Na początku tego miesiąca porównywalne wyniki jena wywołały carry trade, który wstrząsnął rynkami ryzyka, w tym kryptowalutami.
Rynek walutowy ponownie jest nastawiony na jena japońskiego o niskim ryzyku.
Na początku tego miesiąca porównywalne wyniki jena spowodowały odwrócenie się carry trade i zachwianie aktywów ryzykownych, w tym kryptowalut.
Niektórzy analitycy obawiają się, że wkrótce może nastąpić kolejne odreagowanie carry.
Jen japoński (JPY) umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), osiągając lepsze wyniki niż inne waluty fiducjarne na rynku przypominającym początek sierpnia, w którym odnotowano znaczne spadki bitcoina (BTC) i światowych rynków akcji.
Wskazując na ponowne nastawienie do waluty „antyryzykownej”, jen umocnił się o 2,4% do 145 za dolara od późnego czwartku, zatrzymując słabnący powrót z najniższego poziomu 141,68 z 5 sierpnia. Dolar australijski jest miarą apetytu na ryzyko, a jen zyskał wobec niego ponad 1%. W porównaniu do funta brytyjskiego i euro wykazuje jeszcze większą siłę.
Aktywność na rynku walutowym jest podobna do lepszych wyników jena pod koniec lipca i na początku tego miesiąca, co skłoniło do wycofania się z transakcji carry trade lub byczych zakładów na ryzyko, finansowanych stosunkowo tanimi pożyczkami denominowanymi w jenach, ponieważ pożyczanie japońskiej waluty stało się droższe.
Późniejsze zmniejszenie ekspozycji na ryzyko na rynkach konwencjonalnych miało niekorzystny wpływ na bitcoina i całą branżę kryptowalut. W ciągu ośmiu dni poprzedzających 5 sierpnia Bitcoin spadł z około 70 000 USD do 50 000 USD, a następnie wzrósł do 60 000 USD w parze ze wzrostem kursu USD/JPY.
Inni obserwatorzy uważają jednak, że odreagowanie carry trade może powrócić w nadchodzących tygodniach, napędzane przez amerykańską gospodarkę i zbliżające się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie decyzji o stopach procentowych, które zaplanowano na połowę września.