7 największych błędów inwestycyjnych

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

⚡️ Czy inwestowanie w kryptowaluty jest jeszcze opłacalne?

Inwestowanie w kryptowaluty to propozycja ➦high-risk, high-reward. Kryptowaluta jest dobrą inwestycją, jeśli chcesz mieć natychmiastowy dostęp do ➦popytu na walutę cyfrową. Kupno akcji firm związanych z kryptowalutami może być bezpieczniejszą, ale mniej lukratywną opcją.

⚡️ Czy Bitcoin jest dobrą inwestycją w 2022 roku?

Ze względu na sposób, w jaki dobrze został przyjęty, ➦Bitcoin jest największą kryptowalutą do kupienia w 2022 roku. Jego popularność czyni go bezpieczniejszą inwestycją, ponieważ jest trudniejszy do zhakowania, dzięki czemu jest technicznie bezpieczniejszy i mniej podatny na duże wahania cen.

⚡️ Jak nisko spadnie kryptowaluta w 2022 roku?

Od tego czasu gra w przewidywanie stała się jeszcze trudniejsza, ponieważ cena Bitcoina gwałtownie spadła. Najbardziej ➦ dalecy naysayerzy uważają, że bitcoin osiągnie dno na poziomie 10 000 USD w 2022 roku, ale wielu ekspertów wierzyło, że pod koniec ubiegłego roku wzrośnie do ➦ 100 000 USD, ale w dłuższym okresie czasu.

⚡️ Ile Ethereum będzie warte w 2025 roku?

Przewiduje się, że Ethereum będzie warte ➦$11,764 w 2025 roku.

Nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem, ponieważ Bitcoin, Etherium, Elon Musk, Teslatwitting o Bitcoinie i Dogecoin, a także niezliczone historie osób zarabiających (a czasem tracących) nieprzyzwoite kwoty pieniędzy dzięki kryptowalutom – wszystko to uderza w nowe szczyty.

Jasne, ceny ostatnio trochę spadły i jest trochę więcej niepewności na rynku, ale kryptowaluta jest nadal gorącym tematem. To powiedziawszy, świat kryptowalut może być dość trudny do poruszania się, zwłaszcza dla nowicjuszy. Ktoś bardzo dobrze to ujął:

Siedem najczęstszych błędów inwestorów i traderów kryptowalutowych
Czy są jakieś minusy inwestowania w najlepsze kryptowaluty?

Kryptowaluty to wciąż gorący temat. To powiedziawszy, świat kryptowalut może być dość trudny do poruszania się, zwłaszcza dla nowicjuszy. Oto siedem błędów, które często popełniają inwestorzy kryptowalutowi – abyś mógł ich uniknąć!

Kryptowaluty w które warto inwestować
Tak więc, oto 7 najczęstszych błędów inwestycyjnych Bitcoin.

Błąd #1: Możesz zarobić dużo pieniędzy kupując wysoko i sprzedając nisko.

Czy inwestowanie w kryptowaluty to dobry pomysł?
Czy inwestowanie w kryptowaluty jest jeszcze opłacalne?

Najczęstszym błędem jest inwestowanie zbyt dużej ilości pieniędzy na raz. Ponieważ kryptowaluta jest tak zmienna, prowadzi to do “rekt”. Istnieje duże ryzyko przy dużych zyskach, a rynek jest (prawie) nieprzewidywalny podczas kupowania i sprzedawania. Trudno jest prawidłowo wyczuć czas na rynku podczas zakupu i sprzedaży, ale istnieją pewne wzorce, które mogą ci pomóc.

Istnieją dwa znaczące błędy, które jednostki często popełniają:

  • FOMO to termin odnoszący się do lęku przed pominięciem. Wszyscy tam byliśmy. Widzisz, że jakiś projekt gwałtownie zyskuje na wartości i chcesz się w niego zaangażować. Tym bardziej, jeśli przegapiłeś poprzednie podobne możliwości. Nie chcesz przegapić kolejnej szansy, więc wskakujesz.

Problem polega na tym, że to, co idzie w górę, musi przyjść w dół. Jeśli inwestujesz w momencie, gdy projekt nabiera rozpędu, istnieje większe prawdopodobieństwo utraty pieniędzy, ponieważ pierwsi inwestorzy zaczną zbierać zyski, a Ty możesz być zmuszony do długiego oczekiwania na wyrównanie rachunków lub zarobienie pieniędzy.

7 błędów, które ludzie popełniają podczas inwestowania w kryptowaluty
7 największych błędów w kryptowaluty w które warto inwestować

Trudno jest również zdobyć monety, gdy projekt szybko się rozwija. Transakcje na zdecentralizowanych giełdach (dex), takich jak Uniswap, mogą być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli handlujesz kryptowalutami przeciwko rynkowi. Możesz stracić dużo pieniędzy w opłatach za gaz (w sieci Ethereum), a także pieniądze z powodu zwiększonego poślizgu lub zawieszonych i nieudanych transakcji.

  • FUD to termin, który odnosi się do każdego rodzaju negatywnej reklamy. Jest on zaprojektowany, aby rzucić inwestorów w panice i kierować je z dala od swojej monety, nawet jeśli jest to niesamowity projekt (Sell tanio). Niewiele rzeczy jest bardziej przygnębiających niż obserwowanie, jak Twoja inwestycja pogrąża się coraz bardziej w czerwieni. Kiedy waluta gwałtownie spada na wartości, tworzy to wiele FUD.
FOMO(Fear of missing out lub po prostu kupowanie wyżej)
Siedem wskazówek dotyczących najlepszej kryptowaluty

Tak, to może być trochę przerażające, ale ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to sprzedać ze stratą tylko po to, aby zobaczyć, jak twoja moneta szybko wzrasta w ciągu kilku dni lub tygodni. Nie sugeruję tego tylko dla samego mówienia… w tej chwili, podczas gdy cały mój portfel wciąż generuje doskonałe zyski, połowa moich monet jest na minusie.

Błąd nr 2: Podążanie tylko za jedną stroną

Brak odpowiedniego zabezpieczenia
FUD (Fear, Uncertainty and Doubt lub innymi słowy – sprzedawaj taniej)

Co zainspirowało Cię do zainteresowania się bitcoinem? Jakie są Twoje źródła informacji? Czy są to przyjaciele, Twitter, YouTube, czy Reddit? Zawsze dobrym pomysłem jest dywersyfikacja swoich “kanałów informacyjnych”, aby zdobyć głębszą wiedzę o rynku, niezależnie od tego, kto to jest lub jak wiarygodne wydaje się to źródło.

W które kryptowaluty inwestować
Na przykład ja mam swoje źródła:
  • Mam trzech ulubionych youtuberów, a każdego z nich śledzę z różnych powodów: badania altcoinów, analizy technicznej i alternatywnego punktu widzenia/podejścia.
  • Na Twitterze jest kilka osób o tych samych trzech nazwiskach.
  • Zwracam też uwagę na wszystkie większe projekty, które mnie interesują na Twitterze, Telegramie i Discordzie.
  • Wśród usług premium Patreona jest kilka.
  • Na koniec kilka newsletterów i stron internetowych, takich jak Coinbureau czy CoinMarketCal, np.
7 błędów, których należy unikać przed inwestowaniem w kryptowaluty
Nieznajomość podstawowej analizy rynku

Zwracam uwagę, ale nie biorę wszystkiego na słowo. Staram się też dowiedzieć jak najwięcej i wyciągać własne wnioski. A trudno jest to robić, jeśli ma się tylko jedno źródło informacji. Nie tylko dlatego, że to, co może być wspaniałą inwestycją dla jednej osoby, może nie działać dla innej ze względu na inną tolerancję ryzyka, punkt wejścia lub cele.

Nie mówię, że nigdy nie należy słuchać czyjejś opinii. Po prostu pamiętaj, aby zrobić własne badania i myśleć za siebie!

Błąd #3: Twój brak strategii.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty
W które kryptowaluty inwestować

Jaka jest Twoja tolerancja na ryzyko i pożądany zwrot z inwestycji? Kiedy chcesz wyjąć część pieniędzy z rynku dla zysku lub całkowicie się z niego wycofać (albo wejść ponownie po niższej cenie, albo całkowicie wypłacić)?” Czy to jest krótkoterminowe czy długoterminowe, w które inwestujesz?

Wszystko to są kluczowe obawy, a sposób, w jaki na nie odpowiadasz, powinien być zgodny z Twoją strategią inwestycyjną. Nie ma znaczenia, ile wydasz za bitcoina, jeśli zamierzasz go zatrzymać na długi czas; jego wartość jest prawie pewna, że wzrośnie z czasem (wszystko może być gwarantowane w kryptowalutach!).

Inwestowanie w kryptowaluty
Najczęstszy błąd, którego powinieneś unikać przed wykonaniem decydującego ruchu

Oczywiście, są lepsze i gorsze czasy, aby umieścić swoje pieniądze do pracy, ale kiedy inwestujesz na dłuższą metę, rzeczy idą tylko w górę stąd. Z drugiej strony, altcoin o małej kapitalizacji rynkowej może potencjalnie zapewnić ci znacznie większy zwrot, ale jeśli zainwestujesz, gdy cena jest zbyt wysoka, możesz czekać długo, długo na szansę na wypłatę z zyskiem.

Błąd #4: Brak odpowiedniego zabezpieczenia.

Sposoby na inwestowanie własnego kapitału
Kryptowaluty inwestowanie

Nie jest to najbardziej fascynujący temat, ale jest krytyczny. Pamiętaj, że kryptowaluta jest w dużej mierze nieuregulowana, więc jeśli coś pójdzie nie tak, twoje aktywa prawdopodobnie zostaną utracone.

Na wszystkich portalach społecznościowych jest wiele nieuczciwych krypto-influencerów. Na YouTube, Twitterze, Telegramie i innych platformach uważaj na oszustów. Szczególnie na Telegramie odkryjesz mnóstwo fałszywych kont “adminów” i “wsparcia technicznego”. Zazwyczaj zapewniają one jakieś fantastyczne wspaniałe oferty lub obiecują podwoić Twoją kryptowalutę w krótkim czasie.

kryptowaluty inwestowanie
Jak inwestować w najlepsze kryptowaluty dla początkujących.

Posiadanie własnego banku ma wady, takie jak konieczność ochrony klucza prywatnego, hasła i frazy źródłowej. Nigdy nie powinny być one zapisywane na komputerze, telefonie, w poczcie elektronicznej lub w chmurze. Zamiast tego zrób ich kopię i przechowuj w bezpiecznym miejscu (najlepiej mieć też drugą kopię w jeszcze innym bezpiecznym miejscu).

Rozważ użycie przeglądarki Brave, jeśli używasz Metamask lub podobnego portfela programowego. Ma lepsze bezpieczeństwo i jako dodatkowy bonus zawiera kilka ciekawych funkcji, takich jak zarabianie niewielkiej ilości kryptowaluty podczas surfowania po sieci.

"Inwestuj w kryptowaluty - zarabiaj na kryzysie"
Czy można inwestować w kryptowaluty?

Wszystkie giełdy i portfele, które wspierają dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA) muszą je egzekwować! Innym przydatnym narzędziem do zwiększenia bezpieczeństwa jest YubiKey. Jeśli masz dużo kryptowalut, pomocny może być portfel sprzętowy, taki jak Ledger lub Trezor.

Błąd #5: Podstawowa analiza rynku jest przez wielu nieznana.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się: “Co jeśli bitcoin jest teraz wart ponad 30 000 dolarów, a ADA lub XRP osiągają te same wartości?”. Jeśli zainwestuję teraz, w ciągu kilku lat z łatwością uzyskam 1000-krotny zwrot”. Nie.

czy warto inwestować w kryptowaluty
Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Zauważysz, że w tym przypadku cena nie jest tak istotna. Liczy się kapitalizacja rynkowa (market capitalization), czyli wartość aktywa razy jego ilość.

Na przykład, Cardano jest wyceniane w tym momencie na około 1,5 USD za jednostkę, a jego kapitalizacja rynkowa jest warta 50 miliardów dolarów po tej cenie (nieco zaokrąglam liczby). W rezultacie ADA musiałaby wzrosnąć ponad 60-krotnie, aby osiągnąć 100 dolarów za monetę (kapitalizacja rynkowa 100 miliardów dolarów).

Problemy związane z inwestowaniem w najlepsze kryptowaluty
Jak prawidłowo inwestować w kryptowaluty

Z drugiej strony, jeśli XRP firmy Ripple wzrośnie 60-krotnie, aby osiągnąć kapitalizację rynkową na poziomie 100 miliardów dolarów, wystarczy, że zostanie wyceniony na około 0,17 USD za monetę.

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluty o mniejszej kapitalizacji rynkowej mają większy potencjał wzrostowy niż większe. Powodem jest to, że muszą one mniej zwiększyć wartość, aby ich kapitalizacja rynkowa osiągnęła wartość większej kryptowaluty.

Jeśli ADA ma wzrosnąć do 100 dolarów za monetę, musiałaby być warta prawie dwa razy więcej niż cały rynek kryptowalut lub ponad 4 razy więcej niż Bitcoin.

Inwestowanie w kryptowaluty na szybki początek
Kryptowaluty – inwestycja dla ryzykantów

Teraz, dzięki szybkiemu wzrostowi rynku kryptowalut, taki wzrost wartości jest możliwy – przed ostatnim załamaniem kryptowaluty były wyceniane na około 2,5 biliona dolarów i oczekuje się, że do zakończenia tego cyklu, w ciągu zaledwie 12 lat, osiągną 8-10 bilionów dolarów. Niemniej jednak ten przykład pokazuje, jak wiele pieniędzy potrzeba by było na ADA.

Jeśli szukasz monety z potencjałem do wzrostu 50-100 razy lub więcej, musisz szukać takiej, której kapitalizacja rynkowa jest mniejsza niż 10 milionów dolarów. Coin Market Cap i Coingecko to dwa doskonałe zasoby do porównywania różnych kryptowalut, ich kapitalizacji rynkowej, wielkości obrotu i innych.

Błąd #6: Możliwe jest również, że nie masz wystarczająco zróżnicowanego portfela lub jesteś zainwestowany w zbyt wiele różnych monet.

Sposoby na inwestowanie własnego kapitału
Błędy w inwestowaniu w kryptowaluty 2022 r.

Jest to trochę podchwytliwe, ponieważ zawartość Twojego portfela powinna być określona przez Twoje cele (jak w punkcie 3). Możesz po prostu trzymać Bitcoin, Etherium i/lub Cardano, jeśli chcesz po prostu przechowywać monety przez długi okres czasu.

Z drugiej strony, jeśli inwestujesz w znacznie bardziej ryzykowne altcoiny o niższej kapitalizacji i masz nadzieję na znacznie wyższe zyski, mądrze jest nie podejmować nadmiernego ryzyka i zmniejszyć swoje ryzyko poprzez rozłożenie inwestycji na wiele projektów.

Błąd #7: Inwestowanie pieniędzy, na których utratę nie możesz sobie pozwolić, to procedura wysokiego ryzyka.

Czy warto inwestować w kryptowaluty
w jaka kryptowalute inwestowac

Jest to oczywiste, ale wspomnę o tym jeszcze raz. Powinieneś ryzykować tylko taką kwotę, na której stratę możesz sobie pozwolić. Oczywiście nikt nie chce popełnić błędu finansowego, ale musisz pamiętać, że bitcoin jest bardzo zmienny i ma potencjał do znacznych strat. Im większa kapitalizacja rynku, tym bardziej jest on zmienny i niebezpieczny.

Nawet “bezpieczne zakłady”, takie jak Bitcoin lub Ethereum, mogą szybko stracić 60-70% swojej wartości, gdy rynek się przesuwa. BTC uderzył w wysoki poziom prawie 20 000 USD pod koniec 2017 roku, zanim spadł do 3200 USD w 2018 roku. Kiedy rynek się odwróci, altcoiny mogą spaść o ponad 90%, a niektóre mogą nigdy nie odzyskać.

w jaka kryptowalute inwestowac
Od czego zacząć dla nowicjusza w kryptowalutach

Kluczowe jest zrozumienie ryzyka związanego z tym, zanim zaczniesz inwestować. Twoje osobiste okoliczności i tolerancja ryzyka będą decydować o tym, ile pieniędzy zainwestujesz i gdzie je dostaniesz, ale po prostu upewnij się, że jesteś w pełni poinformowany o zagrożeniach i naprawdę rozważ najgorszy scenariusz.

Wycofanie się z umowy

NIE polegaj wyłącznie na informacjach zawartych w tym poście, aby podjąć decyzje handlowe lub inwestycyjne. Przed inwestowaniem lub handlem, wykonaj dokładne badania i due diligence.

Początkujący

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

Pośrednik

Średniozaawansowany przewodnik po Blockchainie i kryptowalutach

Ekspert

Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Reject