerw.
Chociaż nie wszystkie przypadki przegrzania telefonu są związane ze złośliwym oprogramowaniem, jest to dość powszechny objaw, którego nie należy ignorować. Jeśli nie masz pewności, czy twój telefon nagrzewa się z powodu złośliwego oprogramowania, powinieneś wiedzieć, że koparki kryptowalut i robaki mogą również wyczerpać baterię telefonu.
Stan naładowania baterii można sprawdzić, przechodząc do opcji Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii w systemie iOS lub aplikacji Ustawienia > Bateria > Użycie baterii w systemie Android. Podobnie, w tej sekcji dowiesz się, które aplikacje zużywają najwięcej energii baterii.
Jeśli aplikacje zużywające dużo baterii są legalne i zainstalowałeś je samodzielnie, nie powinieneś się martwić. Jeśli jednak zauważysz podejrzaną aplikację wyczerpującą baterię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to złośliwe oprogramowanie.

Należy natychmiast usunąć aplikację w sekcji ustawień telefonu. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby odinstalować aplikację z Androida lub tym, aby odinstalować aplikację z iPhone’a.
2. Nieoczekiwane reklamy, przekierowania lub wyskakujące okienka
Natrętne reklamy są wynikiem oprogramowania reklamowego, które nie jest ściśle klasyfikowane jako złośliwe oprogramowanie, a zamiast tego spoczywa pod nazwą Potencjalnie niechcianej aplikacji/programu (PUA/PUP). Jeśli witryny lub aplikacje, które normalnie są wolne od reklam lub nie zawierają reklam, nagle stają się wypełnione reklamami, wyskakującymi okienkami i przekierowaniami do podejrzanych witryn, oto kilka możliwości:

- Usługa zmieniła właściciela lub została naruszona.
- Twoja sieć wstrzykuje reklamy do niezabezpieczonych połączeń (HTTP).
- Twój telefon ma oprogramowanie reklamowe.
Chociaż ten konkretny objaw jest dość rzadki na iOS, był dość powszechny na Androidzie. W większości przypadków – zwłaszcza gdy zaufana aplikacja jest zasłonięta reklamą – problem jest spowodowany przez oprogramowanie reklamowe. Jeśli jesteś użytkownikiem Androida i masz obecnie problemy z niechcianymi reklamami, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak usunąć wyskakujące reklamy na Androidzie.
3. Niechciane, podejrzane nowe aplikacje
Znalezienie aplikacji, których instalacji nie pamiętasz, to ogromna czerwona flaga.

Zanim zaczniesz martwić się złośliwym oprogramowaniem, sprawdź, czy nie jesteś zalogowany na współdzielonym koncie iCloud lub Google. Zarówno iOS, jak i Android mają funkcje, które mogą synchronizować aplikacje między urządzeniami, więc możliwe jest, że współdzielisz konto z kimś innym i ta osoba zainstalowała aplikację.
Aby sprawdzić, czy korzystasz z Chmury rodzinnej na iPhonie, wybierz kolejno opcje Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > Chmura rodzinna.
W systemie Android przejdź do Google Play > Konto > Rodzina.
Jeśli tak nie jest, złośliwe oprogramowanie jest prawdopodobnym wyjaśnieniem pojawiania się niechcianych aplikacji. Aby pozbyć się tego problemu, należy przeprowadzić skanowanie antywirusowe. W tym celu zalecam użycie TotalAV, ponieważ ma on niezrównane wskaźniki usuwania złośliwego oprogramowania i doskonałe funkcje bezpieczeństwa.

Jeśli oprogramowanie antywirusowe nie pomoże, będziesz musiał wykonać kopię zapasową i przywrócić Androida lub iPhone’a.
4. Ekstremalne wykorzystanie danych
W przeciwieństwie do legalnych aplikacji, złośliwe oprogramowanie na telefon nie dba o plan transmisji danych. Jeśli aplikacja, z której prawie nie korzystasz, zużywa mnóstwo danych lub, co gorsza, otrzymujesz ogromny rachunek telefoniczny za zużycie danych, ale nie możesz znaleźć winowajcy – możesz mieć wirusa.
Wszystko, co musisz zrobić, aby pozbyć się tego problemu, to pobrać mobilną aplikację zabezpieczającą, taką jak TotalAV. To najprostszy sposób na usunięcie wirusa, ponieważ wystarczy przeskanować urządzenie i podjąć sugerowane działania.
Jak chronić telefon przed wirusami
Ze złośliwym oprogramowaniem w telefonie jest podobnie jak ze zdrowiem fizycznym: uncja prewencji jest warta funta kłaków. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem nie jest zbyt trudna dla większości osób, które nie są celami o wysokiej wartości, ale wymaga pewnego przemyślenia:

- Rozważ zainstalowanie na telefonie silnego programu antywirusowego, takiego jak TotalAV
- Nie instaluj aplikacji z zewnętrznych sklepów z aplikacjami
- Nie jailbreakuj ani nie rootuj telefonu
- Aktualizuj swój telefon; jeśli nie otrzymujesz na czas aktualizacji oprogramowania, kup nowy telefon.
- Zachowaj ostrożność i rozwagę podczas instalowania aplikacji, przeglądania stron internetowych i postępowania zgodnie z instrukcjami.
Wnioski
Bez względu na to, jak bardzo jesteś świadomy podczas przeglądania Internetu na telefonie, szansa na zainfekowanie wirusem jest nadal wystarczająco wysoka, aby zacząć rozważać uzyskanie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa. W końcu samodzielne usuwanie wirusów jest zarówno frustrujące, jak i nie tak bezpieczne, jak w przypadku dedykowanej usługi antywirusowej.
Korzystanie z renomowanego programu antywirusowego, takiego jak TotalAV, pomaga zachować bezpieczeństwo przez cały czas. Dzięki wielu funkcjom bezpieczeństwa, takim jak ochrona w czasie rzeczywistym, skanowanie antywirusowe, blokowanie reklam i wiele innych, zagrożenie złośliwym oprogramowaniem i innymi infekcjami staje się raczej niemożliwe.