Chiny uznają transakcje kryptowalutowe za pranie brudnych pieniędzy

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

W poniedziałek chińskie władze formalnie uznały transakcje wirtualnymi aktywami, w tym te z udziałem kryptowalut, za uznaną metodę prania pieniędzy. Jest to pierwszy raz, kiedy Chiny podjęły tak znaczący krok w klasyfikacji wirtualnych aktywów w ten sposób.

Ogłoszenie to zostało ogłoszone wspólnie przez Najwyższy Sąd Ludowy i Najwyższą Prokuraturę Ludową, najwyższe organy sądowe w Chinach, podczas konferencji prasowej. Te nowe środki są częścią szerszej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, ze szczególnym naciskiem na zwalczanie wykorzystywania kryptowalut w nielegalnej działalności finansowej.

Transakcje-kryptowalutami-i-aktywami-wirtualnymi-jako-pranie-brudnych-pieniędzy-w-Chinach

Zaktualizowana interpretacja prawna wyraźnie kategoryzuje transakcje obejmujące aktywa wirtualne, w tym te ułatwione za pośrednictwem giełd kryptowalut, jako działania, które „ukrywają i zatajają źródło i charakter dochodów z przestępstwa”. Interpretacja ta podkreśla zamiar rządu ograniczenia przestępstw finansowych, które wykorzystują anonimowość i zdecentralizowany charakter aktywów wirtualnych.

Zgodnie z nowymi przepisami, chińskie władze uznają pranie kwot przekraczających 5 milionów juanów (około 685 000 USD) lub powodowanie strat finansowych przekraczających 2,5 miliona juanów (około 343 000 USD) za poważne przestępstwa. Progi te mają na celu zapewnienie, że operacje prania pieniędzy na dużą skalę będą podlegać bardziej rygorystycznej kontroli prawnej i surowszym karom.

W przypadku skazania, osobom zaangażowanym w takie działania może grozić kara pozbawienia wolności do pięciu lat oraz minimalna grzywna w wysokości 10 000 juanów (około 1370 USD). W poważniejszych przypadkach, w których wyroki wahają się od pięciu do dziesięciu lat, grzywna znacznie wzrasta do co najmniej 200 000 juanów (około 27 400 USD), oprócz kary pozbawienia wolności.

Rozwój ten następuje po wcześniejszych zakazach Chin dotyczących Initial Coin Offerings (ICO) w 2017 r. i transakcji kryptowalutowych w 2021 r., sygnalizując ewoluujące i coraz bardziej rygorystyczne podejście tego kraju do regulowania kryptowalut i powiązanych z nimi działań.

W powiązanej notatce były prezydent Donald Trump, przemawiając na wydarzeniu kampanii w York w Pensylwanii, podkreślił znaczenie utrzymania przez Stany Zjednoczone przewagi technologicznej, szczególnie w rozwijających się dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i kryptowaluty.

Trump-szuka-amerykańskiego-lidera-w-dziedzinie-sztucznej-inteligencji-i-kryptowalut

Wskazał, że obszary te stają się coraz bardziej znaczące i ostrzegł, że jeśli USA nie pozostaną w czołówce, kraje takie jak Chiny mogą potencjalnie zdominować te krytyczne technologie. Komentarze Trumpa podkreślają globalną konkurencję w zakresie postępu technologicznego i strategiczne znaczenie utrzymania przewagi w tych szybko rozwijających się sektorach.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject