Giełda kryptowalutowa a broker: What’s the Difference?

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Jaka jest różnica między brokerem a giełdą?

Jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć, angażując się w rynek spot. Na giełdzie spot, rzeczywiste aktywo jest dostarczane osobiście, podczas gdy w transakcjach marginalnych z brokerem, tylko aktywo bazowe jest przedmiotem obrotu, a nie fizyczny przedmiot.

⚡️ Czy kryptowaluty to broker czy giełda?

Aplikacja Crypto.com jest oficjalną aplikacją mobilną, z której możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty w bezpiecznej, przyjaznej dla użytkownika platformie. Jest również znany jako Bezpieczny Sklep, w którym klienci mogą kupować aktywa cyfrowe za pomocą kart kredytowych lub innych metod płatności, takich jak przelewy i depozyty ACH. Bardziej naturalne jest uważanie Crypto.com za bank kryptowalutowy niż.

⚡️ Czy potrzebuję brokera, aby kupić kryptowaluty?

Nie, nie potrzebujesz brokera, aby handlować bitcoinami. Możesz wymienić bitcoiny bezpośrednio z renomowaną giełdą bitcoinów, która handluje nimi bez pomocy brokera. Alternatywnie, możesz znaleźć brokera walut kryptowalutowych, który oferuje produkt pochodny, którego szukasz.

⚡️ Czy kryptowaluta jest bezpieczniejsza na giełdzie czy w portfelu?

Portfele Bitcoin są często uważane za bardziej bezpieczne niż przechowywanie bitcoinów na giełdzie, gdzie je kupujesz, ale istnieje wiele elementów do rozważenia przy określaniu, co ma sens dla Ciebie.

Jeśli jesteś niezaznajomiony z kryptowalutami lub doświadczonym użytkownikiem, niewątpliwie znasz dwie najpopularniejsze metody handlu kryptowalutami: brokerów i giełdy kryptowalut. Jednak nawet dla ekspertów od blockchain, rozróżnienia między tymi dwoma możliwościami mogą być niejasne.

Giełda a broker

Zwróć uwagę na oczywiste podobieństwa między procesem transakcyjnym a tym. Po tym, giełda działa jako pośrednik, który zapewnia możliwość handlu i pobiera opłatę za tę usługę.

Jaka jest różnica między brokerem a giełdą?
Czy kryptowaluty to broker czy giełda?

Istnieją dwa znane przykłady korzystania z giełd kryptowalutowych. Kupowanie bitcoinów za prawdziwe pieniądze i handel różnymi kryptowalutami ze sobą, co ma miejsce, gdy chcesz zamienić swojego bitcoina na Ether.

Różne giełdy oferują różne pary handlowe, więc to do inwestora należy wybór, z których chce korzystać. Aby dać czytelnikowi przykład, wyobraź sobie inwestora, który wpłaca dolary na giełdę. Może on wykorzystać tylko kombinacje związane z USD, takie jak USD/BTC lub USD/ETH, zanim będzie mógł handlować innymi altcoinami.

Handel kryptowalutami za pomocą giełdy kryptowalutowej jest najczęstszym sposobem handlu kryptowalutami, szczególnie za niewielkie kwoty.

Który broker jest najlepszy do handlu kryptowalutami?
Jaka jest różnica między kryptowalutą a giełdą?

Mówiąc wprost, inwestor, który wykorzystuje brokera do wpłacania środków (lub kryptowalut) na konto brokera, jest znany jako “deponent”. Inwestor nie musi handlować własną kryptowalutą lub pieniędzmi fiat, ale może wykorzystać każdy z różnorodnych produktów brokera. W niektórych przypadkach broker będzie w stanie znaleźć kontrahenta do handlu; w innych sytuacjach może on funkcjonować jako kontrahent i przeprowadzić transakcję.

Oto ilustracja, która pomoże Ci to pojąć. Klient inwestuje w bitcoiny, ale chce wykorzystać dźwignię finansową na parze Ethereum/XRP. Tak więc, za kwotę bitcoinów, którą kupuje, może handlować wybraną parą handlową. Jeśli trader chce zrealizować tę transakcję na giełdzie kryptowalut, musi najpierw wymienić swojego bitcoina na Ethereum.

Giełda kryptowalut vs broker
Różnica między brokerem krypto walutowym a giełdą

Główna różnica między brokerem a giełdą

Jaka jest więc różnica między brokerem kryptowalut a giełdą, zanim się w nią zagłębimy?

Istnieje kilka powodów, dla których korzystanie z usług brokera jest lepsze niż przekazywanie środków do portfela offline. Bezpieczeństwo i większa płynność to tylko dwa z nich. W zależności od usług oferowanych przez brokera, po zdeponowaniu pieniędzy masz do dyspozycji szereg alternatyw handlowych, takich jak dźwignia itp.

Cena kryptowaluty jest określana przez rynek i może iść w górę lub w dół. 12 maja 2018 r. wartość bitcoina wzrosła do około 20 500 USD za monetę z około 6 000 USD na początku marca.  -> Giełda kryptowalut to prosta metoda handlu kryptowalutami za pomocą księgi zamówień par handlowych ustawionej zgodnie z dostarczonymi cenami. Jest to rynek cyfrowy, na którym kupujący i sprzedający handlują kryptowalutami.

Najlepszy broker kryptowalut vs giełda: co powinieneś wiedzieć
Handel kryptowalutami: różnice między brokerami a kursami

Handlując złotem lub srebrem, należy zdawać sobie sprawę, że na giełdzie spot istnieje rzeczywista dostawa sprzedawanego aktywa, ale nie ma jej w transakcjach z brokerem w ramach depozytu zabezpieczającego.

Docelowa grupa odbiorców giełdy i brokera jest jedną z najbardziej znaczących różnic. Większość giełd kryptowalutowych jest wykorzystywana przez handlowców kryptowalut, którzy chcą dokonać długo- lub średnioterminowej inwestycji w celu nabycia konkretnej kryptowaluty, po czym czekać na przyszły możliwy wzrost cen. Być może po prostu kupują i przenoszą te kryptowaluty do swojego dobrze zabezpieczonego portfela sprzętowego.

Najlepsi brokerzy Crypto: na co zwrócić uwagę przed handlem online
Czym jest broker kryptowalut?

Inwestorzy spekulacyjni, którzy dokonują różnych transakcji i wykorzystują różne narzędzia TA brokerów, takie jak handel marżą, zazwyczaj zatrudniają brokerów. Potrzebują oni krótkoterminowych lub średnioterminowych zysków, a broker jest po prostu środkiem do ich zapewnienia.

Rejestracja i weryfikacja

Procedura rejestracji różni się w zależności od giełdy. W kilku z nich jedyną informacją wymaganą od klienta jest ważny adres e-mail, który jest następnie weryfikowany, po czym przydzielane jest hasło.

Inni, zwłaszcza ci, którzy korzystają z waluty fiat, potrzebują pewnego rodzaju weryfikacji. Może to być cokolwiek, od rozmowy wideo, przez zdjęcie twarzy z identyfikatorem, po zeskanowaną tożsamość lub nawet pełną procedurę KYC, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca chce wykorzystać wyższe ograniczenia dotyczące wpłat i wypłat.

Jaka jest różnica między giełdą kryptowalutową a brokerem?
Różnica między giełdą kryptowalut a brokerem

Największa giełda, Binance, pozwala na handel bez pełnego KYC i dziennego limitu wypłaty w wysokości 2 BTC.

Procedura weryfikacji może trwać cokolwiek od godzin do dni, ale w hossie z lat 2017-18 zajęło to trochę czasu, przy czym niektóre giełdy potrzebowały znacznie więcej czasu, a inne nie otwierały nowych kont z powodu dużego popytu.

Podobnie prosta jest procedura rejestracji u brokera. Jednak ze względu na oficjalne przepisy, pośrednik musi zostać zweryfikowany. Osoba rejestrująca się najczęściej musi przedstawić dowód tożsamości oraz potwierdzenie adresu zamieszkania, np. rachunek za prąd lub czynsz.

Czy można kupić kryptowalutę bez brokera?
Czy potrzebuję brokera, aby kupić kryptowalutę?

Procedura weryfikacji na giełdzie może trwać nieco dłużej niż na OpenFinance. Inwestor będzie mógł dokonać wpłaty i rozpocząć handel, jak tylko konto zostanie zweryfikowane.

Wpłaty i wyprowadzenia to dwie opcje wpłaty środków na konto Blockchain.

Istnieją dwie metody wysyłania i otrzymywania pieniędzy na giełdzie kryptowalut. Pierwszą z nich jest użycie tradycyjnej waluty, co może być problematyczne. Wiele giełd nie akceptuje fiat money, a jeśli nie wyślesz ich w formie bitcoina, prawdopodobnie zapłacisz wysoką opłatę za depozyt.

Kto jest największą giełdą kryptowalut?
Jak korzystać z giełdy kryptowalut?

Wpłata pieniędzy fiat za pomocą konta bankowego oraz użycie karty debetowej lub kredytowej często wiąże się z kosztami. W przypadku wypłat, opłata jest często wyższa niż w przypadku depozytu. Ale czy zostaniesz obciążony opłatą? Najprawdopodobniej tak, ponieważ potrzebujesz pieniędzy – i dlatego wyjeżdżasz. A przed wyjazdem sprawdź, czy nie ma innych potencjalnych opłat.

Opłaty są zwykle znacznie niższe, gdy dokonywane są tylko wpłaty i wypłaty kryptowalut, zwłaszcza opłaty za depozyty, ponieważ większość platform nie pobiera ich, więc płacisz tylko koszty wypłaty.

Jak wypłacić kryptowalutę na konto bankowe?
Który najlepszy broker kryptowalut ma najniższe opłaty?

Istnieje kilka korzyści z czynienia z brokerem kryptowalutowym, a nie z giełdą. Broker pozwala na wpłatę na wiele sposobów, w tym przelewem bankowym, kartą debetową, kartą kredytową, różnymi rodzajami e-portfeli i kryptowalutami. Nie ma żadnych opłat za wypłatę!

Nie ma potrzeby płacenia wysokich opłat przy wypłacaniu pieniędzy od brokera, ponieważ prowizje mogą wynosić od 0% do 3%, a na niektórych giełdach kryptowalut opłata za wycofanie może wynosić nawet 6%.

Handel kryptowalutami

Handel kryptowalutami za pomocą giełdy jest prosty. Większość giełd zapewnia handel za pośrednictwem ksiąg zamówień, umożliwiając wykonanie zarówno zlecenia z limitem, jak i rynkowego. Księga zleceń (DOM) na każdej giełdzie różni się (DOM). Zwiększona płynność zazwyczaj oznacza węższe spready pomiędzy zleceniami kupna i sprzedaży.

Czy Coinbase to konto brokerskie?
Czy Binance to konto maklerskie?

Wiele giełd oferuje jedynie podstawowe usługi, co wystarcza większości ludzi. Kilka wyspecjalizowanych giełd oferuje również instrumenty handlowe o wysokiej dźwigni, takie jak kontrakty terminowe lub otwarte swapy.

Największą zaletą giełdy są liczne kryptowaluty, którymi można handlować na ich platformie.

Broker oferuje rozszerzone możliwości handlu z marżą, takie jak handel CFD (Contract for Difference), instrumenty pochodne i tak dalej.

Czy istnieje coś takiego jak broker kryptowalut?
Czym charakteryzuje się dobry broker kryptowalut?

Platformy brokerskie powszechnie dostarczają unikalnych narzędzi handlowych, aby pomóc swoim klientom uzyskać jak najwięcej korzyści z ich transakcji, takich jak narzędzia analizy technicznej, takie jak wskaźniki i średnie ruchome. Dostarczają również zautomatyzowane systemy transakcyjne i roboty, które mogą pomóc inwestorom w zwiększeniu ich efektywności i zarządzaniu ryzykiem.

Dźwignia jest zatrudniona w handlu CFD, aby zwiększyć niebezpieczeństwo. Na przykład, jeśli kryptowaluta ma stosunek dźwigni 1:2, a cena waha się o 5%, inwestor CFD osiągnie 10% zysku. Alternatywnie, mogą ponieść 10% straty lub więcej, w zależności od kierunku ruchu cen i rodzaju pozycji, która została podjęta.

Czy można kupić kryptowalutę bez brokera?
Czy makler to to samo co giełda?

Bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do giełd kryptowalut, dealerzy kryptowalut zapewniają węższe spready. Jest to kluczowy czynnik stojący za ich atrakcyjnością, zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z handlu marżowego.

Czy słyszałeś o niedawnej kradzieży KuCoin? A co na przykład z hakami HitBTC lub Mt.Gox? Wielu z Was bez wątpienia zdaje sobie sprawę, że giełdy kryptowalutowe są regularnie hakowane, nawet najwięksi gracze, tacy jak Binance, byli na celowniku hakerów i oszustów w ubiegłorocznym wycieku danych Binance KYC.

Jak zacząć handlować kryptowalutami?
Ile pobierają najlepsi brokerzy kryptowalut?

Pomimo faktu, że giełdy kryptowalut są nadal podatne na różne zamachy, nie są tak łatwe do włamania. Nie oznacza to, że firmy kryptowalutowe nie mogą zostać zhakowane lub ich fundusze skradzione; różnica polega na tym, że brokerzy są regulowani i zapewniają klientom pewien poziom bezpieczeństwa dla ich pieniędzy. Jeśli pochodzisz z dzikiego, niekontrolowanego świata giełd kryptowalutowych z siedzibą w obcych krajach, najprawdopodobniej będzie to dla Ciebie ogromny punkt sprzedaży.

Brokerzy są również zwykle dobrze sprawdzani przez władze, co sugeruje, że są poważni. Poczujesz się o wiele lepiej wysyłając swoje cenne rzeczy do brokera, który jest dokładnie sprawdzony i zarządzany przez autorytatywny organ, taki jak SEC lub FCA, niż gdybyś wysłał je do nieznanej giełdy z siedzibą w raju podatkowym. Brokerzy trzymają pieniądze swoich klientów na oddzielnych kontach, co dodaje dodatkową warstwę ochrony.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?
Jak zostać maklerem kryptowalut?

Ważne jest, aby zauważyć, że te funkcje nie są niezbędne do funkcjonowania giełdy kryptowalut. Są tam tylko na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i trzeba było skontaktować się z partnerem handlowym. Istnieje oczywiście kilka innych alternatyw, ale wszystkie sprowadzają się do tego samego:

Przechowywanie kryptowalut, którymi nie chcesz handlować w portfelu sprzętowym, takim jak Trezor lub Ledger, jest wyrafinowaną i bezpieczniejszą opcją niż trzymanie ich na giełdach kryptowalut. Jest oczywiste, dlaczego tak jest. Możesz mieć setki różnych rodzajów kryptowalut na giełdzie, ale nie jesteś właścicielem tych aktywów, ponieważ brakuje Ci kluczy prywatnych do nich.

Czy kryptowaluta jest walutą zdecentralizowaną?
Jak założyć konto w kryptowalucie?

Dochody

Porównując źródło dochodu giełdy kryptowalutowej do źródła dochodu brokera, istnieją zarówno podobieństwa, jak i różnice. Obie pobierają prowizje, ale mają odmienne metody interakcji z klientami.

Giełdy, które handlują kryptowalutami, zapewniają mnogość par handlowych, dzięki rzadkości płynności przy skromnej głębokości rynku. Zwykle żądają większych opłat za transakcje, wypłaty, a nawet depozyty.

Z kolei dostawca płynności ma niższe koszty wypłaty i obrotu, ale handluje znacznie większymi wolumenami, więc łączna kwota płaconej prowizji może być porównywalna.

Tabela porównawcza najlepszych brokerów i giełd kryptowalutowych

Czy kryptowaluta to giełda?
Jaki rodzaj giełdy kryptowalut?

Ale spójrzmy na giełdę kryptowalut i brokera w naszej tabeli porównawczej, aby zobaczyć, czy są one porównywalne.

Wreszcie, co powinieneś wykorzystać: brokera kryptowalut czy giełdę?

W końcu nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o wybór brokera kryptowalutowego lub wymiany. Po prostu każdy z nich jest odpowiedni dla różnych rodzajów klientów i ma swój własny zestaw okoliczności.

Byłoby lepiej użyć brokera dla dużej ilości transakcji. Broker jest regulowany, kontrolowany, a ich pieniądze są na ich kontach bankowych, więc nawet jeśli zostaną zhakowane z tych samych powodów co powyżej, klient może otrzymać rekompensatę w jakiś sposób. Profesjonalni handlowcy mogą również wykorzystywać dodatkowe narzędzia, takie jak analiza techniczna i techniki handlu automatycznego.

Czy istnieje coś takiego jak broker kryptowalut?
Czy giełda kryptowalut to portfel?

Dla klientów, którzy chcą zyskać na wahaniach cen kryptowalut poprzez krótko- i średnioterminowe transakcje z użyciem depozytu zabezpieczającego, usługi brokera są również idealne.

Z drugiej strony, kryptowaluty oferują wyższe ryzyko i większe potencjalne zyski, ponieważ zapewniają szerszy zakres par handlowych, nawet z niektórymi nowszymi altcoinami, które mają bardzo wysokie zyski ze względu na zmienność.

Zarówno dla klientów, którzy potrzebują przechowywać kryptowaluty (czyli trzymać aktywa we własnym zakresie), jak i dla tych, którzy chcą trzymać długie zakłady, usługi wymiany walut są niezbędne.

Różni ludzie skorzystają z każdej odpowiedzi. Zawsze pamiętaj, że obsługujesz swoje cenne pieniądze, więc odrób pracę domową i zrób więcej badań przed wydaniem.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject