The Lightning Network: Kompleksowy przewodnik

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Co robi ligthning network?

Lightning Network (LN)jest drugą warstwą, która została zbudowana na szczycie Bitcoin blockchain (BTC), aby umożliwić transakcje off-chain, lub transakcje między stronami, które nie są częścią sieci blockchain. Druga warstwa składa się z kilku kanałów płatności między użytkownikami Bitcoin lub osobami fizycznymi.

⚡️ Czy sieć Lightning jest bezpieczna?

Pozyskiwanie bitcoinów poprzez Lightning jest znacznie bardziej niebezpieczne niż otrzymywanie zwykłych płatności.

⚡️ Kto korzysta z sieci Lightning?

Użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać “wskazówki” dotyczące bitcoinów poprzez (LN) na Twitterze. Wielu z 360 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników Twittera może natychmiast i za darmo wysyłać płatności bitcoinowe na inne konta Twittera dzięki kompatybilnej z Lightning Network aplikacji płatniczej Strike.

⚡️ Czy Bitcoin Lightning Network posiada monetę?

Kluczowe jest, aby pamiętać, że (LN) nie wprowadza nowej kryptowaluty i zapewnia takie same uprawnienia jak Bitcoin. Jest zdecentralizowana, nie ma poziomów uprawnień i jest open source. Jej bezpieczeństwo jest gwarantowane przez transakcje w sieci Bitcoin, które wykorzystują inteligentne kontrakty, aby zapewnić szybkie rozliczenia poza siecią.

Cena sieci ligthning network

Lightning Network to druga warstwa zbudowana nad blockchainem Bitcoina (BTC), która umożliwia transakcje off-chain pomiędzy osobami, które nie są częścią sieci blockchain. Druga warstwa składa się z licznych kanałów płatności pomiędzy osobami lub użytkownikami Bitcoin.

Czym jest sieć piorunująca?
Czym jest sieć Lightning?

Kanał Lightning Network to dwukierunkowy mechanizm transakcji, w którym ludzie mogą wysyłać lub przyjmować płatności od siebie nawzajem. Druga warstwa zwiększa skalowalność aplikacji blockchain poprzez organizowanie transakcji poza podstawową siecią blockchain (warstwa pierwsza), jednocześnie wykorzystując jej siłę.

Problem skalowalności jest główną przeszkodą w szerszym wykorzystaniu kryptowalut. Sieć blockchain może obsługiwać miliony do miliardów transakcji na sekundę (TPS), gdy jest prawidłowo skalowana. (LN) obniża opłaty transakcyjne i rozliczenia poza siecią, umożliwiając nowe zastosowania, takie jak natychmiastowe mikropłatności, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu “czy można kupić kawę za Bitcoina?”.

Czym jest ligthning network i jak działa?
Czy Lightning Network jest lepszy?

Sieć Lightning Network nie jest jednak pozbawiona wad. Głównym problemem jest bezpieczeństwo funduszy użytkowników, ponieważ użytkownicy mogą być zagrożeni utratą swoich monet, jeśli nie są ostrożni podczas korzystania z sieci.

Kolejnym minusem sieci Lightning jest to, że jest ona wciąż w fazie rozwoju i nie została jeszcze w pełni wdrożona. Oznacza to, że w miarę rozwoju sieci mogą pojawić się jakieś błędy lub nieprzewidziane problemy.

Pomimo tych obaw, (LN) ma potencjał, aby zrewolucjonizować Bitcoin i kryptowaluty jako całość. Jest to duży krok naprzód w rozwoju technologii blockchain i może pewnego dnia pomóc uczynić Bitcoin globalną walutą, którą miał być.

Jak korzystać z Lightning Network?
Kto korzysta z Lightning Network?

Historia Lightning Network jest krótka, ale pełna wrażeń

W artykule zatytułowanym “The Lightning Bitcoin Network”, Thaddeus Dria i Joseph Poon nakreślili w 2015 roku koncepcję sieci monet Lightning. Wcześniejsze dyskusje Satoshiego Nakamoto na temat kanałów płatności były oparte na ich pracy. Mike Hearn podzielił się rozmowami z twórcą bitcoinów Satoshi Nakamoto, który zapisał je w 2013 roku.

Kanały płatności offchain są wspomniane w streszczeniu opublikowanego artykułu. Dwie nieznające się osoby mogą przesyłać pieniądze w kanałach płatniczych poza siecią, ponieważ kanały te istnieją poza nią, więc niezależnie od tego, ile danych generuje transakcja, nie obciąży ona sieci bazowej. Szczytowa przepustowość Visy wyniosła 47 000 TPS podczas.

Czy Bitcoin Lightning Network ma swoją monetę
Jak kupić bitcoin na Lightning Network?

Zbliżenie się bitcoina do TPS Visy zajęłoby bardzo dużo czasu, gdyby średni rozmiar bloku został ograniczony do jednego megabajta. Bloki Bitcoina są dziś ograniczone do siedmiu transakcji, ale jest to dalekie od możliwości obecnego blockchaina. Początkowo Bitcoin mógł obsłużyć tylko około 7 transakcji na sekundę, gdy każda transakcja miała rozmiar mniej więcej 300 bajtów. Ponadto

W 2016 roku Driya i Poon uruchomili Lightning coin Labs (obecnie znany jako CoinDesk), firmę poświęconą badaniom i rozwojowi tokena Lightning Network. Pomimo zmian personalnych w czasie, Lightning Labs pracował nad tym, aby protokół był kompatybilny z głównym nurtem Bitcoina. Przełom nastąpił po softfork’u Bitcoina opartym na SegWit w 2017 roku, który zrobił miejsce na więcej danych w każdym bloku w sieci.

Lightning Network token (LNT) to cyfrowe aktywo stworzone w celu wspierania rozwoju aplikacji i usług Lightning Labs. Firma przeprowadziła pierwszą ofertę monet (ICO) w marcu 2018 roku, sprzedając LNT za 0,25 USD za token. W czerwcu 2019 roku cena LNT wzrosła do 0,70 USD.

Jak wysłać bitcoiny przez token Lightning Network?
W jaki sposób Lightning Network zarabia pieniądze?

Jak działa Lightning?

Lightning Network to protokół “drugiej warstwy”, który działa na szczycie blockchaina. Wykorzystuje inteligentne kontrakty do tworzenia kanałów między dwoma lub więcej uczestnikami, za pomocą których mogą wymieniać kryptowaluty bez konieczności udziału strony trzeciej.

Kanały te są finansowane przez uczestników i mogą być wykorzystywane do wysyłania nieograniczonej liczby transakcji. Po zamknięciu kanału, końcowe saldo jest zapisywane na blockchainie.

Ile bitcoinów zostało
Czy Lightning Network pobiera opłaty?

(LNT) kanały tokenów są “dwukierunkowe”, co oznacza, że obie strony muszą zgodzić się na warunki kanału, zanim zostanie on otwarty. Ta konfiguracja zapobiega temu, że jedna strona może wziąć wszystkie środki w kanale bez zgody drugiej strony.

Aby otworzyć kanał, obie strony muszą umieścić jakąś kryptowalutę w “transakcji finansowania”. Ta transakcja jest następnie transmitowana do blockchaina, ale nie jest sfinalizowana, dopóki obie strony nie podpiszą jej.

Czy sieć Lightning Network jest prywatna?
Do czego służy moneta błyskawica?

Po sfinalizowaniu transakcji finansowania, uczestnicy mogą rozpocząć wysyłanie transakcji tam i z powrotem za pośrednictwem kanału. Transakcje te nie są transmitowane do blockchaina, ale są zapisywane w “księdze bloków”, która jest przechowywana przez obie strony.

Zalety sieci Lightning

Główne zalety Lightning Network to szybsze i tańsze transakcje, umożliwiające mikropłatności, które nigdy wcześniej nie były możliwe. Użytkownicy musieliby płacić drogie opłaty za prostą transakcję i czekać godzinę lub więcej na potwierdzenie, gdyby sieć Lightning Network nie była używana. Ponieważ górnicy wolą weryfikować większe transakcje, ponieważ otrzymują większą zapłatę, czas oczekiwania na mniejsze transakcje stałby się jeszcze dłuższy.

Dlaczego token Lightning Network nie jest używany?
Czy Lightning Network jest lepszy?

Sieć Lightning jest rozwiązaniem drugiej warstwy, które działa na szczycie Bitcoin blockchain. Oznacza to, że sieć Lightning Network nadal stosuje standardy bezpieczeństwa Bitcoina.

Użytkownicy mogą dokonywać transakcji na głównym blockchainie w przypadku większych zakupów i Lightning Network offchain w przypadku mniejszych, bez konieczności martwienia się o bezpieczeństwo. Kanały płatności w (LN) pozwalają na prywatne transakcje, o ile nikt nie widzi każdej transakcji z osobna, a jedynie całościowy pakiet.

Kolejnym krokiem dla społeczności kryptowalutowej jest wykorzystanie atomowych swapów, które pozwalają na wymianę jednej kryptowaluty na drugą bez konieczności korzystania z usług strony trzeciej lub giełdy. Technologia atomowych swapów jest korzystniejsza od giełd, ponieważ pozwala na niemal natychmiastową konwersję przy minimalnych kosztach lub transferach portfela.

Czy sieć Lightning Network jest szybka?
Czy Lightning Network jest poza siecią?

Sieć Lightning ma pewne wady.

Aby w pełni wykorzystać Lightning Network, będziesz potrzebował portfela, który go obsługuje. Chociaż nie jest trudno zlokalizować portfel, który działa z (LN), użytkownik musi najpierw zasilić go z konwencjonalnego portfela bitcoin.

Użytkownicy muszą uiścić opłatę, aby dokonać początkowej transakcji z konwencjonalnego portfela do Lightning Network, dlatego tracą trochę bitcoinów, gdy to robią. Użytkownicy muszą zablokować swoje bitcoiny w celu ustanowienia kanału płatności po wysłaniu pieniędzy do portfela Lightning Network.

Ile bitcoins w Lightning Network
Kto jest właścicielem Lightning Network?

Wysyłanie bitcoinów przez portfele może być czasochłonne i kosztowne, co zniechęca nowych użytkowników. Niektóre portfele, z drugiej strony, mogą obsługiwać zarówno płatności w sieci i poza siecią bez ponoszenia kosztów.

Jeśli jeden z uczestników kanału płatniczego zdecyduje się wypłacić środki, musi najpierw zamknąć kanał i zwrócić te bitcoiny przed ich wydaniem.

Lightning Network: Co to jest i jak działa?
Czy Lightning Network jest lepszy?

Wyzwaniem jest również zakończenie przepływu środków pieniężnych i pozostawienie otwartego kanału. Nawet zamknięcie lub otwarcie kanału płatności wymaga od obu stron dokonania wstępnej transakcji, znanej jako opłata routingowa, co jest niemożliwe do wykonania w tym samym czasie. Chociaż otwarcie kanału jest proste w teorii, wszystkie te dodatkowe wydatki sumują się, czyniąc go droższym niż wielu potencjalnych użytkowników jest skłonnych zapłacić.

Oszustwa związane z transakcjami offline są jednak jednym z najistotniejszych problemów Lightning Network. Jeśli jedna ze stron kanału płatności zdecyduje się go zamknąć, podczas gdy druga jest offline, może wyłudzić pieniądze. Gdy ta druga ponownie połączy się z siecią, mało kto może z tym zrobić. Oszust może po prostu pozostać offline i nie być możliwy do namierzenia.

Dlaczego potrzebujemy sieci Lightning Network?
Czy sieć Lightning jest bezpieczna?

Sieć Lightning, podobnie jak sieć Bitcoin, ma swój własny zestaw problemów. Na przykład, płatności wychodzące, które nie przechodzą walidacji, są znane jako płatności wiszące. Jeśli chodzi o weryfikację, Bitcoin Network zwróci utkniętą płatność; jednak ze względu na większy priorytet nadany prawdziwym transakcjom nad zatrzymanymi w porównaniu z przeszłością, może to trochę potrwać. Konstrukcja Lightning Network oznacza również, że użytkownik musi mieć węzeł online, aby przetwarzać swoje płatności, co nie ma miejsca w przypadku Bitcoina.

Jakie są plusy i minusy Lightning Network?
Czy Lightning Network jest częścią Bitcoina?

Wreszcie, nawet jeśli Lightning Network rozwiąże wszystkie swoje problemy, pozostaje kwestia regulacji rządowych. Organy regulacyjne mogą mieć trudności ze zrozumieniem Lightning Network na tyle, aby uchwalić odpowiednie przepisy. Jeśli regulatorzy zawiodą, główni użytkownicy kryptowalut mogą również mieć problemy z używaniem (LN).

Nawet jeśli regulatorzy doceniają technologię, mogą odmówić zezwolenia na Lightning Network ze względu na jego anonimowość. Biorąc pod uwagę, że ustawodawcy mogą śledzić tylko ostateczną transakcję po zamknięciu kanału płatności przez użytkownika, a nie każdą indywidualną transakcję, anonimowe transakcje mogą ich odstraszyć.

Jaki jest cel działania Lightning Network?
Jak korzystać z Bitcoin Lightning Network?

Jak wygląda sieć Lightning w przyszłości?

Na szczęście dla Lightning Network liczba użytkowników rośnie. Według DappRadar, na (LN) zamknięte są bitcoiny o wartości ponad 110 milionów dolarów. Może to być wszystko, od płacenia za produkty i usługi po korzystanie z aplikacji, hazard i inne działania.

Niektóre aplikacje są wymagane do korzystania z sieci, takie jak portfele kompatybilne z Lightning Network. Ponieważ Lightning Network jest protokołem odrębnym od głównej sieci Bitcoin, użytkownicy potrzebują innego rodzaju portfela do ustanowienia kanałów płatności.

Wyjaśnienie sieci Bitcoin Lightning
Czy sieć Bitcoin Lightning jest bezpieczna?

Lightning Network ma zaawansowane portfele, które muszą być używane przez handlowców. Rosnąca liczba użytkowników będzie wymagać więcej rozwiązań portfelowych do obsługi (LN), ponieważ jego użycie rozprzestrzenia się na całym świecie. Dedykowani użytkownicy mogliby również obsługiwać węzeł, co pomogłoby skrócić czas transakcji w sieci Lightning Network.

Sieć Lightning Network również zyskuje popularność wśród przedsiębiorstw. To wciąż wczesne dni dla tej sieci, ale łatwo dostrzec, dlaczego wystartowała tak szybko, jak to się stało. Podobnie jak w przypadku większości infrastruktury opartej na blockchainie, niektóre funkcje oprogramowania są w trybie beta; dlatego mogą wystąpić opóźnienia lub problemy z korzystaniem z niektórych funkcji.

Czy sieć Lightning Network jest niezawodna?
Dlaczego nie stosuje się (LNT)?

Giełdy, które wspierają Lightning Network, pozwalają inwestorom tanio i natychmiastowo wypłacać maleńkie ilości bitcoinów (nawet gdy bitcoiny są zapchane). Użytkownicy mogą być narażeni na wysokie opłaty transakcyjne i opóźnienia z powodu Takeoff’s Vitalik Buterin.

Uruchomiono również rynek informacji opartych na Lightning. Gdy kanał płatności jest zamknięty, środki w nim zgromadzone są zablokowane – jednak niektóre węzły mogą od czasu do czasu ulegać awarii, pozostawiając swoje kanały płatności otwarte na oszukańcze transakcje. Zamiast pozostawiać kanał bez ochrony, uczestnik może uiścić skromną opłatę na rzecz strażnicy i przekazać sygnał w przypadku wykrycia nieuczciwej transakcji.

Niniejszy przewodnik stanowi wprowadzenie do Lightning Network: czym jest, jak działa oraz jakie są jego zalety i wady. Mamy nadzieję, że informacje te okazały się pomocne w zrozumieniu Lightning Network!

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject