Co to jest NFT? Wyjaśnienie pojęcia tokenów niewymienialnych

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Jakie są niektóre przykłady niewymiennych tokenów?

Niewymienne tokeny mogą reprezentować dowolny przedmiot, w tym aktywa online, takie jak sztuka cyfrowa i rzeczy rzeczywiste, takie jak nieruchomości, ponieważ nie są one powiązane z aktywami fizycznymi. Obiekty w grze, takie jak awatary, cyfrowe i niecyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, nazwy domen i bilety na wydarzenia to przykłady aktywów, które mogą być reprezentowane przez NFT.

⚡️ Jak mogę kupić NFT?

Ponieważ większość NFT może być kupiona tylko za eter, często pierwszym krokiem jest nabycie tej kryptowaluty i przechowywanie jej w cyfrowym portfelu. Następnie możesz kupić NFT na jednej z kilku internetowych giełd NFT, takich jak OpenSea, Rarable i SuperRare.

⚡️ Czy tokeny niewymienialne są bezpieczne?

Tokeny niewymienialne wykorzystujące technologię blockchain są generalnie bezpieczne. Rozproszona natura blockchainów sprawia, że NFT są trudne do zhakowania. Jednym z zagrożeń dla bezpieczeństwa NFT jest to, że możesz stracić dostęp do swojego niewymiennego tokena, jeśli platforma hostująca NFT przestanie działać.

⚡️ Dlaczego NFT są tak popularne?

Szybki wzrost NFT demonstruje nieprzewidywalną krzywą adopcji nowych technologii, a eksperci uważają, że za popularnością NFT w 2021 roku stało kilka powodów. Wielu nowych inwestorów weszło na rynek kryptowalut w 2021 roku ze względu na solidny wzrost Bitcoina i Etherium.

⚡️ Dlaczego NFT jest przyszłością?

Sztuka nie jest już ograniczona przez gatekeeperów, którzy kontrolowali ją przez tysiąclecia. Korzystając z NFT, artyści mogą tworzyć sztukę i dystrybuować ją za pośrednictwem kanałów internetowych, podczas gdy tradycyjni posiadacze od wieków dyktowali, czym jest sztuka i kto ma do niej dostęp. Transakcje Blockchain pozwalają również artystom na bezpośrednie połączenie z fanami i zarządzanie ich karierą.

NFT, czyli niewymienialne tokeny, są obecnie w cenie. Te cyfrowe aktywa sprzedają się teraz jak rzadkie holenderskie tulipany z XVII wieku: można je kupić w tak różnych dziedzinach jak sztuka i muzyka, tacos i papier toaletowy.

Czy NFT to opłacalna inwestycja czy przemijająca moda? Niektórzy twierdzą, że to bańka, która zaraz pęknie, jak internet czy mania Beanie Babies. Inni uważają, że NFT zrewolucjonizują inwestowanie i pozostaną siłą na długie lata.

Czym dokładnie jest NFT?

Czym jest tokenizacja NFT? Uniqly token
Jaka jest różnica między NFT a tokenami?

NFT to aktywa cyfrowe, które reprezentują rzeczy z prawdziwego świata, takie jak sztuka, muzyka, przedmioty w grze i filmy. Są one kupowane i sprzedawane online w większości przypadków za bitcoiny poprzez giełdy kryptowalut.

NFT istnieją od 2014 roku, jednak obecnie zyskują popularność jako bardziej popularny sposób kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Rynek NFT był wart 41 miliardów dolarów w 2021 roku, zbliżając się do całkowitej wartości globalnego rynku sztuki pięknej.

NFT są często jedyne w swoim rodzaju, lub co najwyżej w bardzo ograniczonej edycji. Posiadają również charakterystyczne numery identyfikacyjne. “NFT tworzą cyfrowy niedobór” – mówi Arry Yu, przewodniczący Cascadia Blockchain Council, waszyngtońskiego stowarzyszenia branży technologicznej, oraz partner zarządzający Yellow Umbrella Ventures.

Nft co to znaczy
Czy powinienem kupić tokeny NFT? Uniqly token

Stoi to w ostrym kontraście do większości produktów cyfrowych, których liczby są zazwyczaj niepoliczalne. Jeśli istnieje popyt na jakiś towar, to kończąca się podaż powinna podnieść jego wartość.

Jednak wiele NFT to cyfrowe kopie istniejących rzeczy, które już istnieją w jakiejś formie gdzie indziej, jak na przykład ikoniczne nagrania z gier NBA lub zabezpieczone wersje sztuki internetowej, które już chodzą po Instagramie.

Mike Winklemann, lepiej znany jako “Beeple”, skonstruował kompozycję 5 000 codziennych bazgrołów, aby stworzyć prawdopodobnie najbardziej znany NFT z 2021 roku, “EVERY DAY: The First 5 000 Days”, który został sprzedany za rekordową sumę 69,3 miliona dolarów na aukcji w Christie’s w tym samym roku.

Każdy może zobaczyć pojedyncze zdjęcia lub nawet cały kolaż fotografii online za darmo. Dlaczego więc ludzie są gotowi wydawać miliony na coś, co mogą po prostu złapać lub pobrać?

Co to znaczy NFT?
Nft co to znaczy

Ponieważ NFT pozwala nabywcy nabyć produkt, który wcześniej istniał. Zawiera również wbudowane uwierzytelnienie, które służy jako dowód własności. Te “cyfrowe prawa do chwalenia się” są dla kolekcjonerów prawie bardziej wartościowe niż sam przedmiot.

JAKIE SĄ 8 PLUSÓW I MINUSÓW NFTS

Czym są NFT i jak działają?

Niewymienne tokeny znane są jako NFT. Zazwyczaj są one wykonane przy użyciu tego samego rodzaju programowania, co Bitcoin lub Etherium, ale na tym podobieństwo się kończy.

Pieniądze i kryptowaluty są zamienne, co oznacza, że mogą być wymieniane lub dopasowywane do siebie. Są również warte tyle samo – jeden dolar jest zawsze wart innego dolara; jeden bitcoin jest zawsze równy innemu bitcoinowi. Wymienialność kryptowaluty sprawia, że jest ona godnym zaufania sposobem przeprowadzania transakcji na blockchainie.

W jaki sposób działa token NFT? nftmarket
Nft jak zrobić

NFT występują w różnych kształtach i rozmiarach. Każdy z nich ma swój własny podpis cyfrowy, co uniemożliwia zawieranie transakcji lub czynienie ich równoważnymi sobie (stąd nie można ich stosować zamiennie). Ponieważ oba są NFT, JEDEN klip NBA Top Shot nie jest równy KAŻDEMU DZIENNIKOWI (a dokładnie, jeden klip NBA Top Shot nie jest wart tyle samo, co każdy inny klip NBA Top Shot. Cena jest ustalana przez rynek).

Jak działa technologia NFT?

Blockchain, często określany jako rozproszona księga publiczna, to baza danych, w której przechowywane są transakcje. Prawdopodobnie jesteś najbardziej zaznajomiony z blockchainem jako podstawowym mechanizmem, który pozwala na istnienie kryptowalut.

Nft jak zrobić
NFT to skrót od Non-Interchangeable Token (niewymienny token)

NFT są często przechowywane w blockchainie Ethereum, chociaż mogą być również przechowywane na innych blockchainach.

Popularne rynki NFT

Co odróżnia NFT od waluty?

Zarówno NFT, jak i kryptowaluty są zbudowane na blockchainie z podobnymi ideami i porównywalnymi kryteriami. W rezultacie, przyciągną wiele z tych samych rodzajów ludzi. O NFT można myśleć jako o rodzaju kryptowaluty, która jest mniejsza w skali niż Bitcoin. Aby handlować NFT, generalnie potrzebujesz kryptowalutowych form pieniędzy.

Podstawowe rozróżnienie ujawnia się jednak w nazwie. Kryptowaluta jest formą pieniądza. Ma taką samą wartość ekonomiczną, jak każda inna waluta, i może być wymieniana na inną. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wymieniasz konkretną kryptowalutę na inną, wartość Twojego stanu posiadania nie zmienia się: $1$ = $1$

Dlaczego NFT nie są papierami wartościowymi?
Co to jest nft

NFT są produkowane lub “bite” z obiektów cyfrowych, które reprezentują zarówno przedmioty materialne, jak i niematerialne, takie jak:

  • Grafika
  • Gifs
  • Filmy i wydarzenia sportowe
  • Kolekcje
  • Wirtualne awatary i skórki do gier wideo
  • Designerskie trampki
  • Muzyka

Nawet małe kwoty mają znaczenie. Współzałożyciel Twittera Jack Dorsey sprzedał swój pierwszy tweet jako NFT za ponad 2,9 mln dolarów.

NFT to w zasadzie cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, tyle że wirtualne. W związku z tym, zamiast wieszać na ścianie prawdziwy obraz olejny, otrzymujesz cyfrowy plik.

Co to jest nft
Czy NFT jest tokenem bezpieczeństwa?

Mają również wyłączne prawa do aktywów. NFT mogą być własnością tylko jednej osoby w danym czasie, a ponieważ wykorzystują technologię blockchain, łatwo jest zweryfikować własność i przenieść tokeny między właścicielami. Twórca ma możliwość przechowywania określonych informacji w metadanych NFT. Artyści mogą podpisać swoją pracę, umieszczając na przykład swój podpis w pliku.

Jakie są cele NFT?

Technologia Blockchain i NFT otwierają nowy świat możliwości zarabiania pieniędzy przez artystów i dostawców treści. Artyści nie muszą już polegać na galeriach lub aukcjach, aby sprzedać swoje prace; zamiast tego mogą sprzedawać je bezpośrednio klientom jako NFT, co pozwala im również zachować więcej pieniędzy.

Artyści mogą również ustawić tantiemy, które płacą procent od sprzedaży, gdy ich praca jest przekazywana nowemu właścicielowi. Jest to korzystne, ponieważ artyści zazwyczaj nie otrzymują dodatkowych pieniędzy po tym, jak ich prace zostaną początkowo sprzedane.

NFT są wykorzystywane nie tylko w sztuce. Marki takie jak Charmin i Taco Bell sprzedały dzieła sztuki o tematyce NFT, aby zebrać pieniądze na cele charytatywne, wykorzystując je jako zbiórkę pieniędzy. Charmin nazwał swoją ofertę “NFTP” (non-exchangeable toilet tissue), a sztuka NFT Taco Bell sprzedała się w ciągu kilku minut, a cały dochód został przeznaczony na Fundację Taco Bell.

Nft co to jest
Co to jest NFT? Wyjaśnienie pojęcia tokenów niewymienialnych

Innym przykładem jest obrazek GIF przedstawiający kota o bujnym ciele o nazwie Nyan Cat, który został stworzony w 2011 roku, a w lutym sprzedany za prawie 600 tysięcy dolarów. Sprzedaż NBA Top Shot na koniec marca przekroczyła 500 milionów dolarów. Jeden występ LeBrona Jamesa w NFT wygenerował ponad 200 000 dolarów przychodu.

Gwiazdy takie jak Snoop Dogg i Lindsay Lohan należą do rosnącej liczby osób, które dołączają do zwycięskiej strony NFT, tworząc unikalne wspomnienia, dzieła sztuki i wydarzenia w formie sekurytyzowanych NFT.

Jak inwestować w NFT

Do skonstruowania własnej kolekcji NFT będziesz potrzebował następujących elementów:

Czy NFT można wykorzystać na fizyczne aktywa?
Jak NFT są powiązane z aktywami?
  • Na początek będziesz potrzebował cyfrowego portfela do przechowywania NFT i kryptowalut. W zależności od tego, jakie waluty obsługuje Twój dostawca NFT, prawdopodobnie będziesz musiał kupić trochę eteru. Możesz kupić kryptowalutę za pomocą karty kredytowej w witrynach takich jak Coinbase, Kraken, eToro, a nawet PayPal i Robinhood. Możesz następnie wysłać ją z giełdy do swojego cyfrowego portfela.
  • Pamiętaj o kosztach podczas badania swoich alternatyw. Kiedy kupujesz bitcoin, większość giełd pobiera co najmniej procent od transakcji.

Czy warto zainwestować w NFT?

Czy ma sens kupowanie NFT tylko dlatego, że można? To wszystko zależy od tego, czy ma to sens, czy nie, według Yu.

“NFT są niebezpieczne, ponieważ ich potencjał jest nieznany, a my nie mamy zbyt wielu danych, aby ocenić ich skuteczność” – dodaje. “Ponieważ NFT są tak nowe, może warto zainwestować niewielkie kwoty, aby przetestować je już teraz”.

Dlaczego NFT są tak drogie?
Czym jest NFT i jak działa?

Innymi słowy, zakup NFT jest zasadniczo osobisty. Może być warte rozważenia, jeśli masz dodatkową gotówkę, ponieważ zadanie jest dla ciebie ważne.

Należy pamiętać, że wartość NFT jest określana wyłącznie przez to, ile ktoś inny jest gotów za nią zapłacić. W rezultacie to popyt będzie napędzał cenę, a nie czynniki fundamentalne, techniczne czy ekonomiczne, które wpływają na ceny akcji i przynajmniej stanowią podstawę popytu inwestorów.

Oznacza to, że NFT mogą być odsprzedane po cenie niższej niż ta, którą za nie zapłaciłeś. Jeśli nikt nie jest nimi zainteresowany, nie możesz ich w ogóle odsprzedać.

Co zrobić z NFT po ich zakupie?
Nft co to jest

IRS powiedział, że zgodnie z ich odczytem prawa, wszystkie kryptowaluty podlegają opodatkowaniu. Kryptowaluta to cyfrowa waluta używana w sieci Blockchain jako pieniądz. Aby nabyć te waluty, musisz użyć giełdy lub brokera, który konwertuje je na prawdziwą walutę, taką jak USD, i sprzedaje je dalej inwestorom (takim jak Coinbase). Protokół Bitcoin określa, że wszystkie transakcje Bitcoin mają być zapisywane w publicznej księdze zwanej Blockchain.

Pamiętaj, że jeśli kupisz NFT za kryptowaluty, monety mogą podlegać opodatkowaniu, jeśli od momentu zakupu uległy aprecjacji. W rezultacie, jeśli myślisz o dodaniu NFT do swojego portfela, powinieneś skonsultować się z profesjonalistą podatkowym.

Niemniej jednak, jeśli chodzi o NFT, należy postępować ostrożnie w taki sam sposób, jak w przypadku każdej innej inwestycji. Upewnij się, że przeprowadzasz badania, rozumiesz zagrożenia i pamiętasz, że możesz stracić wszystkie swoje pieniądze, jeśli sprawy potoczą się źle. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie decyzji, postępuj z wielką ostrożnością.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject